Spolumajitel pivovaru Chodovar Jiří Plevka senior. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Limonáda z minerálky, kterou objevili mniši, v roce 1968 drtila kofolu

  • 98
Užíváte pilulky, abyste doplnili železo? S naší minerálkou už je polykat nemusíte, říká spolumajitel pivovaru Chodovar Jiří Plevka. Jen málokdo ví, že tato firma z Chodové Plané na Tachovsku vyrábí dvakrát více minerálky než zlatavého moku.

Těžko najít minerální vodu, jejíž historii by provázely takové zvraty jako tu vyvěrající ze zřídla v Dolním Kramolíně nedaleko Mariánských Lázní.

Pramen objevili premonstráti z kláštera v Teplé už v roce 1193 a dali mu název Il-sano, který v italštině znamená „zdravý“.

Minerálka Il-sano

Minerální voda charakterizovaná jako přírodní železitá kyselka hydrogen-uhličitano-hořečnato-vápenatého typu obsahující řadu minerálů se stále stáčí hlavně díky spolumajiteli pivovaru Chodovar, Jiřímu Plevkovi (83). Právě on pivovar s několika partnery v roce 1992 privatizoval a stáčení vody zachránil. Dlouholetý předrevoluční ředitel Chodovaru Plevka dnes podnik vlastní se svými syny.

Sortiment minerálky, kterou už léta stáčí pivovar Chodovar, je čtyřpoložkový - minerálka s příchutěmi citron, pomeranč, minerálka bez příchuti a navíc Speciál hnědé barvy ochucený sirupem míchaným podle originální receptury.

V pivovaru stáčejí a případně také ochutí asi deset tisíc hektolitrů minerálky ročně.

Spolumajitel pivovaru Jiří Plevka senior o ní tvrdí, že je to životodárný nápoj, po jehož užívání mohou lidé trpící nedostatkem železa zahodit krabičky s drahými preparáty. Pouhé čtyři decilitry obsahují doporučenou denní dávku železa.

Il-Sano se v Dolním Kramolíně stáčelo do roku 1945, pak byl majitel odsunut do Německa a výroba skončila.

Znovu začala až v roce 1968, kdy se do sudů lil ochucující sirup a hadicí napojenou na vrt se sudy doplňovaly minerálkou.

Výsledkem byl zlatý pohár na výstavě Ex Plzeň 1968 pro Il-Sano Speciál ochucený ovocno-bylinným sirupem originální receptury.

„Lidem tehdy Il-Sano tak chutnalo, že jsme totálně zlikvidovali kofolu. Vyráběli jsme ročně padesát tisíc hektolitrů,“ vzpomíná Jiří Plevka.

Výroba ale skončila v roce 1978, protože ve státem ovládaném hospodářství přišel rozkaz, že Chodovar musí přestat vyrábět nealkoholické nápoje.

Stáčení Il-Sana pak podnik obnovil v roce 1996, tedy čtyři roky po privatizaci.

Do roku 2000 minerálku do Chodovaru převáželi v cisternách, poté byl převoz zakázán, takže majitelé vybudovali potrubí.

Pod značkou Chodovar se vyrábí také sedm druhů piv, na trh firma dodává i pivní kosmetiku. Provozuje také pivní lázně.

V Chodovaru mají pivní tanky zabudované ve skále (6. dubna 2017)

22. května 2017