Hasiči už zlikvidovali požár věžáku, Mayová nařídila veřejné šetření příčin

  • 236
Londýnským hasičům se po celonočním zásahu podařilo uhasit požár domu Grenfell Tower. Dostali se až do posledního patra, ale zatím nebyli schopni provést kompletní prohlídku domu. Spousta lidí se stále pohřešuje. Premiérka Theresa Mayová nařídila veřejné šetření příčin požáru, který si vyžádal nejméně 17 životů.

Po uhašení požáru ve čtvrtek ráno na místě stále zůstává asi 60 hasičů. Většinu bytového domu už prohledali, některé těžko dostupné části nyní prozkoumávají drony. Podrobné prohledávání může zabrat týdny.

„Některé vnitřní struktury nejsou nyní bezpečné, střed domu však ano, a tak někteří muži byli v noci až v posledním patře a provedli lehkou kontrolu od dveří,“ řekla náčelnice hasičů Dany Cottonová.

Kompletní prohlídka přijde, až bude budova bezpečná. Cottonová uvedla, že nechce zbytečně riskovat životy hasičů. Neočekává se, že by se našel ještě někdo živý.

Není jasné, kolik lidí v budově o 127 bytech zůstalo. Hasičům se povedlo z hořící budovy zachránit šedesát pět lidí, uvedla BBC.

Šéf londýnské policie ve čtvrtek dopoledne oznámil, že počet obětí vzrostl na nejméně 17. Podle něj se dá očekávat, že počet mrtvých ještě poroste. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by oheň, který budovu v západní části metropole zachvátil v noci z úterý na středu, měl něco společného s terorismem.

Mnozí lidé se stále pohřešují. V nemocnici zůstává 37 lidí, z nichž 17 je v kritickém stavu.

Evakuovaní obyvatelé strávili noc v narychlo vytvořených krizových centrech, například v místním sportovním centru, kde lidé strávili noc na matracích. Londýňané jim nosí deky, jídlo a oblečení. Úřady čtvrtí Kensington a Chelsea uvedly, že nalezly dočasné ubytování pro celkem 44 domácností. Na pomoc zasaženým se už vybralo více než milion liber, tedy téměř 30 milionů korun.

Školačka prochází kolem zdi se vzkazy pro obyvatele londýnského domu zasažené požárem (15.6.2017)

Londýn po požáru po požáru budovy Grenfell Tower zachvátila vlna solidarity (14.6.2017)

Premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek navštívila místo požáru a nařídila veřejné šetření případu. „Potřebujeme vědět, co se stalo, potřebujeme slyšet vysvětlení. Dlužíme to rodinám, lidem, kteří ztratili své milované, kteří ztratili domov, ve kterém žili,“ vysvětlila Mayová proč nařídila veřejné šetření případu.

Na důkladné prošetření příčin apeloval ještě před Mayovou londýnský starosta Sadiq Khan. V prohlášení uvedl, že žádá „důkladné nezávislé prošetření ohně v Grenfell Tower“. Vzhledem k tomu, že ostatní věžáky jsou podobně vybavené, apeloval Khan na vyšetřovatele, aby výsledky šetření předložili nejpozději do konce léta.

Stejně se vyjádřil i vůdce labouristů Jeremy Corbyn, který při své návštěvě místa požáru uvedl, že „pravda musí vyjít najevo“.

Termín, kdy vyšetřovatelé přijdou s možnými důvody požáru, zatím není znám. Nájemníci si opakovaně stěžovali na nevyhovující požární zabezpečení stavby i chybějící směrnice pro evakuaci (více čtěte zde).

Budova vzplála během chvíle

Přeživší upozorňují především na to, jak rychle budova začala hořet. Některé zdroje hovoří o 15 minutách. Nejčastěji zmiňovaným důvodem požáru se zdá být hořlavé opláštění, instalované na bytový dům při rekonstrukci v roce 2015.

Požár v Londýně

Podle BBC Two byla část obložení fasády Grenfell Tower vyrobena z materiálů, kritizovaných i u dalších podobných požárů. Vnější vrstvu opláštění údajně tvořily dva hliníkové plechy, které obalují jádro z plastu, konkrétně polyetylénu. Tento typ opláštění je spojován s šířením požárů výškových budov ve Francii, Spojených arabských emirátech a Austrálii.

Opláštění s minerálním jádrem je více ohnivzdorné než výrobky s plastovým jádrem, uvedli experti oslovení BBC. Na Grenfell Tower bylo použito opláštění značky Reynobond, která nabízí oba druhy obložení. Firma Rydon, která prováděla nedávnou rekonstrukci londýnského věžáku, trvá na tom, že projekt se držel všech požadovaných stavebních předpisů.

Dům byl po rozsáhlé rekonstrukci

V Grenfell Tower se nacházelo 120 bytů. Dům v severním Kensingtonu vyrostl v 70. letech 20. století. Je součástí Lancaster West Estate, rozsáhlého komplexu téměř tisíce sociálních bytů.

V uplynulých dvou letech bylo na rekonstrukci čtyřiadvacetipodlažního bytového komplexu vynaloženo deset milionů liber (téměř 300 milionů korun). Rekonstrukce zahrnovala podle agentury AP instalaci vnějšího izolačního pláště, dvojitých oken a napojení na obecní systém vytápění.

Podle amerického požárního experta Joea Ruaneho, který v minulosti působil v Británii, nyní musí vyšetřovatelé zkontrolovat, jaké materiály byly použity při rekonstrukci domu a kdo jejich použití schválil. Rychlost, s jakou se oheň rozšířil, však podle něj nasvědčuje tomu, že ve hře bylo nedodržení více zásad protipožární ochrany najednou. „Nešlo jen o jednu věc,“ řekl AP Ruane.

V noci z úterý na středu začala v Londýně hořet výšková budova:

14. června 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video