Transformers 5 mísí rytíře s nacisty. Ohlašují vlnu prázdninových hraček

  • 7
Před deseti lety provázela první pokus nedůvěra – kdo to kdy viděl, film natočený podle dětských hraček? Ale nadcházející pátý díl dokládá, že se Transformers přesně trefili do vlny zdětinštění kinematografie, která slaví žně zejména v létě.

Producent Lorenzo di Bonaventura v roce 2007 prorokoval: „Pomocí akce přesvědčíme diváky, že film inspirovaný dětskou hračkou může být i pro dospělé.“

Stalo se. Roboti schopní přeměn v dopravní prostředky si po animovaném seriálu přisvojili velká plátna. A nejen to, dokonce zlákali takové herecké veličiny, jako je v pátém dílu nazvaném Transformers: Poslední rytíř sir Anthony Hopkins.

Jak se dostal do války dvou mimozemských civilizací, která se přenesla z vesmíru na Zemi poté, co tu mechanické bytosti objevily kýžený zdroj energie? Ukáže se coby významný historik a znalec Transformers, který věří, že spásu světa lze najít pouze a právě v minulosti řinčivých vetřelců, tedy v důvodech, proč se k nám stále vracejí. Přesvědčil ho osobně Michael Bay, režisér série tvrdící, že pátý díl série bude jeho posledním, a proto chce odejít s „pořádným ohňostrojem“. Což zjevně zahrnuje i Hopkinse, s nímž se potkal v hotelu u snídaně.

„Už z toho prvního setkání jsem usoudil, že Michael Bay celou podobu filmu nosí dávno v hlavě. Že dávno se svým týmem každý detail promyslel, že ví o všech počítačových tricích a při natáčení už se soustředí jenom na to, aby odraz světla na ocelových součástkách působil reálně,“ žertuje Hopkins. „Pomyslel jsem si, že by to mohlo být zajímavé. Pak mi poslal scénář a řekl mi, že by chtěl, abych hrál postavu nazvanou Sir Edmound Burton. Povídám – Opravdu má titul? – Zasmál se – Jste přece rytíř. – Já se ptal – A ten pán? – On nato – Ano, je to aristokrat. Tak jsem si scénář přečetl a zjistil jsem, že je opravdu dobrý, velmi dobrý,“ tvrdí herec.

Scény s Hopkinsem se točily ve stylovém venkovském sídle. „Režisér mluví hrozně rychle, ale nejsem prost vší inteligence, takže jsem mu rozuměl. Zeptal se, jestli mi může říkat Tony. Jistě, opáčil jsem, říkejte mi, jak chcete. Já jsem týmový hráč, režiséra poslouchám. Až po pár dnech jsem se osmělil, navrhoval mu, že bych něco zkusil, a přijal to. Ale to neznamená, že patřím k hercům, kteří by nejradši sami přepsali celý scénář, to považuji za nejhorší druh samolibosti,“ říká nositel Oscara za Mlčení jehňátek.

Kolem paláce s kaskadérem

Hopkinsova postava posouvá akční podívanou do trochu jiného světa. „Šlechtický rodokmen mého hrdiny vede hluboko do minulosti, až na dvůr krále Artuše. A muž, kterého hraji, tudíž ví, že právě z artušovského období Transformers pocházejí a že teď převezmou Zemi,“ naznačuje herec obrys děje.

Ale když se Hopkinse tázali, jaký film vlastně je, opakoval jediné slovo: velký. „Byli jsme u Stonehenge, dostali jsme se do Downing Street 10, což se mi dosud nepovedlo, ale Bay to nějak dokázal. Kolem Buckinghamského paláce jsem závodil v autě s kaskadérem – prostě je to velký projekt. Obrovský, asi jeden z největších, co jsem kdy dělal.“

Kromě Baye stojí u série Transformers od počátku herec Josh Duhamel, jehož postavu amerického důstojníka Williama Lennoxe zvaného Divoký Bill postupně povýšili až na armádního generála.

A také Duhamel mluví o obří podívané. „Michael Bay se zase překonal. Člověk by čekal, že mu po čtyřech dílech dojdou nápady, ale vůbec ne, naopak. Každý natáčecí den byl nezapomenutelný. I když jsem po předchozí práci s ním měl přibližnou představu, jak bude ta která scéna vypadat, realita ji pokaždé znovu přebila,“ prohlašuje Duhamel.

Realitou ovšem také zůstává, že „pětka“ je nejdražší ze všech dílů – stála 260 milionů dolarů – a aby dostala zpět víc než jen své náklady, musí nabídnout atraktivní obal. Proto v ní dojde na rytíře kulatého stolu i na druhou světovou válku, proto Bay riskoval spor s veterány, kteří protestovali, když nacistické velení ve filmu umístil do někdejšího sídla Winstona Churchilla.

Navíc si Transformers 5, kteří už naplánovali další tři díly až do roku 2023, musí pospíšit, aby co nejvíc utržili hned v první vlně celosvětového nasazení. Příliš času nemají, zosobňují totiž pouhý předvoj mohutné oddechové vlny prázdninových kin, spíše hraček než filmů.

Jen týden po nich startuje jasný hit rodinných víkendů, animovaný snímek Já, padouch 3. Následující týden zase komiksová předělávka Spider-Man: Homecoming. A podobně to bude vypadat po celé léto. V červenci se dostaví ještě pokračování jiné série – Válka o planetu opic nebo komiks v režii Luka Bessona Valerian a město tisíce planet. V srpnu se vystřídají třeba animované smajlíky aneb Emoji ve filmu, akční komedie Zabiják & bodyguard nebo dva čistě dětské snímky - Velká oříšková loupež 2 a domácí Hurvínek a kouzelné muzeum.

Co si počnou diváci, kteří i během éry dovolených požadují od kina trochu víc? Přinejmenším dvě možnosti jim zůstaly, byť obě spadají do shodné historické kapitoly.

V červenci dorazí válečné drama Dunkerk, líčící evakuaci obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. A v srpnu přijde snímek režiséra Jana a scenáristy Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, který se vrací do autorova dětství mezi venkovskými kluky; také za války.


Britská královská rodina