Mayová není Železná lady, země míří k dalším volbám, míní hosté Rozstřelu

  • 79
Britské volby ukázaly, že zemi chybí přirozený vůdce. Premiérka Theresa Mayová působila v kampani chabým dojmem a novou Železnou lady se nestala, uvedli hosté speciálního vysílání diskusního pořadu Rozstřel na iDNES.cz. Předpovídají politickou krizi a další předčasné volby.

„Mayová je velkým poraženým,“ uvedl politolog Alexander Tomský s tím, že si nedovede představit jinou variantu než předčasné volby. V půli dubna, kdy premiérka předčasné volby vypsala, to podle něj nevypadalo na riskantní krok.

Stratégům konzervativní strany se ale podle Tomského nepodařilo z Mayové udělat druhou Železnou lady. „Používala fráze, působila studeně, byla váhavá,“ řekl politolog, který volební neúspěch považuje za konec Mayové v politice. Nevidí však ale žádnou osobnost, která by ji nyní mohla v čele konzervativců nahradit.

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kováře za možného kandidáta považuje ministra zahraničí Borise Johnsona. V současné situaci by ale podle něj bylo pro londýnského exstarostu krajně nevýhodné se o vůdcovské křeslo ucházet.

Podle něj nyní země v otázce vyjednávání brexitu budí tento dojem: „Nemáme vůbec jasno, jakou chceme politickou reprezentaci. Nemáme žádného přirozeného vůdce, jsme slabí a budeme čekat na vaše podmínky.“

Kovář tlumí i euforii, která nastala v labouristickém táboře. „Corbyn je další lídr labouristů, který zase prohrál,“ uvedl s tím, že neočekává, že by předseda levicové strany mohl být pověřen sestavováním vlády. Kampaň Mayové označil za mizernou.

Britům hrozí ještě hlubší krize, míní reportér

Volby v Rozstřelu zhodnotil i zpravodaj iDNES.cz v Londýně Oldřich Mánert. „Voliči Jeremyho Corbyna jsou podle dosavadních výsledků hlavně mladí lidé ve věku 20 až 30 let. Jedním z důvodů jejich volby je motiv určité odplaty za referendum o vystoupení Británie z EU, o kterém rozhodli především starší voliči,“ uvedl v rozhovoru po Skypu Mánert (jeho postřehy z průběhu voleb najdete i na Twitteru).

Spokojený s výsledkem podle něj nemůže být nikdo. „Konzervativci přišli o nadpoloviční většinu v parlamentu, labouristé sice posílili, ale funkční vládu pravděpodobně nesloží. Británie místo, aby získala stabilitu a Theresa Mayová získala silný mandát pro vyjednávání brexitu, tak se bude pravděpodobně utápět ještě v hlubší politické krizi než doposud,“ míní reportér iDNES.cz.

„Bezpečnostní situace ve Velké Británii je špatná. Velká Británie sice patří v boji s terorismem k nejlepším, ta hrozba, které Evropa čelí, je ale tak silná a nová, že se jí ještě neumíme přizpůsobit a opatření tak nejsou úplně funkční,“ uvedl bezpečnostní expert Zdeněk Kalvach.

V zemi podle něj stále hrozí nebezpečí. „Můžeme čekat útoky nožem, útoky autem, vyvolávání paniky. Jsou to primitivní způsoby útoku, který udělá někdo, kdo je znám bezpečnostním službám,“ podotkl Kalvach.

Mayová měla volby okomentovat v 11 hodin SELČ, před novináře ale nakonec nepředstoupila. Místo toho zamířila do Buckinghamského paláce požádat královnu o pověření sestavit novou vládu (více čtěte zde).

„Mayová vládu sestavit může, bude to ale vláda menšinová, což si žádná politická strana v Británii nepřeje. Neumím si ale představit, jak by to mohlo fungovat,“ uvedl v Rozstřelu Tomský. Podzimní předčasné volby předpovídá i Kovář. „Očekávám, že Mayová vládu sestaví, nějakou dobu bude vládnout, ale nebude to mít dlouhé trvání,“ uvedl.

Konzervativci získali v 650členném parlamentu po sečtení 649 okrsků 318 křesel, k vládní většině je přitom potřeba minimálně 326 mandátů. Premiérku již vyzval k odstoupení lídr labouristů Jeremy Corbyn (podrobnosti o výsledcích čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video