Bez teček to neumíte? Tajný americký kód tisknou nevědomky i v Praze

  • 190
Již více než deset let se ví o tajném kódu, který barevné tiskárny a kopírky vpašují na každý papír, který z nich vyleze. Podívali jsme se, do jaké míry se to týká přístrojů v českých copycentrech. Žluté tečky byly překvapením i pro zaměstnance, kteří s tiskárnami pracují dnes a denně.

„Jaké tečky? Nic nevidím,“ ptá se mě ochotná obsluha v copycentru na pražském Smíchově. Nos má takřka přilepený k papíru, který jsem právě vytáhl z jejich barevné tiskárny. Pán má pravdu. Na papíře opravdu není na první pohled nic zvláštního.

Vzorek 2 - pod mikroskopem

Teprve pod mikroskopem (levný přenosný mikroskop za stovku jsme recenzovali zde) lze tyto žluté mikrotečky jasně rozpoznat. Jsou všude.

Obsluha kopírovacího centra mi nabídla, že zkusí soubor vytisknout na jiné tiskárně. Se stejným výsledkem. „Tak to je mi líto. Ale jinak to neumíme. Jste první, co si na něco takového stěžoval.“

Co dělají na vašem výtisku tajné žluté tečky?

Jak už naši čtenáři vědí, barevné laserové tiskárny a kopírky vkládají do všech výtisků tajný kód. Má podobu miniaturních žlutých teček, které jsou pro lidské oko neviditelné, ale pod mikroskopem jsou jasně patrné.

Nebo můžete kvalitně naskenovaný dokument upravit v grafickém editoru, a původně nevýrazné tečky jsou rázem jasně viditelné.

Úprava pomocí nástroje Křivky ve Photoshopu

Na mikrotečky, o kterých se ví už od roku 2004 (v roce 2005 jsme o nich psali), nedávno upozornil příběh lingvistky Reality Winnerové, která vynesla tajný dokument z NSA a FBI ji vzápětí odhalila. Žluté tečky nebyly zřejmě v tomto konkrétním případě důležité, protože Winnerová udělala řadu dalších neopatrných chyb.

Stejný dokument po úpravě jasu a kontrastu v grafickém editoru
Stejný dokument po úpravě jasu a kontrastu v grafickém editoru

Naskenovaný dokument po úpravě jasu a kontrastu v grafickém editoru

Když jsme o tom vydali článek, objevila se v diskuzi řada skeptiků. Prý jde o něco, co už není aktuální, případně něco, co se netýká České republiky, pouze USA.

Opravdu se toto označování výtisků týká i dnešních tiskáren? A tak jsme udělali to, co jsme museli: vydali jsme se do ulic.

Bez žlutých teček to v Praze evidentně nejde

Vytvořili jsme PDF dokument, samozřejmě bez jakýchkoli teček, a vytiskli jej postupně na šesti laserových tiskárnách různě po Praze. Do testu jsme zařadili tři pražská copycentra. Vybrali jsme je víceméně náhodně a rozhodli jsme se, že je v článku nebudeme jmenovat, neboť to není pro závěry reportáže podstatné. Dále jsme vyzkoušeli tisk v samoobslužných automatech a v běžné kancelářské tiskárně.

Ve všech případech byl výsledný výtisk pokrytý oněmi mikroskopickými žlutými tečkami. Ty jsou opět vidět po aplikaci nástroje Křivky na kvalitně naskenovaný dokument. Překvapilo nás, že obyčejný kancelářský skener tečky ignoroval - buď byly pod jeho rozlišovací schopnost, nebo je vymazal v rámci potlačení šumu.

Naše testovací laboratoř

Pak jsme vzali náš levný mikroskop a podívali se výtiskům na zoubek. Žlutými tečkami byly pokryté všechny námi vytištěné stránky - z knihovny, z copycenter, z kanceláře i z automatu.

Ani v jedné z firem, kde jsme si výtisky koupili, přitom o tomto označení vytištěných dokumentů nevěděli.

Vzorek 2 - foto

Vzorek 2 - foto upravené

Vzorek 2 - foto pod mikroskopem

Různé tiskárny vytvářely trochu různé tečky, ale vždy šlo o stejný princip a stejný rozestup teček. Kdo má trpělivost, může si tyto tečky naklikat do nástroje EFF, který umí některé z těchto kódů dekódovat.

Vzorek 7 - foto

Vzorek 7 - foto upravené

Vzorek 7 - pod mikroskopem

Vzorek 4 - foto

Vzorek 4 - foto upravené

Vzorek 2 - pod mikroskopem

Všechny soubory můžete stáhnout v archivu ZIP (60 MB)

Tečky tiskne asi každá barevná laserová tiskárna

Od roku 2005 se americká nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) věnuje sledování toho, jak jsou označovány výtisky z laserových tiskáren

V roce 2004 redakce PC Worldu poprvé zveřejnila informace o tom, že vláda může zpětně dohledat, která tiskárna vytiskla konkrétní dokument: „Podle expertů několik výrobců tiskáren potají zavedlo kódovaní barevných značek do každého dokumentu, který jejich tiskárny a kopírky vyprodukují.“

Postupně začala EFF shromažďovat seznam tiskáren (již neaktuální), které tento systém tajného označování používá. Patří sem tiskárny od velkých výrobců: Canon, Epson, HP, Konica, Oki nebo Xerox.

V roce 2015 však k seznamu doplnila varování: „Naše nedávné informace, získané podle zákona o svobodném přístupu k informacím, naznačují, že všichni významní výrobci laserových barevných tiskáren se s vládou dobrovolně dohodli na označování vytištěných dokumentů způsobem, který vede k jejich forenznímu vystopování. Přestože nevíme, zda je to pravda, je nejlepší předpokládat, že to dělají všechny tiskárny.“

Letos pak EFF varování aktualizovala: „Připomínáme, že je pravděpodobné, že všechny komerčně dostupné barevné laserové tiskárny vkládají nějaký typ forenzně vysledovatelného kódu. Ten nutně nemusí používat žluté tečky. Týká se to všech tiskáren, včetně těch, o kterých se ví, že žluté tečky nevkládají.“ Sledování totiž může být - alespoň teoreticky - realizováno nejen pomocí tisknutí sotva viditelných teček „navíc“, ale i nepatrnou úpravou tištěného obsahu, což odhalení takového systému velmi znesnadňuje.

Závěr našeho testu je jednoznačný: sehnat v Praze výtisk z barevné laserové tiskárny, který není pokrytý žlutými tečkami, není jednoduché. Nám se to nepovedlo.

Je samozřejmě otázka, v jakém případě byste na výtisku bez žlutých teček trvali. Nabízí se třeba situace, kdy je věrnost originálu naprosto nezbytná. A kvůli takovým situacím tu ostatně ty tečky zřejmě jsou - aby zabránily padělkům a případně pomohly policii nebo tajným službám padělatele vystopovat. V Česku takto policie například v roce 2012 dopadla studenta, který se pokoušel padělat bankovky.

Co jsou záhadné žluté tečky a proč je tiskne i vaše laserová tiskárna? (archiv)

,