LeBron James z Clevelandu oslavuje úspěšnou akci.

LeBron James z Clevelandu oslavuje úspěšnou akci. | foto: AP

Cleveland se nevzdal. Za pomoci několika rekordů NBA prodloužil finále

• 60
Clevelandští basketbalisté ještě nejsou poraženi. Ve čtvrtém finále NBA doma přehráli Golden State 137:116 a v sérii snížili na 1:3 na zápasy. Hostům z Oaklandu připravili vůbec první porážku v aktuálním play-off. Série se vrací do Kalifornie, hrát se bude v noci z pondělí na úterý.

Cavaliers museli na cestě za prodloužením bojů o titul vylepšit několik historických rekordů finále NBA. Už v první čtvrtině nastříleli 49 bodů, v úvodním poločase 86. Celkově proměnili 24 trojek (jen o jeden úspěch zaostali za absolutním maximem NBA). A LeBron James si připsal už devátý finálový triple-double v kariéře, čímž za sebe odsunul Magica Johnsona.

Obhájci tak stále mají naději stát se prvním týmem, který otočí sérii play-off NBA z 0:3 na 4:3. Tento výkon se jednou podařil v baseballové MLB a čtyřikrát v hokejové NHL. Po čtyřech zápasech to bylo 1:3 i vloni, přesto Cleveland nakonec získal titul.

Domácí zůstali věrni své taktice přestřílet Golden State a tentokrát slavili úspěch. V utkání ani jednou neprohrávali a už během první části si vybudovali až sedmnáctibodové vedení.

Do mírné křeče se domácí dostali pouze na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy si šel na chvíli odpočinout James. Jeho spoluhráči však rychle inkasovali šest bodů a svého lídra vrátili na hřiště.

Clevelandské střelecké představení pak mohlo pokračovat. Kyrie Irving si připsal sedm trojek na 12 pokusů, Kevin Love šest z osmi a J. R. Smith se trefil pětkrát z devíti.

Celkově domácí proměnili 53 procent svých tříbodových střel (24/45), hosté jen 28 procent (11/39).

Celkově si Irving vylepšil čísla o 40 bodů a sedm doskoků. James zvládl 31 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků, Love dodal 23 bodů a Smith se dostal na 15 bodů. Z mrákot se částečně probral i poslední člen základní pětky Tristan Thompson, který posbíral pět bodů, 10 doskoků a pět asistencí.

„Máme mistrovskou DNA a dneska jsme to ukázali. Zachovali jsme klid, míč drželi v pohybu a v obraně hráli fyzicky,“ řekl James.

„Musíme si vážit míče tak jako v posledních dvou zápasech. Když budeme pokračovat v takovém ofenzivním módu a v obraně se nenecháme přečíslovat, tak máme dál šanci na úspěch,“ dodal James.

Sestřih čtvrtého finále Cleveland - Golden State:

Warriors znovu táhl Kevin Durant, když si připsal 35 bodů (proměnil 15 trestných hodů, ale jen dvě z devíti trojek), Draymond Green ho doplnil 16 body a 14 doskoky, Stephen Curry přidal 14 bodů, 10 asistencí a pět doskoků a Klay Thompson zaznamenal 13 bodů. Náhradník Shaun Livingston je doplnil 10 body (střelba 5/7).

Ve vypjatém utkání padlo sedm technických chyb, jeden z domácích fanoušků musel být vyveden po střetu s hostujícím Mattem Barnesem.

Finále NBA - 4. zápas

Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 137:116 (49:33, 86:68, 115:96)
Nejvíce bodů:
Irving 40, James 31, Love 23, Smith 15, Jefferson 8, T. Thompson, Shumpert a Deron Williams po 5 - Durant 35, Green 16, Curry 14, K. Thompson 13, Livingston 10, Pačulija a West po 6, Clark 5. Fauly: 24:27. Trestné hody: 31/21 - 36/27. Trojky: 24:11. Diváci: 20 562.Stav série: 1:3.