Na brněnském sjezdu České astronomické společnosti bylo odsouhlaseno přijetí...

Na brněnském sjezdu České astronomické společnosti bylo odsouhlaseno přijetí českého velikána Járy Cimrmana. Seminář osvětlující jeho přínos oboru vedli Zdeněk Svěrák (vpravo) a Miloň Čepelka. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Ztělesňuje pocity okupované země. The Economist píše o fenoménu Cimrman

  • 94
Už i na web britského prestižního ekonomicko-politického magazínu The Economist pronikl Jára Cimrman. Týdeník na něj vzpomněl v rámci padesátého výročí, kterým česká kultovní scéna tuto sezonu prochází.

„Říká se, že radil Edisonovi, Eiffelovi, Einsteinovi, Čechovovi i Čajkovskému. Dopisoval si s Georgem Bernardem Shawem, vymyslel Panamský průplav, objevil jogurt a jen velice těsně se nestal prvním člověkem na Severním pólu...,“ začíná v kulturní rubrice svého webu týdeník výčet Cimrmanových zásluh.

„Není proto divu, že se v hlasování z roku 2005 málem stal největším Čechem všech dob,“ pokračuje britský list. „Cizojazyčným čtenářům budiž odpuštěno, že o tomto dramatikovi, sportovci, vynálezci, básníkovi a filozofovi neslyšeli. Mistr totiž nikdy nezískal pozornost, jako by si zasloužil,“ píše se dále.

Economist dále popisuje, jak se fenomén Cimrman dostal na svět, a připomíná jubilejní padesátou sezonu nyní žižkovské scény. Série výročí, která začala loni v září, stále není u konce, tento týden třeba měla před padesáti lety premiéru první hra, Svěrákův kus Akt (více zde).

Týdeník zmiňuje i legendární nález Cimrmanovy pozůstalosti v Liptákově (ač vesnici překřtil na „Liptakova“), klasické dělení představení na seminář a samotnou hru či Svěrákova slova, ve kterých vysvětluje, že ho k postavě Cimrmana inspirovali naivní umělci, kteří tvořili „přesvědčeni svým talentem, ale trpící nezájmem publika a galerií“.

Podívejte se na zkoušku představení k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana:

4. října 2016

„Cimrmanovy určující vlastnosti - houževnatost, touha vyniknout a být prospěšným lidstvu a zároveň pocit nespravedlnosti a neuznání ztělesňovaly pocity země, která byla celé 20. století okupována Rakušany, nacisty a sověty,“ uvažuje - dlužno dodat, že v silné zkratce - Economist.

„Stal se takovým symbolem národní identity, že jej Česká televize vyloučila z hlasování o nejvýznamnější postavu české historie,“ připomíná týdeník. „Jinak by totiž Václav Havel, Franz Kafka, Martina Navrátilová a císař Karel IV. neměli šanci,“ dodává prestižní týdeník, který v Londýně vychází od roku 1843.

28. srpna 2016