Maďarská rozehrávačka Courtney Vanderslootová v duelu se Španělskem

Maďarská rozehrávačka Courtney Vanderslootová v duelu se Španělskem | foto: FIBA

Jak se Stocktonova žákyně stala Maďarkou? Zásluhou smrtelné nehody

  • 0
Zápas na mistrovství Evropy basketbalistek jako setkání dvou amerických krajanek. I to je možné, dokonce pravděpodobné. V sobotu od 18.00 na sebe v Hradci v klíčovém duelu narazí Češka Kia Vaughnová s Maďarkou Courtney Vanderslootovou.

Ty dvě spojuje oblíbený sport i pas Spojených států amerických, ale tím podobnost končí.

Vaughnová je hřmotná Afroameričanka z newyorského Bronxu, která má za sebou v WNBA už dva přestupy (z New Yorku do Washingtonu a zpět), zato v Evropě je věrná ZVVZ USK Praha.

Vanderslootová, drobná rozehrávačka s holandským příjmením, pochází ze západního pobřeží, narodila se v Kentu na předměstí Seattlu, odkud do světa vylétají boeingy. V WNBA je už šest let hráčkou Chicaga, ovšem v Evropě si vyzkoušela řadu angažmá v rozličných zemích.

Proč se z Vaughnové stala právě Češka, to je zřejmé, vždyť tu žije už pět let. Ale jak se Vanderslootová dostala zrovna do maďarského výběru?

Může za to náhoda. Nebo tedy nehoda. Na podzim 2013 si Vanderslootovou vyhlédli v Uni Györ, když se vzpamatovávali z ohromné tragédie. Z tragédie, která jejich klub málem roztrhala.

Na prahu sezony totiž při havárii týmového autobusu zemřeli hlavní trenér Ákos Füzy a manažer Peter Tapodi. Teprve devatenáctileté srbské reprezentantce Nataše Kovačevičové lékaři museli amputovat nohu, skončila i Krisztina Kovácsová, další hráčky čekala rekonvalescence. (Podrobněji jsme o tomto neštěstí psali zde.)

Mezi dlouhodobě zraněnými skončila i americká rozehrávačka Samantha MacKayová. A právě na její místo Györ přivedl Vanderslootovou. Zazářila natolik, že přišlo z laso z maďarské reprezentace.

Že to byl sňatek z rozumu? Ano, je to tak.

A koho Maďaři ve Vanderslootové vlastně získali? Především rekordmanku univerzitní NCAA. Absolventka slavné školy Gonzaga je jedinou prvodivizní hráčkou, která nastřádala přes 2 000 bodů plus 1 000 asistencí (na prvního muže, který něco takového dokáže, NCAA teprve čeká). Vanderslootová umí v útoku naplnit obě role, které se od hráčky na jejím postu žádají.

V WNBA na ni vsadilo Chicago, zvolilo ji na třetím místě draftu, přestože ji před vstupem mezi profesionálky srážela drobnější postava a s ní související rezervy v obraně.

A jak o bylo se Stocktonem?

Za svůj herní přehled Vanderslootová vděčí i muži nad jiné povolanému - Johnu Stocktonovi, nepřekonatelnému rekordmanu NBA v počtu asistencí. Legendární rozehrávač také chodil na Gonzagu, takže jej tamní trenérka Kelly Gravesová poměrně snadno se svou svěřenkyní propojila.

Největší překážka k lekcím od legendy tehdy sídlila ve hlavě Courtney Vanderslootové. Stocktonovi se prostě bála zavolat. Odhodlávala se prý několik týdnů. Pak to zkusila. „Doufala jsem, že se dovolám do hlasové schránky a budu mít klid,“ smála se později při vzpomínce na univerzitní léta.

Ale tohle přání se nesplnilo.

Stockton telefon zvedl, prosbu Vanderslootové vyslyšel a průběžně se jí věnoval několik let. Dodnes si ji nemůže vynachválit.

Třikrát korunovaná rozehrávačka

V sedmadvaceti letech odehrála Courtney Vanderslootová životní sezonu, má lví podíl na tom, že málo známý turecký klub Yakin Dogu Üniversitesi mohl slavit trojkorunu. Ovládl Eurocup, ligu i pohár. Pokořil Besiktas, Galatasatay i euroligové finalistky z Fenerbahce!

Čerstvá Maďarka sbírala na domácí i evropské scéně více než osm asistencí na zápas, to je v ženském basketbalu fenomenální číslo. Navrch patřila k nejlepším střelkyním svého týmu.

Sestřih ze zápasu Maďarsko - Španělsko

V pátečním utkání mistrovství Evropy ji Španělky dovolily „jen“ na jedenáct bodů a tři asistence a zvítězily 62:48. Kdyby Češky dokázaly totéž, mohly by si gratulovat.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž