Peter Sagan ovládl třetí etapu Tour de France.

Peter Sagan ovládl třetí etapu Tour de France. | foto: AP

Časný útok, vykoplá tretra, a přece triumf. Sagan už na Tour opět vítězí

  • 91
Poosmé v kariéře je Peter Sagan vítězem etapy na Tour de France. Slovenský cyklista týmu Bora triumfoval na výbušném cílovém stoupání ve francouzském městě Longwy před Michaelem Matthewsem ze Sunwebu a Danem Martinem z Quick-Stepu.

Vůbec to pro něj nebyl po 212 kilometrech bezproblémový dojezd.

„Pořádně těžké stoupání,“ ulevil si Peter Sagan na konto 1600metrového a takřka šestiprocentního kopce v Longwy.

Útočit na něm začal velmi brzy, reagoval na nástup Richieho Porta z týmu BMC. „Pak jsem se obával, že jsem stejně jako v neděli zaútočil příliš brzy,“ přiznal.

Otáčel se, sondoval z první pozice soupeře.

Navíc když už šlo opravdu do tuhého, vypadla Saganovi tretra z pedálu. „Další chyba, to snad není možné, pomyslel jsem si v tu chvíli.“

Rychle však tretru nakopl a následně odolal i mocnému útoku australského rychlíka Michaela Matthewse ze Sunwebu.

Za nimi si pro třetí místo dojel Dan Martin, lídr týmu Quick-Step pro celkovou klasifikaci, těsně před králem jarních klasik Gregem van Avarmaetem z BMC.

Peter Sagan (vpravo) míří za triumfem ve třetí etapě Tour de France.

SLOVENSKO VÍTĚZÍ: Peter Sagan (vpravo) se žene za triumfem.

Koncovka etapy svedla proti sobě elitní klasikáře s jezdci na celkové pořadí, ale i s odolnějšími sprintery. Ti všichni se na cílovém kopci promísili.

„Máme spoustu karet, se kterými můžeme hrát. Máme Gilberta, Štybara, Trentina,“ vypočítával Dan Martin před startem možné trumfy Quick-Stepu. Posléze to však byl on, kdo se stal tou nejvyšší kartou své stáje.

Zdeněk Štybar se během celé etapy pohyboval v popředí pelotonu. Ještě 1200 metrů před cílem, tedy na úpatí cílového stoupání, šlapal na úplném čele, než se odtud vytratil. Etapu dokončil na 52. místě se ztrátou 29 vteřin.

Nejlepším z Čechů byl na 25. místě Roman Kreuziger z Oriky. Proťal cíl poblíž týmového kolegy Estébana Chavese a zároveň i s většinou favoritů celkové klasifikace ve skupině, která zaostala o pouhé dvě vteřiny za nejlepší čtveřicí.

O dalších osm vteřin za nimi přijel Simon Yates, další z lídrů Oriky.

Třetí český zástupce Ondřej Cink dorazil se ztrátou 1:49 minuty na 87. místě.

Žlutý dres uhájil Geraint Thomas ze Sky, druhý už je se ztrátou dvanácti vteřin obhájce titulu a jeho parťák Chris Froome.

Zelený dres nejlepšího muže bodovací soutěže nadále drží Marcel Kittel z Quick-Stepu. Sagan na něj v této klasifikaci ztrácí ze třetí pozice šestnáct bodů.

Jak se vše odehrálo

Průjezd Lucemburskem. Třemi zeměmi vedla pondělní třetí etapa, z Belgie se přes Lucembursko vydala na francouzské území. Podevatenácté v historii Tour tak peloton na území Lucemburského velkovévodství zavítal.

Cyklistická Tour de France minula i kulisy belgického závodního okruhu ve...
Cyklisté seřazení podle týmové příslušnosti ve třetí etapě Tour de France.

NA TRATI TŘETÍ ETAPY. Ještě v Belgii cyklisté zavítali i na závodní okruh automobilů ve Spa (vlevo).

Šest mužů v popředí. Únik dne se opět zrodil hned po startu a tentokrát byl početnější než v neděli. Polovinu ze šesti jmen tvořili jezdci prvodivizních stájí. Vpřed nejprve vyrazilo trio Adam Hansen (Lotto Soudal), Nils Politt (Kaťuša) a Romain Hardy (Fortuneo), vzápětí se k nim dotáhli Romain Sicard (Direct Energie), Nathan Brown (Cannondale) a Frederik Backaert (Wanty).

Ejhle, Cavendish. Sprinterskou prémii ve Wincrange vyhrál 124 kilometrů před cílem Politt, zajímavou scénu tu však nabídl spurt pelotonu o zbylé body. V něm byl totiž nejrychlejší Marc Cavendish a po čtvrtém místě v nedělní etapě znovu naznačil, že to s jeho formou po mononukleóze a dlouhém výpadku nemusí být až tak zlé. Za ním projeli prémií Swift, Colbrelli a Sagan.

Puntíky pro tým Cannondale. Nejobtížnější stoupání dne čekalo 93 kilometrů před cílem na prémii třetí kategorie Côte d’Eschdorf. Z úniku poodjel Brown a sám se „vyšplhal“ pro dva body a puntíkatý dres nejlepšího vrchaře. Poté se šestka uprchlíků opět sjela.

Pády a bolest. Na zemi se ocitl po pádu Thomas Boudat (Direct Energie), muž z nedělního úniku, a stěžoval si na bolavé zápěstí. Trable s kolenem řešil s lékařem závodu Olivier Le Gac (FdJ), důležitý muž pro rozjíždění spurtů Arnauda Demareho. A na konci pelotonu trpěl Tony Gallopin (Lotto Soudal), stále bojující s následky pádu do hrazení v úvodní časovce.

Nezmar Hansen. V úniku dne nechyběl ani rekordman v počtu nepřetržitých účastí na závodech Grand Tour, v Beskydech žijící Australan Hansen, startující už na svém osmnáctém třítýdenním podniku v řadě.

Nezmar Vermote. Už v neděli odšlapal okolo 190 kilometrů na špici a v pondělí to nebylo příliš odlišné. Julien Vermote se znovu stal jezdcem Quick-Stepu, jenž se neúnavně podílel na tahání tempa hlavního pole, podobně jako to činil v barvách Bory Juraj Sagan. Vedle sebe vjeli 30 kilometrů před cílem i na francouzské území.

Chris Froome (druhý zprava) během třetí etapy Tour de France

PARTA MUŽE VE ŽLUTÉM. Tým Sky kolem Gerainta Thomase.

Přeskupení čela. Šedesát kilometrů před cílem se k uprchlíkům, šlapajícím minutu před pelotonem, přihnalo trio Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calméjane (Direct Energie) a Pierre-Louis Périchon (Fortuneo) a brzy nechalo ostatní za sebou. Z původního úniku se jich dočasně zachytil pouze Hardy.

Bardetovy trable. Sedmatřicet kilometrů před cílem si opět jednou naordinovat stíhačku do pelotonu loni druhý Romain Bardet, po defektu za pomoci tří kolegů úspěšně stahoval půlminutovou ztrátu.

Klasikáři na pozoru. Podle pomocníků pracujících na čele pelotonu bylo zjevné, které stáje si věří na klasikářskou koncovku. Tempo kontrolovaly Bora a Quick-Step, později také Sunweb a až v úplném závěru i tým BMC. Lídr Sunwebu pro tuto etapu Michael Matthews se nechal před startem slyšet: „Dnešní dojezd může svědčit spoustě jezdců, ale myslím si, že na samém konci budeme třemi největšími favority já, Sagan a Gilbert.“ Trefil se ze dvou třetin...

Poslední, který zbyl. Lilian Calméjane, loni vítěz etapy na Vueltě, zůstal na metě 20 kilometrů před cílem posledním uprchlíkem. O deset kilometrů později byl pelotonem polapen i on.

Náboženská cesta. Závěrečné stoupání na Côte des Religieuses rozhodlo o vítězi etapy. Těsně před ním se nejvíce zviditelňovali jezdci BMC a Quick-Stepu, ale byla to Bora, která slavila. Navzdory svému triumfu je však Peter Sagan zatím vzdálen svému „tradičnímu“ zelenému dresu. Při předchozích pěti triumfech v bodovací soutěži se třikrát (2012, 2014 a 2016) ujal vedení v této klasifikaci po druhé etapě. Ale co není, může už brzy být...

Cyklistický etapový závod Tour de France

3. etapa (Verviers - Longwy, 212,5 km)

1. Sagan (SR/Bora) 5:07:19, 2. Matthews (Austr./Sunweb), 3. Martin (Ir./Quick-Step), 4. Van Avermaet (Belg./BMC Racing) všichni stejný čas, 5. Bettiol (It./Cannondale), 6. Demare (Fr./FDJ), 7. Fuglsang (Dán./Astana), 8. Thomas, 9. Froome (oba Brit./Sky), 10. Majka (Pol./Bora), ...25. Kreuziger (ČR/Orica) všichni -2, 52. Štybar (ČR/Quick-Step) -28, 87. Cink (ČR/Bahrain Merida) -1:49.

Průběžné pořadí: 1. Thomas 10:00:31, 2. Froome, 3. Matthews oba -12, 4. Sagan -13, 5. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data) -16, 6. Latour (Fr./AG2R) -25, 7. Gilbert (Belg./Quick-Step) - 30, 8. Kwiatkowski (Pol./Sky), 9. Wellens (Belg./Lotto) oba -32, 10. Arndt (Něm./Sunweb) -34, ...30. Kreuziger -56, 34. Štybar -1:05, 96. Cink -3:00.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa