Nahlédněte do nejtiššího místa na světě. Patří Microsoftu

  • 61
Microsoft od roku 2015 drží minimálně jedno světové prvenství. Jeho audiolaboratoř je nejtišším místem na Zemi.

Jak tiché je ticho? Třeba tak, že slyšíte proudění krve v žilách. To je jedno ze mnoha zjištění z místnosti, která je podle Guinessovy knihy rekordů nejtišším místem na světě.

„Když přestanete dýchat, můžete slyšet, jak vaše srdce bije a krev proudí ve vašich žilách. Nezůstávám uvnitř se zavřenými dveřmi příliš často,“ popsal BBC zážitek z pobytu v místnosti LeSalle Munroe, jeden z lidí, kteří mají její provoz na starosti.

Komoru pohlcující zvuk nepostavilo žádné hudební studio nebo vědecká instituce zabývající se zvuky, ale Microsoft. Umístil ji do své Budovy 87 v redmondském centru. V té budově, v níž inženýři Microsoftu vyvíjejí hardware. Firma má tři takové odhlučněné místnosti, ale tato je netišší.

Pohled od nejtišší místnosti na světě v budově Microsoftu.

Speciální místnost je navržena tak, aby se do ní nedostaly zvuky zvenčí a zároveň se žádný zvuk neodrážel od stěn, stropu nebo podlahy. Záměrem bylo slyšet pouze zvuk objektu či osoby, které jsou v tomto speciálně vytvořeném chrámu ticha.

Stěny místnosti jsou pokryty klíny ze zvukotěsného materiálu, které jsou navrženy tak, aby absorbovaly každý zbytek zvuku poletující komorou. Stejně je ošetřen i strop a podlaha, jen se nechodí po samotných klínech, ale po roštu, který je nad nimi. Komora má vlastní základy a stojí na pružinách, které kompenzují okolní vibrace.

Některá fakta o místnosti můžete získat z 3D prezentace umístěné na této adrese.

Rekord, který člověk neslyší

Konstrukce místnosti a odhlučnění jsou tak dokonalé, že zde měřící přístroje nasnímaly hodnotu -20,6 decibelů (dBA). Předchozí rekord držela od roku 1992 místnost Orfield Laboratories v Minneapolis. V ní naměřili odborníci -13 decibelů.

„Abych vám to zhruba přirovnal, Brownův pohyb - tedy náhodný pohyb vzdušných částic v prostoru - má hodnotu -23 dBA. Nemůžete být tišší, protože to jsou už jen částice vzduchu, které se pohybují. Jsme na okraji toho, kde jsou hranice fyziky,“ popsal při otevření místnosti na videu inženýr Microsoftu Gophal Gophal. Větší ticho tak může být v podstatě na odlehlém místě vesmíru ve vakuu.

A můžeme uvést další srovnání. Člověk při běžném dýchání vytvoří „hluk“ 10 decibel, při šepotu pak asi 30 decibel. Lidské ucho nezachytí slabší zvuk než nula decibel. To je důvod, proč jsou v tomto případě uváděny záporné hodnoty.

Místnost, kterou firma otevřela v roce 2015, slouží Microsoftu jednak k testování hlučnosti hardwaru, ale třeba také k učení umělé inteligence rozpoznávání hlasu. Právě zde je možné pustit k mluvenému slovu i specifické ruchy a šumy, aby je systém strojového učení dokázal v reálném nasazení odfiltrovat, Microsoft přitom není jediná firma, která může místnost využít. Firma se nebrání jejímu pronájmu. Za jakých podmínek? To neuvádí.