Bunda z Liberce usnadní cyklistům odbočování, sama se rozbliká

  • 4
Zcela nový prototyp signalizační cyklistické bundy, který má přinést cyklistům větší bezpečí na silnici, představil v pátek vědecký tým katedry oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Úzce spolupracoval s firmami.

Cyklista jen zvedne ruku, aby dal najevo, že odbočuje a rukáv bundy i šipka na zádech se mu automaticky rozblikají. Když zase uchopí řídítka, diody do dvou sekund zhasnou.

S první generací bundy se univerzita pochlubila před třemi lety. Jistou nevýhodou vynálezu ale tehdy bylo, že cyklista musel kvůli změně směru jízdy mačkat tlačítka na řídítkách. Zapotřebí byl také vysílač na řídítkách a přijímač v bundě. Vynález se tehdy moc nechytil, roli hrála i cena kolem deseti tisíc korun.

Cyklistu už nic neruší

Nová generace bundy je uživatelsky příjemnější a bezpečnější, protože už nic nerozptyluje cyklistovu pozornost. Cena má být navíc o polovinu nižší.
Na vylepšení vědecký tým pracoval rok a půl.

„Tři pokusy byly neúspěšné. Zařízení se rozblikávalo, třeba když začal cyklista na horském kole skákat. Současná verze už eliminuje nežádoucí signály čidel, když se cyklista poškrábe na hlavě nebo si sundává brýle. Bliká už opravdu jen v momentě, kdy cyklista ukazuje,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Antonín Havelka z liberecké katedry oděvnictví.

To, že „blinkry“ fungují, vnímá nově jezdec za řídítky nejen díky blikání LED diody v periferním zorném poli, ale hlásí mu to i zvuková signalizace centrálního modulu.

Zdroj zhruba o velikosti krabičky od sirek má jezdec v kapse. Vydrží svítit v kuse osm hodin, pak se dobije nabíječkou pro mobilní telefony. Reflexní cyklistickou paropropustnou bundu se zabudovanými LED diodami lze po vyjmutí elektronické krabičky prát.

V prodeji už na podzim

Na obě části - bundu i elektroniku už jsou potenciální výrobci. „Vypadá to tak, že na podzim by už bunda mohla být v prodeji. Toto řešení je lepší, přitom by mělo být levnější než bunda první generace. Bunda by tak měla být dostupnější,“ řekl docent Havelka.

Na vývoji se s univerzitou podílely i firmy Applycon, Elitronic a výrobce sportovních oděvů Eleven sportswear. „Doufáme, že se bunda chytí nejen na českém, ale i na zahraničním trhu,“ uvedl Milan Baxa, řekl ředitel firmy Applycon.

Světelný signál je za běžných podmínek vidět na vzdálenost 250 metrů. Světlo je výraznější než klasické reflexní prvky.

„Bunda znamená významný posun v bezpečnosti cyklistů. Nejen, že budou víc vidět při odbočování, ale ještě je nerozptyluje mačkání tlačítek při změně směru,“ uvedl Martin Farář z Besipu.

Podle něj se loni stalo 4000 nehod s účastí cyklistů. Do třiceti dnů od nehody jich 40 zemřelo. „Mnoho nehod se stalo za špatné viditelnosti. Cyklisté jsou v provozu stále málo zřetelní a jsou přehlédnutelní. Bunda by to mohla pomoci zlepšit,“ dodal Farář.