Šéf ANO Andrej Babiš a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve Sněmovně | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci nejsou schopni začít vyšetřovat Babiše, nezvolili šéfa komise

  • 91
Na začátku byl plán poslanců vyšetřovat, zda se k šéfovi ANO Andreji Babišovi nedostávaly informace z policejních spisů. Dokonce proto zřídili vyšetřovací komisi kvůli jedné z tajně pořízených nahrávek, na níž Babiš mluví s bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem. Komise ale nemůže pracovat, poslanci ani ve středu nebyli schopni zvolit jejího předsedu.

Kandidátovi na šéfa komise, Martinu Plíškovi z TOP 09, chyběl přitom ke zvolení jediný hlas. Dostal jich 66, nutných bylo 67 hlasů. Jeho protikandidáta Jiřího Štětinu z klubu Úsvitu volilo 54 poslanců.

Jedna neúspěšná volba už začátkem června byla. Vedení Sněmovny teď bude jednat o dalším postupu. Je možné, že komise, která by řešila, zda Babiš nezískal informace z policejního vyšetřování, které neměl mít, vůbec zasedat nebude. Druhou možností je, že poslanci ještě jednou zkusí šéfa vyšetřovací komise vybrat z nových kandidátů, ale i pak už do voleb komise bude mít jen minimum času, aby cokoli zjistila.

Komise, která byla ve Sněmovně zřízená z podnětu ČSSD, má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. A zda informace z policejních spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže a destabilizaci demokratického právního státu.

O úniku ze „živého“ policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a exnovinář MF DNES Přibil. Babiš se opakovaně ohradil proti tomu, že by od Přibila dokument z policejního spisu dostal, a označil to za kampaň proti němu. Nahrávky rozhovoru Babiše s Přibilem se objevily na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Aféra přispěla k tomu, že premiér Bohuslav Sobotka navrhl a také nakonec prosadil odvolání Babiše z vlády.

Rozhovor s Andrejem Babišem o uniklých nahrávkách (květen 2017):

5. května 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue