Američan propuštěný z KLDR zemřel, Jižní Korea vyzývá k vrácení občanů

  • 1045
Dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z „humanitárních důvodů“ Severní Korea, zemřel. Informovala o tom jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Americký prezident Donald Trump v reakci na smrt studenta označil KLDR za brutální režim.

Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a kómatu (více zde). Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

Student zemřel v pondělí v univerzitní nemocnici v Cincinnati. „Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký dnes zažíváme,“ uvedla rodina s tím, že mladík zemřel ve 14:20 (20:20 SELČ).

Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. „Byl v klidu. Byl doma a my věříme, že to cítil,“ uvedli mladíkovi nejbližší. Student podle lékařů nereagoval na slovní podněty a žádným způsobem nekomunikoval. Warmbierovi příbuzní uvedli, že po návratu nebyl schopen „mluvit, neviděl a nereagoval na řeč“. Rodina nepochybuje o tom, že byl v KLDR krutě mučen.

Americký prezident Donald Trump se ostře ohradil proti „tvrdým podmínkám“, kterým byl odsouzenec vystaven v KLDR. „Je to brutální režim,“ uvedl šéf Bílého domu, který dlouhodobě volí vůči Pchjongjangu velmi rázná slova.

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“. Na svobodu se dostal po 17 měsících (více zde).

Vraťte nám občany, vyzývá Jižní Korea

Den po smrti amerického studenta vyzval jihokorejský prezident Mun Če-in Severní Koreu, aby rychle vrátila do jejich zemí zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. Mun uvedl, že „je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva“. Soul se podle prezidentova mluvčího pokusí učinit vše pro návrat Jihokorejců zadržovaných totalitním režimem.

Pchjongjang zadržuje podle dostupných informací tři Jihokorejce a stejný počet Američanů, na jejichž potrestání za „protistátní činy“ si diktatura osobuje právo.

Jižní Korea na úterý zároveň naplánovala společné cvičení několika svých a amerických letadel, uvedla agentura Reuters. Napětí mezi sousedy na Korejském poloostrově v posledních měsících vzrostlo kvůli zvýšenému počtu raketových či nukleárních testů Severní Koreje. Dá se očekávat, že cvičení čtyř letadel vyvolá negativní odezvu Pchjongjangu.

Warmbier se do KLDR dostal díky turistické kanceláři Young Pioneer Tours, která organizuje z Číny cesty do Severní Koreje. V úterý její zástupce oznámil, že Warmbierův případ ukazuje, že pro Američany je pobyt v KLDR „příliš velké riziko“. Firma proto přestane pro americké občany organizovat cesty do KLDR.

Severní Korea údajně nepovolila žádnému pracovníkovi kanceláře sejít se s Američanem po jeho zatčení. Severní Korea ve Warmbierově případu podle operátora postupovala „strašným“ způsobem. Young Pioneer Tours se specializuje na organizování pobytů v KLDR a sídlí ve středočínském Si-anu.

Záznam ze severokorejské televize, která oznamuje zadržení studenta (2016):

22. ledna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue