Jak se staví sen pro matku a dceru, které milují růžovou a fialovou

  • 31
Vrátit se po padesátce do svého dětského pokoje k mamince, to není právě radostné. Jenže Janě nic jiného nezbylo, z částečného invalidního důchodu nájem bytu po rozchodu s partnerem neměla šanci sama zaplatit. Dvě důchodkyně tak žijí společně. Teď se ale dočkaly nového vybavení bytu.

Maminka Libuše před rokem nečekaně ovdověla, a tak jí návrat dcery Jany přišel možná i trochu vhod. Byla zvyklá být v manželství „generálem“, takže teď může velet alespoň dceři. Ke dvěma ženám se navíc o víkendech přidává i vnuk Petr, Janin syn.

Ten po rozvodu nemá kde bydlet, o své dětí se však snaží starat, pokud mu to jeho práce řidiče kamionu dovolí. Bere si je pravidelně na víkendy. V bytě pak přebývají hned čtyři generace.

Původní obývací pokoj - dveře do předsíně jsou zatarasené pohovkou, vstup je přes kuchyň.

Invalidní důchodkyně Jana přihlásila maminku do televizní show Jak se staví sen, aby pro ni získala nový obývací pokoj a pro sebe novou ložnici.

Její „dětský“ pokoj totiž nemá ani skříň. O víkendech v něm přespává syn Petr s dětmi, Jana pak spí v obývacím pokoji na gauči.

Proměnu dalšího interiéru dostali na starost Andrea Hylmarová a Marek Povolný (Prima v pondělí 19. června v 21:30).

Paneláková rošáda

Byt 3+1 je v panelovém domě starém 45 let, má 72 m2. Libuše s manželem stihli zrekonstruovat koupelnu a kuchyň, smrt manžela však veškeré další práce zastavila. Petr sice finančně přispívá, ale po zaplacení alimentů mu moc nezbývá.

Jeho matka je po operaci páteře, s rozdrcenou ploténkou a kloubem nemůže práci, kterou by fyzicky ve svých pětapadesáti letech zvládla, sehnat. Proměna bytu díky televiznímu pořadu je tak pro dvě důchodkyně velkou pomocí.

„Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala, vzniklo mnoho variant. Hlavním problémem byl špatně vyřešený obývací pokoj a nekvalitně postavený dům. Proto bylo nutné vše radikálně dispozičně předělat a vyřešit nerovnosti v podlahách, příčkách a stropech,“ popisují designéři.

Designéři měli sice původně zadání na dva pokoje, ale protože kuchyň navazuje na obývací pokoj, rozhodli se nově zařídit i ji. A také chodbu, protože bylo nutné vyměnit nejen elektrické rozvody, ale také vybourat příčky, posunout a vyměnit dveře....

Z barev zvolili světle šedou a bílou, protože jim bylo jasné, že matka s dcerou byt brzy barevně „oživí“. Navíc si ženy přály moderní interiér, tak jej dostaly. „Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám ve fialové, žluté a růžové, což jsou k sobě naprosto pekelné kombinace,“ hodnotí předchozí barevnost designéři. Naopak zachovali tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou.

Pohled do nové kuchyně s indukční varnou deskou, troubou i mikrovlnkou

Konferenční stolek byl stejně jako jídelní stůl vyrobený na míru.

„Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník, tyto základní úložné prostory v ní zcela chyběly,“ doplňují autoři popis proměny, v níž využili i nábytek vyrobený na míru.

A reakce obou žen? Starší z nich se musela hned po příchodu do nové předsíně dokonce posadit, jak s ní nová podoba „zamávala“. Byla však spokojená, stejně jako dcera, která se konečně dočkala nové ložnice.