Russell Westbrook z Oklahoma City si odnesl cenu pro nejužitečnějšího hráče NBA.

Russell Westbrook z Oklahoma City si odnesl cenu pro nejužitečnějšího hráče NBA. | foto: Reuters

Westbrook ukončil vládu Curryho. Byl zvolen nejužitečnějším hráčem NBA

  • 27
V letošní sezoně udivoval fanoušky a ničil soupeře. Jako pocta přišlo očekávané ohodnocení. Russell Westbrook z týmu Oklahoma City byl zvolen nejužitečnějším hráčem basketbalové NBA.

Osmadvacetiletý rozehrávač Thunder získal ocenění MVP po dvouleté vládě Stephena Curryho a završil tak sezonu, v níž zaznamenal 42 triple-doubly, což je nový rekord soutěže.

Navíc se Westbrook v uplynulém ročníku NBA stal teprve druhým hráčem po Oscaru Robertsonovi, který zaznamenal dvojcifernou bilanci ve třech statistikách v průměru za celou sezonu. Robertson to dokázal v ročníku 1961/62.

Po 81 odehraných utkáních měl letos Westbrook průměr 31,6 bodu, 10,4 asistence a 10,7 doskoku na zápas. Zároveň byl nejlepším střelcem základní části.

V hlasování volitelů dostal Westbrook přednost před Jamesem Hardenem z Houstonu a Kawhim Leonardem ze San Antonia. Když na premiérovém slavnostním galavečeru NBA v New Yorku přebíral trofej, pozval si na pódium své přítomné spoluhráče Enese Kantera, Nicka Collisona, Andrého Robersona, Victora Oladipa a Taje Gibsona.

„Tihle kluci se pro mě tolik obětovali po celou sezonu. A ta byla úžasná. Bez nich i ostatních našich kluků, kteří tady nejsou, by to nebylo možné. Tohle ocenění proto není pro mě, ale pro vás všechny hoši. Do konce života budete mými bratry,“ děkoval Westbrook spoluhráčům.

Russell Westbrook přebírá cenu pro nejužitečnějšího hráče sezony

Ročník si tedy dokonale podmanili dva loňští spoluhráči z Thunder - Kevin Durant, který přestoupil do Golden State a získal s ním titul, byl vyhlášen pro změnu nejužitečnějším hráčem finálové série.

James Harden sice neuspěl, ale nejvíce cen míří do Houstonu. Nejlepším trenérem byl totiž na premiérovém slavnostním galavečeru NBA v New Yorku vyhlášen Mike D’Antoni, když předčil Gregga Popoviche ze San Antonia i Erika Spoelstru z Miami.

Nejlepším náhradníkem je podle volitelů Eric Gordon, ocenění pro bojovníka sezony připadlo Patricku Beverleymu, dalšímu hráči houstonských Rockets.

Dvě trofeje putují do Milwaukee. Tahoun týmu Jannis Antetokunmpo je hráčem z největším zlepšením, nováčkem roku se překvapivě stal rozehrávač Malcolm Brogdon. Nedostalo se tedy na papírové favority Joela Embiida a Daria Šariče, kteří spolu hrají v týmu Philadelphie.

Čtyřiadvacetiletý Brogdon (o dva roky starší než Antetokunmpo, který v NBA odehrál už čtyři sezony) se stal prvním nováčkem roku za devatenáct let, který před vstupem mezi profesionály dokončil univerzitu. Předchozím je Tim Duncan, legenda San Antonia.

Zároveň je zřídkavým případem oceněného debutanta, který nebyl vybrán v prvním kole draftu. Naposledy to povedlo v roce 1958 Woodymu Sauldsberrymu.

Obranářem sezony se stal Draymond Green z Golden State, který ukončil dvouletou nadvládu Kawhiho Leonarda.

V předchozích letech vedení ligy vyhlašovalo majitele individuálních cen odděleně ještě před koncem play-off.

Součástí večera bylo také vyhlášení fanoušovských anket. Ti mohli volit v atraktivních kategoriích jako smeč, vítězná střela, blok či asistence roku.

Nejprestižnější z těchto anket ovládl Victor Oladipo z Oklahoma City, který v duelu s Atlantou zasmečoval kolem Dwighta Howarda:

Také vítězná střela připadla týmu z Oklahoma City, jejím autorem je muž večera Russell Westbrook. Asistenci roku se mohou pochlubit Draymond Green se Stephenem Currym, kteří dostali míč na Kevina Duranta, blokem roku je kousek Kawhiho Leonarda na Jamese Hardena.

Výkonem roku se prezentoval Klay Thompson, ostrostřelec Golden State nasázel 60 bodů za tři čtvrtiny a předčil i sedmdesátibodový večer Devina Bookera z Phoenixu či kousky Russella Westbrooka.

Akcí roku pak je trojka Kevina Duranta, která ve třetím finále proti Clevelandu otočila duel a nejspíš rozhodla celou sérii.

NBA Awards - seznam ocenění

Nejužitečnější hráč roku: Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder)

Nováček roku: Malcolm Brogdon (Milwaukee Bucks)

Náhradník roku (šestý hráč): Eric Gordon (Houston Rockets)

Hráč s největším zlepšením: Jannis Antetokunmpo (Milwaukee Bucks)

Obranář roku: Draymond Green (Golden State Warriors)

Trenér roku: Mike D'Antoni (Houston Rockets)

Funkcionář roku: Bob Myers (Golden State Warriors)

Spoluhráč roku: Dirk Nowitzki (Dallas Mavericks)

Bojovník roku (Hustle Award): Patrick Beverley (Houston Rockets)

Cena fair-play (Sportsmanship Award): Kemba Walker (Charlotte Hornets)

Cena za celoživotní výkony (Lifetime Achievement Award): Bill Russell (Boston Celtics)

Cena za charitativní činnost (NBA Cares Community Assist Award): Isaiah Thomas (Boston Celtics)

Cena za oddanost basketbalu (Sager Strong Award): Monty Williams (San Antonio Spurs)

Nejlepší pětky obránců:
První pětka: Draymond Green (Golden State), Rudy Gobert (Utah), Kawhi Leonard (San Antonio), Chris Paul (LA Clippers), Patrick Beverley (Houston)
Druhá pětka: Tony Allen (Memphis), Danny Green (San Antonio), Anthony Davis (New Orleans), André Roberson (Oklahoma City), Jannis Antetokunmpo (Milwaukee)

Nejlepší pětky nováčků:
První pětka:
Malcolm Brogdon (Milwaukee), Dario Šarič, Joel Embiid (oba Philadelphia), Buddy Hield (New Orleans/Sacramento), Willy Hernangómez (New York)
Druhá pětka: Jamal Murray (Denver), Jaylen Brown (Boston), Marquese Chriss (Phoenix), Brandon Ingram (LA Lakers), Yogi Ferrell (Dallas)

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž