Ora, Peler a Balin. Zázračné i nebezpečné větry jezera Garda

  • 1
Na severoitalské jezero Garda se jezdí hodně i kvůli vodním sportům. Je to proto, že zde vanou téměř ideální větry. Pojďme se s odborníky podívat, jaké to jsou a jak vznikají.

Vítr vzniká pohyby vzduchu, způsobenými rozdílnými teplotami a tlaky, z jednoho místa na druhé. Tedy tam, kde se proud vzduchu pohybuje z oblasti vysokého tlaku do nízkotlaké zóny.

Jak dobře popisuje web 360gardalife, jezero Garda je specifické tím, že je horským jezerem, které se na severu hodně zužuje mezi horské hřebeny, zatímco na jihu se otevírá do mohutné Pádské nížiny.

Seriál o Gardě

Čtete 6. díl volného seriálu iDNES.cz o krásách a zajímavostech severoitalského jezera Garda. V dalších dílech najdete tipy na cyklovýlety, historické i přírodní zajímavosti a také bohaté české stopy

Větry jezera Garda jsou tudíž výsledkem souhrnu meteorologických podmínek mezi horami a údolími, v nichž hrají důležitou roli stabilita nebo změny tepelných pohybů.

Dva hlavní větry na jezeře Garda jsou tepelné větry, což znamená, že jsou spojeny se zahříváním země a vody. Jednak je to Peler, severní ranní a dopolední vítr, a pak Ora, vítr, který vane od jihu a obvykle začíná poté, co utichne Peler.

V letním období však může bouřka během dne způsobit inverzi větru, často velmi silnou a nebezpečnou. Větrná inverze obvykle probíhá tak, že se jižní vítr mění na severní. Jen zřídka tomu bývá naopak. Proto znalci plachtění na jezeře říkají, že každý břeh a místo na jezeře má svůj vlastní vítr.

Lanovka a paragliding na Monte Baldo

Znalost a pozorování jezera umožní naučit se rozpoznat signály, které ohlašují změnu počasí nebo příchod určitého větru. V každém případě platí, že Gardu, jejíž barvy se pohybují od tmavě modré až po smaragdově zelenou, nelze podcenit. Nabízí stejné emoce a scény jako moře, ale zároveň i podobná nebezpečí.

Peler, vítr, který fouká ráno a dopoledne

Peler je králem všech větrů jezera Garda, větrem „dobrého počasí“. V letním období je konstantní a stabilní. Foukat začíná mezi půlnocí a třetí hodinou ranní většinou na severu a ve středu jezera, s východem slunce se rozfouká po celém jezeře.

Charakteristickým znakem Peleru je, že může tvořit malé shluky vln, mnohem větší a vzpřímenější než jindy, čímž se vytvářejí skvělé podmínky pro surfaře a kite-surfaře.

Peler vykazuje největší sílu, když sluneční paprsky dopadnou na vody západního pobřeží. Může trvat asi 12 hodin, když vane silněji než obvykle - 4/5 Beaufortovy stupnice. V takových podmínkách může vát až do 14 nebo do 15 hodin, ačkoli se často utiší už kolem 11 hodiny.

Peler vytváří spoustu proudů a vln, které přivádějí studenou vodu z hloubky jezera k povrchu. Po Peleru je jezero čisté a odpoledne mohou vzniknout proudy z jihu na sever.

Ora, jižní odpolední vítr

Nejznámější vítr Gardy vanoucí z jihu se sestává de facto z mnoha menších větrů, které se spojují v oblasti mezi Gargnanem a Brenzone přibližně v polovině jezera. Stává se to velmi pravidelně na jaře a na začátku léta. Ora naopak oslabuje, když teplota vzduchu v létě hodně narůstá a změna teploty mezi dnem a nocí není tak výrazná.

Pokud se má vytvořit silná Ora, musí se silné sluneční paprsky odrážet od vody a okolních hor v severní části jezera. Když se obloha zatáhne, vítr se naopak zpomalí nebo dokonce úplně ustane. Ora začíná vát, když ustává Peler, to je mezi 12:00 a 13:30 a končí za normálních podmínek při západu slunce.

Znalost a pozorování jezera umožní naučit se rozpoznat signály, které ohlašují změnu počasí nebo příchod určitého větru.

Síla Ory se značně liší podle místa: například v Brenzone má 1-2, v Campione 3-5, v Malcesine 2-4 a v Torbole 4-5 Beaufortovy stupnice. Čím víc na sever jezera, tím vane silněji. To je způsobeno účinkem tzv. Venturiho efektu. Horské řetězce kolem jezera se od jihu k severu značně zužují - přibližují. Vítr se pak v takových místech zrychluje.

Znalci větrů na Gardě také vědí, že když už od rána vane vítr od jihu, je velmi pravděpodobné, že přijede špatné počasí s deštěm a bouřkami po celý den.

Balin, vítr, který může nebezpečně překvapit

Balin vane od Ballinského hřebene přes severozápadní část údolí Rivy del Garda. Přichází v zimě po sněžení na horách nebo v letním období po silném poklesu teploty, zpravidla způsobeném bouřkou. Přichází ze stejného směru jako Peler, ale o něco více severovýchodně. Bývá silnější než severní dopolední vítr Peler a může dosáhnout až 6-8 stupňů Beaufortovy stupnice. Obvykle fouká pouze pár hodin po bouři až do noci, ale někdy může trvat dokonce i další 2-3 dny.

Balin vyvolává na jezeře velké vlnění a může vytvářet vlny vysoké i 1 až 1,5 metru. Je velmi důležité vědět, že Balin přichází velmi rychle a často neočekávaně. Ve velmi krátkém čase může vítr vzrůst z pouhého větříku (2. stupeň Beaufortovy stupnice) až na čerstvý vichr o rychlosti 40 uzlů (8. stupeň Beaufortovy stupnice). Balin je snadno rozpoznatelný, když přichází. Při pohledu na sever se začínají tvořit vlny s bílou pěnou.