Krátké zprávy

Hlavou narazila do právě staženého reflektoru tak, že se rozkýval i se závěsnou konstrukcí. "To nic, já něco vydržím," okomentovala to bez mrknutí oka. Brýle Google Glass přímý náraz naštěstí minul. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Google vydal nečekanou aktualizaci Glass, k brýlím připojí klávesnici

  • 2
Brýle Google Glass pro rozšířenou realitu dostaly po letech nečekaný update mobilní aplikace i firmwaru. Jejich funkci ovšem nijak zásadně neposunul.

Už to vypadalo, že Google na své chytré brýle zcela zapomněl, ale to se po téměř třech letech mění. Jak připomíná server TechCrunch, poslední aktualizace se toto zařízení dočkalo na podzim roku 2014.

Google Glass

Aktualizace, která přišla „bez varování“ nepřináší žádné nové zásadní funkce, jen mírně upravuje některé vlastnosti. Asi největší změnou je podpora Bluetooth, takže k brýlím lze nyní připárovat například ovládací zařízení, jako jsou myš nebo klávesnice. Google u nové verze s označením XE23 ještě slibuje opravu některých menších chyb.

Aktualizace přidružené androidí aplikace také nepřináší zásadní změny. Server Android Police popisuje, že nově je možné například vypnout optimalizaci spotřeby pro úsporu baterie nebo upravit synchronizaci oznámení.

Naše první reportáž o Google Glass:

24. května 2013

Proč neuspěly brýle, které chtěl každý zkusit?

Před třemi lety byly brýle pro rozšířenou realitu Google Glass žhavou novinkou. Každý si je chtěl zkusit, každý si chtěl na hlavu nasadit futuristické zařízení, které mělo potenciál změnit vše.

Autoportrét pomocí Glass

Ukázalo se však, že zatímco marketingovou stránku zvládl Google na jedničku (o brýlích Glass věděli skoro všichni už v době, kdy je testovalo jen pár vývojářů), produkt velká očekávání nenaplnil. V našem testu Glass jsme mimo jiné došli k tomu, že v nich skoro každý vypadá jako pako, že jejich ovládání je nepraktické a nespolehlivé a že nepřinášejí oproti vyhledávání informací v telefonu žádnou významnou výhodu. Silnou stránkou Glass byla (a je) možnost natáčet videa z pohledu uživatele nebo sledovat informace například při sportování. Předpověděli jsme tehdy, že pro úspěch Glass budou klíčové aplikace.

Lidé na ulicích zkouší Google Glass:

A příliš aplikací, které by stály za zmínku, se neobjevilo. Google Glass dokonale vycítily touhu po futuristickém zařízení budoucnosti, nicméně velká očekávání nemohl tento produkt naplnit. Ani tisíce nadšených testerů, kteří se opravdu snažili najít na Glass něco užitečného, nedokázaly odvrátit pád tohoto experimentálního zařízení za více než 35 tisíc korun, které se tak vlastně nikdy nedostalo do prodeje.

Veřejnost v podstatě dostala možnost nahlédnout do vývojových laboratoří Googlu, kde se pochopitelně testují i koncepty zařízení, která nikdy nespatří světlo světa. Příště si však Google zřejmě bude dávat mnohem větší pozor na to, s jakým produktem půjde na veřejnost. Přestože Google Glass nelze považovat za komerční neúspěch, jelikož vlastně brýle nikdy pořádně nešly do prodeje, i tak symbolizují nenaplněný slib budoucnosti, která nepřišla.

,