Ivanka Trumpová na konferenci o ženách v podnikání v Berlíně (25. 4. 2017)

Ivanka Trumpová na konferenci o ženách v podnikání v Berlíně (25. 4. 2017) | foto: AP

Indonésanky šijí pro Ivanku Trumpovou, odměnou jim jsou urážky a přesčasy

  • 255
V oděvních továrnách v Indonésii, kde se vyrábí oblečení značky Ivanky Trumpové, panují žalostné podmínky. Tamní dělnice za svou práci dostávají minimální plat, navíc údajně čelí vyhrožování a nadávkám. Kritici dceři amerického prezidenta vyčítají, že sice hovoří o podpoře pracujících žen, těm, které vyrábějí její vlastní zboží, se ale žádné podpory nedostává.

Alia (jména dělnic byla kvůli obavám ze ztráty zaměstnání změněna) pracovala od ukončení střední školy v několika továrnách. Nakonec zakotvila v továrně PT Buma ve městě Subang na Západní Jávě, kde vyrábí oblečení nejrůznějších značek - včetně značky Ivanky Trumpové.

Mladá žena obývá s manželem Ahmadem dva pokoje v zaprášené budově, které si pronajímají v přepočtu za zhruba 700 korun měsíčně. Byt zdobí fotografie jejich dvou dětí, které žijí u prarodičů. Ačkoli Alia s Ahmadem pracují, na to, aby s nimi děti žily doma, peníze nemají. Své potomky tak vidí jednou měsíčně, pokud uspoří dostatek peněz na benzín, popisuje v reportáži britský deník The Guardian.

Alia si měsíčně vydělá 2,3 milionu rupií (asi 4 300 korun), což je v její provincii výše minimálního platu. Celkově v továrně PT Buma pracuje téměř 2 800 dělníků, tři čtvrtiny z nich tvoří ženy. Řada z nich stejně jako Alia posílá většinu vydělaných peněz svým dětem.

Luxusní síť obchodů odmítá oblečení Trumpové

Třiadvacetiletá Sita začala v továrně pracovat loni. Předtím studovala vysokou školu, z té však musela odejít, protože její rodiče onemocněli. V továrně je zaměstnaná pouze externě a očekává, že její pracovní smlouva brzy vyprší. „To je jeden z firemních způsobů, jak se vypořádat s mimořádnými výdaji,“ vysvětluje Sita. Jako externí zaměstnankyně neobdrží ani žádné odstupné.

„Už to nemůžu vydržet. Každý den odpracovávám neplacené přesčasy, a i tak si vydělávám jen 2,3 milionu rupií měsíčně. Chystám se odstěhovat ze Subangu, kde je minimální mzda příliš nízká. Ale ještě nevím kam jít. Nemám žádné konexe,“ říká.

Deník The Guardian píše, že většina dělnic vyrábějících oděvy pro značku Trumpové má podobné zkušenosti. Dcera amerického prezidenta přitom založila iniciativu Women Who Work (Ženy, které pracují) a nedávno vydala stejnojmennou knihu, ve které se věnuje například tomu, jak mohou ženy sladit svůj rodinný a pracovní život. „Moje idea rovnováhy je vidět mé děti častěji než jednou za měsíc,“ reaguje sarkasticky Alia.

Urážky a neplacené přesčasy

Mezinárodní organizace práce (ILO) uvádí, že v Indonésii jsou mezi nekvalifikovanými dělníky největší rozdíly v platech napříč celou Asií. Stálé zaměstnankyně továrny PT Buma sice mají určité úlevy (například tříměsíční placenou mateřskou dovolenou nebo zvláštní finanční bonus pro případ, že si kvůli menstruaci nevezmou volno), zároveň ale podle deníku čelí urážkám a neplaceným přesčasům, protože nestíhají plnit nesplnitelné normy.

Společnost navíc cíleně propouští zaměstnance těsně před ramadánem a opět je přijímá až po něm, aby se vyhnula povinnosti platit jim bonus za práci během náboženského svátku. Výplatu tohoto bonusu zaměstnavatelům nařizuje indonéský zákon, ať už je vyznání zaměstnanců jakékoli.

„Nepřekvapuje mě, že v takových továrnách pracují zkušení lidé, kteří neznají svá práva ani zákony týkající se mezd. Ale co se týče těchto bídných mezd - jen proto, že je něco legální, neznamená, že je to morální,“ říká Jim Keady, americký aktivista zabývající se právy zaměstnanců, který v Indonésii působil.

The Guardian požádal o vyjádření Bílý dům i značku Trumpové, dosud nereagovaly.

Trumpová se sice vedení své značky formálně vzdala v lednu, veškeré produkty ale na visačkách stále nesou její jméno. „Dolary končí u ní. Je to její jméno, které je na šatech. Bez ní by žádná značka nebyla,“ dodává Keady.

Trumpová večeřela se Si Ťin-pchingem, její firma hned dostala v Číně licenci

Není to přitom první kontroverze, která v posledních týdnech značku provází. Koncem května byl zadržen aktivista z neziskové organizace China Labor Watch, který vyšetřoval podmínky v továrně čínské skupiny Chua-ťien, která mimo jiné vyrábí i boty pro značku Trumpové. Další dva aktivisté jsou podle některých zdrojů nezvěstní, podle jiných zůstávají ve vazbě a Čína je odmítá propustit.

Případ je paradoxní i proto, že prezident Donald Trump ve své volební kampani opakovaně vinil Čínu, že Američanům „krade“ jejich pracovní místa. Po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem však od kritiky upustil. Od doby, co Trump nastoupil do úřadu, si navíc v Číně zaregistroval nejméně 38 obchodních značek spojených s hotely či lázněmi, které mají na tamním trhu působit.

Značka Ivanky Trumpové se potýká s problémy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video