První let nového letounu JAS-39 Gripen E

První let nového letounu JAS-39 Gripen E | foto: SAAB

Gripen nové generace má za sebou první úspěšný let

  • 38
Nejmodernější varianta švédských stíhaček Gripen má za sebou první letovou premiéru. Letoun nové generace s označením E absolvoval zhruba čtyřicetiminutový zkušební let v okolí mateřského výrobního závodu v Linköpingu.

“Let probíhal přesně podle očekávání. Chování letounu odpovídalo zkušenostem z našich simulací. Zrychlení stroje je působivé a jeho ovládání jde velmi hladce. Není třeba dodávat, že jsem šťastný, že jsem mohl být pilotem tohoto prvního letu,” řekl zkušební pilot Marcus Wandt po čtvrtečním letu.

Letoun s označením 39-8 odstartoval z letiště Saabu v Linköpingu ve Švédsku a během čtyřicetiminutového letu se vypravil nad východní část Östergötland, aby se pak zase vrátil. Během letu zkušební pilot otestoval celou řadu systémů včetně zatahování a vysouvání podvozku.

Fotografie

Slavnostní odhalení nového letounu Gripen E
Výroba nové generace letounu JAS-39 Gripen
Výroba nové generace letounu JAS-39 Gripen s označením E
První let nového letounu JAS-39 Gripen E

Na první testovací stroj s označením E netrpělivě čeká několik zemí, které po letounech pro své vzdušné síly pokukují a pak především Brazílie, která si zatím objednala 36 těchto nových stíhaček. Zaplatí za ně v přepočtu přes 90 miliard korun. Nové letouny má výrobce dodat do roku 2020.

Brazílie sice platí na jihoamerickém kontinentu za bezkonfliktní zemi, nicméně za jednu z dlouhodobých priorit považuje ochranu svých dlouhých hranic včetně ropných nalezišť na pobřeží a deštných pralesů Amazonie.

Gripen v Brazílii zvítězil hlavně díky nejpříznivější ceně a nízkým provozním nákladům. Nahradit má dosluhující letouny Mirage 2000. První kusy chce výrobce dodat už v roce 2018. Každý rok by brazilské vzdušné síly měly obdržet 12 gripenů. Součástí kontraktu mají být i miliardové offsetové programy.

Komu slouží letouny gripen

  • Švédsko 175
  • Česko 14
  • Maďarsko 14
  • JAR 28
  • Thajsko 12
  • Brazílie 36
  • Británie 1

České vzdušné síly mají předchozí varianty C (jednomístné) a D (dvojmístné). Nový stroj označovaný také jako Gripen NG (Next Generation) má dokonalejší avioniku a radar, zesílený podvozek, vyšší tah motoru a unese tak více zbraní i paliva. Řadou změn prošel také kokpit a systémy pro elektronický boj.

“Dnes letěl tento stíhací letoun světové úrovně poprvé. Dosáhli jsme toho za pomoci speciálního softwaru revolučního systému avioniky. Jde o to dát našim zákazníkům k dispozici systém chytrého stíhacího letounu, u kterého je budoucnost součástí konstrukce od samého začátku,“ oznámil ředitel divize letectví Jonas Hjelm.

Zkušební lety podle něj budou pokračovat tak, aby výrobce podle plánu letos a příští rok mohl realizovat plánované dodávky švédským a brazilským vzdušným silám. Nový Gripen se v nadcházejících letech také utká s dalšími stroji o zakázky v celé řadě zemí. Mezi potenciální zákazníky patří Finsko, Argentina, Estonsko, Chorvatsko, Slovensko nebo Bulharsko.

Podívejte se, jak vzniká nová stíhačka Gripen E:

18. května 2016

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue