Sídliště v Obrnicích obývají sociálně slabé rodiny.

Sídliště v Obrnicích obývají sociálně slabé rodiny. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Obrnice kvůli nepřizpůsobivým mění hlídky strážníků z denních na noční

  • 20
Obrnice u Mostu se obávají letního přílivu sociálně slabých rodin z různých lokalit Česka na zdejší sídliště. Obec zároveň zneklidňuje návrat místních romských rodin z pobytu ve Velké Británii. Radnice proto začala přijímat opatření, která mají zamezit narušování veřejného pořádku, hlavně v noci.

„Přistěhovalci, které k nám lifrují realitní agentury do domů, jež nevlastníme, jsou hluční a ničí obecní majetek. Mládež je neuvěřitelně drzá a sprostá,“ popisuje starostka Drahomíra Miklošová (o situaci ve vsi jsme psali zde).

„Děti navrátilců z Británie neumějí česky ani anglicky a ve škole neví, co s nimi. Tito lidé nedodržují žádná pravidla. Svým nevhodným chováním obtěžují místní starousedlíky,“ dodává starostka.

Prvním z opatření je změna režimu dohledu strážníků nad pořádkem v obci. Radnici ho garantuje smlouva, kterou už před časem Obrnice uzavřely s Městskou policií Most.

„Strážníci nebudou v letním období hlídkovat v ulicích ve dne, ale večer od 20 hodin do půlnoci,“ upřesňuje Miklošová. Obec požádala i o navýšení počtu hlídek, ale neuspěla. Městská policie v Mostě má totiž podstav.

Obrnice se tak vrací k záměru založit vlastní policii. „Nejdřív ale musíme vyřešit financování jejího provozu a požadavky, které vyplývají ze zákona o obcích a strážník je musí splňovat,“ vysvětluje starostka.

Zničené prázdné paneláky šly k zemi

Obec se už před časem snažila zabránit spekulantům v nákupu bytů a jejich následnému pronájmu nepřizpůsobivým lidem, když nechala zbourat čtyři neobývané a zdevastované paneláky.

Ze stejného důvodu radnice od roku 2014 skupuje v dražbách byty na sídlišti Nová výstavba, které jsou součástí exekučně zabaveného majetku dlužníků (blíže k tomu zde).

V Obrnicích bydlí přes 40 procent Romů, tím se zařadily mezi sociálně vyloučené lokality. Kromě problémů v soužití Čechů s Romy se obec potýká i s tím, že tady práci nemá více než 20 procent ekonomicky aktivních obyvatel.

Výraznou převahu poptávky nad nabídkou pracovních míst v regionu ještě umocňuje nízká kvalifikace dospělé populace obrnických Romů.

Radnice nepříznivou situaci řeší tím, že sociálně slabé zapojuje do veřejně prospěšných prací. Teď jim například nabízí i místa v technických službách, které obec nedávno založila jako příspěvkovou organizaci (více o tom zde).

Video z loňské návštěvy ombudsmanky Anny Šabatové v Obrnicích: