Teroristické útoky v íránském parlamentu v Teheránu (7. června 2017)

Teroristické útoky v íránském parlamentu v Teheránu (7. června 2017) | foto: Reuters

ANALÝZA: Islámský stát poprvé zakousl zuby do Islámské republiky

  • 220
Írán se vzpamatovává z teroristických útoků na nejposvátnějších místech šíitského teokratického režimu. Atentáty znamenají, že Islámský stát přímo zaútočil na Islámskou republiku, píše ve své analýze vedoucí zahraniční rubriky MF DNES Milan Vodička.

Bylo to dobře naplánované, úder zasáhl dvě srdce Íránu, mauzoleum ajatolláha Chomejního a parlament, byl to opravdový šok - a bylo to něco, co se stát muselo. Islámský stát zakousl zuby do Islámské republiky, tedy do Íránu (více o útoku čtěte zde).

Vůbec poprvé tak IS prorazil íránskou neprodyšnou zeď. Přinejmenším 17 mrtvých a desítky raněných, střelba v přímém přenosu: Íránci ve středu museli mít pocit, že nemohou věřit vlastním očím. Byl to první skutečně velký útok, který země zažila od časů, kdy se islámská revoluce z roku 1979 otřepala z nejhoršího.

Ač to zní absurdně, Írán je svým způsobem po Izraeli nejklidnější a nejstabilnější zemí Blízkého východu, zřejmě je dokonce nejbezpečnější. Lidé budou mít o čem přemýšlet: výměnou za letargii jim režim podobně, jako tomu bylo u nás před rokem 1989, zajišťoval bezpečí v ulicích.

Ale tenhle útok nepřišel z čistého nebe. Íránští politici opakovaně varovali, že IS se pokouší prosáknout i k nim a že představuje vážnou hrozbu. Tajné služby údajně překazily několik teroristických akcí.

„Naše válka proti Peršanům vypukla,“ znělo v březnu v prohlášení Islámského státu. Byla to první otevřená výhrůžka v perštině - a taky rukavice hozená režimu.

Zůstaneme, je-li to vůle boží

Islámský stát se snažil podnítit proti režimu íránské sunnity, jichž je v devadesátimilionové zemi možná až deset milionů. Jejich sunnitské srdce se skutečně ohřívá, takže úřady už zadržely 1 500 lidí, kteří chtěli překročit hranice a přidat se k IS. Islámský stát se ale ve svém videu snažil přesvědčit i šíity. Zcela vážně jim tvrdil, že Írán je tajný spřeženec USA a Izraele.

Vlastně by bylo divné, kdyby Islámský stát nešel Teheránu po krku. Šíitský Írán je pro arabské sunnity tradičním rudým hadrem z náboženských důvodů, kromě toho představuje regionálního mocenského rivala zemí, jako je Saúdská Arábie, která se sice oficiálně na radikály z Islámského státu mračí, ale za rohem náboženské horlivce, fanatiky a extremisty, jako jsou oni, podporuje.

Trumpova slova jsou odporná, odmítl Írán kondolenci k útokům

Írán je na druhé straně fronty v blízkovýchodních válkách, neboť podporuje šíity v konfliktech v Jemenu, Iráku a samozřejmě i Asada v Sýrii.

Útok tedy musel přijít. A íránské tajné služby se budou muset hodně snažit, aby nepřišel další. Na internetu se ve středu pohotově objevilo video natočené útočníky při útoku v íránském parlamentu, kde kdosi říká: „Myslíte, že odejdeme? Ne, zůstaneme, je-li to vůle boží.“

V Teheránu útočili teroristé:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video