Útěk z vězení. Představujeme nejoriginálnější hru z E3 A Way Out

  • 1
A Way Out je chystaná kooperativní hra, v níž se snažíte utéct z vězení na svobodu. Ideální na společné posezení u obrazovky, umělá inteligence tentokrát chybějícího kamaráda nenahradí.

Tisková konference Electronic Arts se odehrávala podle předpokládaného scénáře a já si jen v duchu odškrtával položky, které lidé z EA už stejně dopředu všechny vyslepičili. Když tu se zcela nečekaně objevila nová hra, o níž nejen že nikdo neměl dopředu tušení, ale navíc svým originálním zpracováním všem vyrazila dech. Ano, čtete správně, Electronic Arts opravdu chystají hru, o které lze říct, že je originální.

Za mřížemi

A Way Out začíná útěkem z vězení, významná část se ale bude odehrávat i na svobodě.

Nevídaný už je sám námět, útěků z vězení jsme tu zatím moc neměli, z hlavy mě napadá snad jen stařičký Prisoner of War. Nepočítám samozřejmě ty, v nichž se musíme ven jedině prostřílet, v tom případě je totiž vězení vedle stok tou nejpoužívanější herní lokací vůbec. A Way Out naštěstí nabídne mnohem sofistikovanější obsah. Na kýženou svobodu se totiž dostanete jedině pomocí důmyslného plánu. Klíčové slovo je tady spolupráce, protože na útěk jste dva, a tady přichází ta největší pecka.

Na celé dění nahlížíte v režimu rozdělené obrazovky a druhou postavu musí ovládat kamarád, ideálně sedící přímo vedle vás. Možnost, že byste se do příběhu pustili sami a za absentujícího spoluhráče vypomohla umělá inteligence, neexistuje. Síťová hra tu nakonec sice je, ale sami autoři důrazně doporučují, že si A Way Out vychutnáte optimálně jedině v případě, že budete hrát na jedné obrazovce.

Ve dvou se to lépe táhne

Hlavními hrdiny jsou trestanci Leo a Vincent, kteří se budou muset naučit spolupracovat.

To hlavní kouzlo pak spočívá v tom, že každý z dvojice hrdinů funguje zcela samostatně, přičemž často spolu ani nesdílejí stejnou lokaci. Předváděná ukázka načrtla situaci, kdy je jedna z postav eskortována do věznice, zatímco ta druhá už ve vězení dávno sedí.

Jeden hráč tak koukal na příběhovou animaci, ten druhý už se mezitím pohyboval a jistým způsobem ovlivňovat okolí. Bez vzájemné kooperace to samozřejmě nepůjde, se spoustou překážek se však musí každý vyrovnat i sám. Neplatí tady, že by měli oba v každou chvíli stejné podmínky, ve většině okamžiků je to spíše naopak.

Na šikmé ploše

Každý z hrdinů je jiný, má odlišnou osobnost a také jinou motivaci. Samotným útěkem z vězení hra nekončí, i mimo zdi jsou hrdinové pronásledování a mohli jsme vidět i momenty z divoké přírody či návštěvy rodiny jednoho z odsouzenců. Půjde o silný příběhový zážitek, což znamená spoustu naskriptovaných situací, přesto se nemá jednat o omezený „tunel“ a každou situaci má jít vyřešit několika způsoby.

Za A Way Out stojí Josef Fares, člověk, co má na kontě kritikou oceňované Brothers: Tale of Two Sons. Koncept simultánního ovládání dvou postav tam už lehce nakousl, tohle má však být mnohem propracovanější zážitek.

10.června 2017 v 22:42, příspěvek archivován: 16.června 2017 v 17:16

Look at my sketches of A Way Out and the final https://t.co/lkYJ6DQ1Bg

Kromě mnohoslibného traileru toho o hře stále moc nevíme, ale to nevadí. Samotný koncept zní fantasticky, a čím méně toho o příběhu unikne, tím líp. A Way Out vyjde počátkem roku 2018 na PC, X1 a PS4, takže už abyste pomalu začali hledat parťáka. Ideálně někoho, s kým byste se kromě zážitku podělili i o peníze na pořízení hry.