Jan Veselý (vlevo), Bogdan Bogdanovič z Fenerbahce a pohár pro vítěze turecké...

Jan Veselý (vlevo), Bogdan Bogdanovič z Fenerbahce a pohár pro vítěze turecké ligy | foto: Profimedia.cz

To nejlepší na konec. Veselý táhl „neporazitelné“ Fenerbahce k titulu

• 4
Český basketbalista Jan Veselý zakončil sezonu v Turecku ziskem třetí trofeje. Po Superpoháru a Eurolize ovládl s Fenerbahce Istanbul i tureckou ligu. Ve finále společně se spoluhráči přehrál městského rivala Besiktas 4:0 na zápasy.

Play-off prošlo Fenerbahce hladce, když vyhrálo všech devět utkání. Celkem měl staronový šampion v turecké lize bilanci 37 výher proti dvěma porážkám, ovládl posledních 30 zápasů, naposledy padl v prosinci.

S odbojným i obrozeným Besiktasem to ale nejlepší celek kontinentu neměl vůbec snadné. Oba duely na palubovce soupeře se totiž rozhodovaly až v prodloužení.

Ve čtvrtém finálovém utkání Fenerbahce prohrávalo ještě dvě minuty před koncem o 14 bodů, přesto dokázalo ještě srovnat, poslat zápas do prodloužení a v něm zvítězit 98:94.

Veselý k tomu přispěl 26 body a 11 doskoky a byl spolu s hrdinou koncovky Bogdanem Bogdanovičem (23 bodů a 9 asistencí) klíčovým mužem vítězů. Srbský křídelník byl nakonec vyhlášen nejužitečnějším hráčem bojů o titul.

Sestřih ze čtvrtého finále Besiktas - Fenerbahce

V předchozích třech finálových duelech nasbíral Veselý dohromady 38 bodů, 20 doskoků a osm asistencí.

Pokud vás na videu výše zaujal nečekaný divácký nezájem o finálový duel, pak vězte, že prázdné tribuny jsou důsledkem trestu, který stihl Besiktas.

Jedná se o následek diváckého řádění v koncovce finále číslo 3. Po několika incidentech a přerušeních se tento zápas dohrával bez publika, fanoušci Besiktase museli halu opustit. Turecká liga jim následně uzavřela hlediště na dva zápasy a udělila jim pokutu 12 500 euro.

Fenerbahce zmatků ze závěru klíčového třetího souboje využilo, když Bogdanovič posílal zápas trojkou do prodloužení. Tam si modro-žlutí došli po tříhodinovém boji pro triumf 86:80.

Momenty z oslav Fenerbahce

O něco snazší to měli favorité v obou domácích zápasech. Druhý duel získali 83:74 a do finálové série vstoupili výsledkem 75:69, když dvě minuty před koncem vedli pouze o dva body.

Fenerbahce zároveň utvořilo novou rekordní vítěznou sérii na domácí palubovce. Jedná se už o jeho 39. ligové vítězství před vlastním publikem. Dosavadní maximum vzniklo mezi lety 1995 a 1998 a patřilo hráčům Anadolu Efes Istanbul.

Fenerbahce v tomto ročníku nevyšel jen jediný turnaj - Turecký pohár získal Banvit Bandirma.