Tvrdý brexit nenastane,věří po volbách odpůrci odchodu Británie z Evropské unie...

Tvrdý brexit nenastane,věří po volbách odpůrci odchodu Británie z Evropské unie (9. června 2017) | foto: Reuters

Totální zmatek. Evropa si láme hlavu, co britský pat udělá s brexitem

  • 95
Když Theresa Mayová v polovině dubna iniciovala předčasné volby, odůvodnila to potřebou posílit svoji pozici v jednání o odchodu ostrovního království z Evropské unie. Její risk nevyšel a Evropa si teď láme hlavu, jak výsledek voleb ovlivní britský rozvod s Bruselem.

Zda bude, nebo nebude brexit, už pro Brity dnes není tématem. Vystoupení z EU je podle nich jasnou věcí a rozhodlo se o něm loni. Klíčovou otázkou je, jak by měl brexit vypadat.

„Oslabení konzervativců podle mě znamená, ze se lidem nelíbí jejich myšlenka tvrdého brexitu. Aby si premiérka udržela alespoň nějakou podporu voličů, bude muset zvolnit. Myslím si, že dojde na kompromis, sdělil reportérovi iDNES.cz 43lety řidič autobusu Paul, který volil právě konzervativce.

„Měli bychom se konečně rozhodnout, co chceme. Takhle přeci nemůžeme jednat. Nejhorší na tom je, že místo stabilní vlády tady budeme mít něco, co nemůže dlouhodobě fungovat. Brexit je přitom věc, která potřebuje jasný směr,“ mysli si 38letá zdravotní sestra Margareth Stewartová.

Nesmírně složitá jednání o vyvázání Británie z unijních struktur by měla začít už 19. června. „Tato země v tuto chvíli víc než cokoliv jiného potřebuje období stability,“ prohlásila zachmuřená Mayová poté, co obhájila křeslo ve svém volebním okrsku. Tou dobou už v ní zřejmě hlodaly pochyby, jestli konzervativci vůbec v parlamentu získají většinu.

„Jestli Konzervativní strana získá nejvíce křesel a pravděpodobně i nejvíce hlasů, pak bude naší povinností zajistit období stability,“ dodala Mayová, která ještě před pár týdny očekávala triumfální vítězství. Nyní je jasné, že její risk nevyšel a toryové si v parlamentu pohorší.

„Přišla o poslance, hlasy, podporu a důvěru. To je její mandát,“ reagoval vůdce labouristů Jeremy Corbyn, jehož strana si ve srovnání se současným stavem polepšila o tři desítky křesel. Labouristé se už nechali slyšet, že volby znamenají odmítnutí tvrdého brexitu, tedy odchodu Británie ze společného evropského trhu. „Dnešní noc znamená odmítnutí Theresy Mayové a její verze extrémního brexitu,“ prohlásil labourista Keir Starmer.

Corbyn v pátek ráno prohlásil, že jednání o brexitu by měla pokračovat. „Budou muset pokračovat, protože už byl spuštěn článek 50 a vláda bude muset za jedenáct dní rozhovory zahájit. Naše pozice je jasná. V brexitu klademe důraz na pracovní místa, takže pro nás je nejdůležitější obchodní dohoda s Evropou,“ řekl Sky News Corbyn, který loni před referendem jen velmi vlažně agitoval za setrvání v EU.

Poslední informace naznačují, že Mayová se pokusí sestavit vládu s podporou severoirské Demokratické unionistické strany, která ve volbách získala deset mandátů. Toryové by s její pomocí v Dolní sněmovně měli většinu 328 křesel.

Severní Irsko hlasovalo loni při referendu proti brexitu, i když některé právě unionistické oblasti byly pro. Severního Irska se však týká jedna z klíčových otázek - hranice mezi Ulsterem a Irskou republikou, která zůstane členem EU. Tato hranice nyní de facto neexistuje a existují obavy, že by případné kontroly po odchodu Británie z EU mohly přispět k obnovení napětí v Severním Irsku.

„Dejme hlavy dohromady“

Britská povolební kocovina z hlediska Bruselu znamená jediné: odklad začátku vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie a zvýšené riziko, že jednání nakonec ztroskotá. „Volební pat je z pohledu trhů tím nejhorším možným výsledkem, protože posiluje nejistotu před rozhovory o brexitu a dále zkracuje už tak krátkou dobu na zajištění dohody pro Británii,“ míní analytik Craig Erlam.

Unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier míní, že rozhovory o brexitu by měly začít ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená. „Dejme hlavy dohromady a dosáhněme dohody,“ napsal na twitteru Barnier s tím, že časový plán je jasný. Barnier dosud uváděl, že rozhovory mezi EU a Londýnem začnou v týdnu od 19. června.

Británie po volbách

Předseda Evropské rady Donald Tusk připustil, že není zřejmé, kdy začnou jednání o odchodu země z EU. Upozornil, že je ale jasný termín konce těchto rozhovorů a varoval před tím, aby se v důsledku jejich nezvládnutí obě strany rozešly bez dohody.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker serveru Politico řekl, že EU je na začátek rozhovorů připravena a on osobně doufá v brzké sestavení nové britské vlády. „Nemyslím, že věci jsou teď jednodušší, ale připraveni jsme,“ uvedl. Pro list Süddeutsche Zeitung ale doplnil, že nevěří v brzký začátek rozhovorů.

Eurokomisař odpovědný za rozpočet Günther Oettinger německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že Brusel potřebuje akceschopnou britskou vládu. „Se slabým vyjednávacím partnerem se zvyšuje nebezpečí, že jednání pro obě strany skončí špatně,“ řekl eurokomisař.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici řekl rozhlasové stanici Europe 1, že výsledek britských voleb bude mít vliv na „ducha“ vyjednávání o brexitu. Vyloučil ale, že by volební verdikt vedl k odkladu samotných rozhovorů o brexitu. „Harmonogram není alternativní,“ upozornil Moscovici.

„Vždy jsme si byli vědomi, že tato vyjednávání (o brexitu) nebudou jednoduchá. Ve skutečnosti budou dlouhá a složitá,“ uvedl předseda francouzské vlády Edouard Philippe v rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Europe 1. „Nevěřím však tomu, že z těchto výsledků (britských voleb) lze vyčíst změnu stanoviska vyjádřenou Brity ohledně brexitu,“ dodal.

Náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth prohlásil, že při vyjednávání o brexitu nelze ztrácet čas. „Potřebujeme rozhovory začít co nejdřív, protože čas běží. Na jednání o brexitu máme necelé dva roky, takže teď bychom ztrácet čas neměli,“ řekl diplomat televizi ZDF.

Jedno je jisté: Britský rozvod s Evropou se dále komplikuje. „Brexit je teď totální zmatek,“ zhodnotil výsledek voleb politický komentátor ITV Robert Peston.

Parlamentní volby skončily patem:

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue