Cyklotoulky: do Plzně za pivem, architekturou, Hurvínkem i vědou

  0:18
Plzni se nejčastěji říká „město piva“ nebo „město čtyř řek“ . My vám ji však chceme představit coby město jako stvořené pro jízdu na kole. V následujících řádcích se vám pokusíme ukázat, jaký potenciál nabízí cykloturistům západočeská metropole a její okolí.

Na první pohled je sice Plzeň rušné krajské město s pulsujícím životem a všudypřítomným cvrkotem každodenního shonu, vnímavějším druhým pohledem můžeme postřehnout pozvolné změny provázející vstup mezi moderní velkoměsta 21. století.

Není tomu tak dávno, kdy se zde veškerá podpora cyklistiky skládala z nevyhovujících stojanů na kola. Dnes je Plzeň o poznání dále, a ač jsou některá opatření stále v plenkách, stává se zde pohyb a přesun na kole přirozenějším. Zkuste si pro svou dovolenou s kolem vybrat právě Plzeň.

Centrum města projedete snadno, avšak byla by škoda věnovat mu pozornost pouze ledabylou. Kromě osvědčených turistických lákadel zde naleznete spoustu drobných a zajímavých detailů.

Na kole po městě piva

K těm klasickým cílům patří Náměstí Republiky, katedrála sv. Bartoloměje a jeho „plzeňská věž, co převyšuje kopce“, diskutované zlacené kašny zobrazující symboly města, renesanční radnice, muzea, galerie a kostely.

Dalšími unikáty jsou třeba Velká synagoga, druhá největší v Evropě, pivovar Plzeňský Prazdroj, výrobce světoznámého ležáku Pilsner Urquell, Plzeňské historické podzemí, nově zbudované Loosovy interiéry a mnoho dalších. Rodiny s dětmi ocení Zoologickou a botanickou zahradu s DinoParkem nebo Techmania Science Center.

3D Planetárium je součástí Techmania Science Center.
Velká synagoga, druhá největší synagoga v Evropě

Toulky městem zpestří i drobnosti jako Lavička Václava Havla, sochy Spejbla a Hurvínka odkazující k plzeňské loutkářské tradici, nebo osahaný andělíček s příslibem splněného přání na katedrále sv. Bartoloměje.

Neopomeňte ani kulturní kalendář. V sezoně totiž Plzeň opravdu žije. Na náměstí, v ulicích, v parcích i areálech se konají různé festivaly, koncerty či happeningy. Ne nadarmo se v roce 2015 honosila titulem Evropského hlavního města kultury.

Vodní fenomén rájem plzeňských cyklotoulkařů

Mimo centrum je příležitostí pro svezení více. Můžete dokonce absolvovat organizovanou projížďku pro cyklisty s výkladem průvodce. Plzeň se chlubí mnoha parky a prostory pro nejrůznější outdoorové vyžití, cyklo a in-line nevyjímaje. Navíc podél řek vedou cyklostezky, které slouží zároveň jako pohodové průtahy městem. Plzní totiž vede několik dálkových cyklotras.

Za výborný výletní cíl se dá považovat například soustava Boleveckých rybníků i rekreační zóna Plzně, kde můžete navíc vyzkoušet i různé vodní sporty.

Za odpočinkem k Boleveckým rybníkům. „Kameňák“ je obzvláště půvabný.

Pro dodržení pivovarnické tradice by nebylo špatné na toulkách navštívit některé z okolních minipivovarů, vyhlášené jsou ty v Dobřanech, nebo v Černicích, kde si ke zlatavému moku můžete dopřát i luxusní pivní wellness.

Pohodové jižní Plzeňsko

Dobré cyklotipy bychom našli v každém směru. Vybrali jsme však jižní Plzeňsko. Je v přiměřeném dosahu, svým charakterem je pohodové a jeho dominanty poutavé. Trasa Plzeň – Koterov - Starý Plzenec – Kozel – Radyně – Černice – Plzeň slibuje pěknou vyjížďku.

Z centra Plzně se vymotejte sadovým okruhem, přes Mlýnskou strouhu, podjezdem pod čtyřproudou Tyršovou ulicí skrz Štruncovy sady až k řece Radbuze. Odtud už to bude jednoduché, vydejte se proti proudu řeky po Naučné stezce údolím Radbuzy až do míst, kde se od naučné stezky odděluje cyklotrasa č. 31. Ta vás vyvede z Plzně až do Koterova.

Krátkou zastávku na návsi snad nemusíme ani doporučovat. Jako mávnutím proutku se octnete uprostřed malebné vesničky, jejíž střed je lemován selskými dvory zdobenými zděnými bránami a kamennými portály ve stylu vesnického klasicismu.

Další zastávka bude opět historická. Jak název Starý Plzenec naznačuje, zdejší krajina byla osídlena mnohem dříve než ta Plzeňská. O bohabojnosti dávných obyvatel svědčí starobylá Rotunda sv. Petra a Pavla, jež se tyčí na malém návrší nad městem. Výhled odtud je pokojný a hlavně máte jako na dlani Radyni, která je dalším cílem putování.

Ze života venkovské šlechty. Klasicistní zámek Kozel
Radyně, dominanta jižního Plzeňska

Před Radyní navštivte ještě Kozel, lovecký zámeček zbudovaný v klasicistním slohu, obklopený rozsáhlým parkem. Zde na vás dýchne atmosféra ospalého vesnického života zdejší šlechty.

Jí navzdory byl vybudován další bod cesty. Královský hrad Karlskrone nechal postavit Karel IV. Původní název se však neujal a po smrti Karla IV. byl hrad nazýván Radyní podle jména kopce a buližníkové skály, na níž byl hrad vybudován.

Výšlap na Radyni je jediným vydatným cyklistickým kořením tohoto cyklovýletu. Sjezd si proto užijte a dál se nechte kolébat přívětivou krajinou až do Černic. Zdejší minipivovar Purkmistr a pivní lázně jsou vyhlášené, škoda jen, že pivo a jízda na kole se u nás neslučují.

Nic ovšem nebrání tomu, abyste po dojezdu do nedalekého finiše cesty uzamkli kolo a vydali se sem relaxovat za pomoci MHD.

Co stojí za návštěvu

Plzeňská věž je součástí gotické katedrály sv. Bartoloměje, dosahuje výšky 103 metrů a patří k nejvyšším v České republice. Věž je veřejnosti přístupná a rozhled z ní vám učaruje. Pohled do dáli umožní orientaci a zláká k dalším návštěvám. Vždyť za dobré viditelnosti je možné pohledem pohladit Šumavu, Brdy i zalesněný sever.

Velká synagoga, postavená v roce 1893 v maursko-románském stylu, je druhou největší v Evropě (a čtvrtou na světě). Historická budova prošla koncem 20. století náročnou rekonstrukcí a kromě náboženských účelů slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál.

Plzeňský Prazdroj - rodiště světoznámého ležáku Pilsner Urquell je největším pivovarem v České republice. K výtečné chuti známého spodně kvašeného ležáku není co dodávat. Plzeňský Prazdroj je jedním z turisty nejnavštěvovanějších míst ve městě, ročně jeho prohlídkovými trasami projde více než 250 tisíc návštěvníků z celého světa.

Plzeňské historické podzemí bylo pod centrem města budováno od 14. století. S délkou 20 km patří k nejrozsáhlejším v České republice.

Loosovy interiéry - soubor osmi dochovaných bytových interiérů je jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil otec moderní architektury Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity.

Techmania Science Center - areál nacházející se v bývalé průmyslové hale a jídelně plzeňské škodovky je plný interaktivních exponátů, které mají za úkol vysvětlit něco z přírodní jevů a zákonitostí. Součástí je moderní 3D Planetárium.

Zoologická a botanická zahrada a Dino Park je výletním cílem nejenom pro děti. Plzeňská zoo se nachází v zajímavě členitém terénu do nějž jsou vkusně zakomponovány rozličné venkovní i vnitřní expozice. Narazit zde můžete na lva, tygra, žirafy, zebry, medvědy, ale i na obyčejná domácí zvířata.

Bolevecké rybníky – unikátní rybniční soustavu naleznete na severním okraji Plzně. Tvoří významnou rekreační oblast, neboť jsou se svými písčitými nebo travnatými plážemi vhodné ke koupání a pro vodní sporty. Největší je Velký Bolevecký rybník, ale známé jsou i rybníky Senecký, Kamenný, Třemošenský nebo Šídlovák. Rybníky jsou zasazeny v půvabné krajině s borovými lesy a jejich okolí je protkáno turistickými cestami a chodníčky.

Koterov naleznete na jihovýchodním okraji Plzně. Původně samostatná vesnička je dnes součástí města Plzně. Náves roubená selskými staveními ve stylu vesnického klasicismu je jedinečnou pozůstalostí a byla prohlášena vesnickou památkovou rezervací

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci patří k nejstarším církevním památkám na území České republiky. Vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.

Radyně je hradní zřícenina stojící na stejnojmenném buližníkovém vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem. Královský hrad byl postaven během vlády Karla IV. Původní německé jméno Karlskrone se neujalo a hrad byl již krátce po svém založení nazýván podle kopce, na němž stojí. Hrad je přístupný veřejnosti.

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jak voní Barma a jak chutná Kolumbie. Slepá cestovatelka vypráví

22. dubna 2024

Premium Na otázku: „Proč cestujete, když nevidíte?“ Zuzana Habáňová lidem odpovídá: „A proč necestujete vy,...

Byt 3+1 v osobním vlastnictví Lanškroun, ul. Krátká
Byt 3+1 v osobním vlastnictví Lanškroun, ul. Krátká

Krátká, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 690 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...