Olbram Zoubek

Olbram Zoubek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, autor posmrtné masky Palacha

  • 39
V 91 letech dnes v Praze zemřel akademický sochař Olbram Zoubek. Vytvořil mimo jiné památník obětem komunismu na pražském Újezdě a posmrtnou masku Jana Palacha. Zprávu potvrdil sochařův zeť Michal Bregant.

Olbram Zoubek vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kam se dostal poté, co jej nepřijali na AVU. Kamenoschařské práci se učil také u Otakara Velínského. V padesátých letech pracoval jako restaurátor. Soustředil se především na kamennou plastiku a renesanční sgrafito.

K restaurování se pak Zoubek vrátil v sedmdesátých letech a obnovuje sgrafita na zámku v Přerově nad Labem. Hlavním tématem Zoubkovy tvorby byla lidská figura. Jeho plastiky jsou typické štíhlostí a protáhlostí i výraznými gesty a postoji.

Vůbec poprvé Zoubek vystavoval v roce 1946. O šest let později byl přijat do Ústředního svazu československých výtvarných umělců, do II. krajského střediska Umělecká beseda. Jeho členem zůstal do roku 1970.

Letos v únoru byla odhalena socha věnovaná umučenému knězi Josefu Toufarovi. „O páteru Toufarovi jsem četl knihu, kterou o něm napsal Miloš Doležal. Ta mě tak dojala, že jsem se rozhodl faráři utlučenému komunistama ve Valdicích věnovat sochu,“ vysvětloval při jejím odhalení.

Poslední velká retrospektivní výstava Zoubkových děl se konala na konci roku 2013 v prostorách Jízdárny Pražského hradu. Představilo se tam tehdy přes dvě stě soch vytvořených od poloviny 50. let až po současnost.

20. dubna 2016

Poté, co v lednu 1969 Zoubek sňal posmrtnou masku Jana Palacha, nechal v červenci roku 1970 osadit jeho hrob bronzovým náhrobkem. Státní bezpečnost jej ale o měsíc později odstranila. Znovu byl osazen až v roce 1990. Kvůli těmto činnostem měl Zoubek za komunismu omezené možnosti veřejného působení.

„Když zemřel, tak jsem měl pocit, že se stalo něco tak velkého a nezměřitelného, že to dál nejde jen tak. Chodil jsem po bytě od dveří k oknu a přemýšlel jsem, jak budu žít dál,“ vzpomínal v rozhovoru pro iDNES.cz na moment, kdy se rozhodl uctít Palachovu památku.

Během interview došlo i na téma smrti, ze které neměl strach. „To já se asi trochu ramenatím. Myslím si, že strach nemám. Ale až ta smrt přijde, tak se třeba leknu. Až zacinká tou kosou,“ prohlásil a dodal, že na posmrtný život nevěří.

V roce 1989 Zoubek podepsal prohlášení Několik vět. Z rukou Václava Havla pak o sedm let později převzal medaili za zásluhy.

Jeho práce jsou zastoupeny v pražské Národní galerii, Museu Kampa, Moravské galerii v Brně nebo Alšove jihočeské galerii. Nejvíce jeho děl má v majetku Město Litomyšl.

V současné době je Zoubkovo dílo k vidění mj. v rámci festivalu Sculpture Line v Praze.

Olbram Zoubek miloval vtipy. Jeden jeho oblíbený si poslechněte:

,