Obchody budoucnosti: Nerozhodný zákazník? Systém pošle ostřílenou obsluhu

  • 58
Pražský obchod nové generace od Microsoftu je napěchovaný senzory a kamerami. Umí třeba poznat náladu zákazníků nebo odhadnout jejich věk. Smyslem je lépe zacílit nabídku. Ale také ustát nepříjemné situace. Třeba tím, že systém pošle k negativně naladěnému zákazníkovi ostříleného prodejce.

Negativní, neutrální, šťastný, překvapený... Kamery a senzory umí přečíst až na několik metrů tvář zákazníka, který vejde do obchodu, a pošlou informaci dál. Dostává se k obsluze i do systému, jenž obličej analyzuje.

Žena, 28 let, v pozitivní náladě. Když prochází uličkou, na interaktivním billboardu před ní blikne upoutávka na novou kolekci letních šatů. Jde dál, ale nedá jí to a nakonec se u šatů zastaví a prohlíží si je. Po třiceti sekundách, během nichž šaty drží v ruce, malá krabička vyšle další signál. Žena je nerozhodná, přichází proto obsluha.

Na počítačích v zákulisí prodejny mezitím pracují analytické nástroje. Zapisují trasu, kterou tato zákaznice urazí po obchodě. Její kroky srovnají s trasami jiných zákazníků. A pokud k tomu dala souhlas, srovnají její dnešní cestu s cestou včera, před týdnem, před rokem... A aby se počítač nenudil, srovná cesty všech zákazníků této prodejny ve věku mezi 25 a 30 lety s cestami všech zákazníků v ostatních prodejnách stejného oděvního řetězce.

Zvědavé řetězce

Je to jen zlomek toho, co umí nové technologie, které se podle odborníků v příštích letech v obchodech začnou masově používat.

Microsoft svůj obchod (spíše showroom) ve svém pražském sídle, vybavený mnoha těmito inovacemi, ukazuje korporátním zákazníkům teprve několik měsíců. Kromě vyspělých kamer, jež čtou tváře, představuje asi patnáct různých druhů senzorů. Zájem o novinky je podle Roberta Havránka značný, ale zatím žádný řetězec ucelené řešení nenasadil. Inovace se však objevují v obchodech individuálně.

„Téma rezonuje. Za měsíc a půl tímto obchodem prošlo vedení snad všech finančních institucí, operátorů a řada zástupců retailu. Jsme ve fázi pilotních testů. Je jen otázkou času, kdy to ve větším uvidíme v tuzemských obchodech,“ věří Havránek.

Představované inovace jsou výsledkem práce mnoha firem, nejen zmíněného Microsoftu. Jsou mezi nimi výrobci technologií, propojovacích systémů i vývojáři aplikací.

Novinky slouží hlavně k tomu, aby díky sběru dat mohly zlepšit fungování prodejny. A samozřejmě zvýšit zisk efektivnější, personalizovanou nabídkou zákazníkovi, o kterém se prodejci dozví mnohem více informací.

Podbízet se hudbou, světlem

„Někteří klienti v České republice to chtějí dotáhnout až tak daleko, aby viděli, kdo je na obrazovce a kromě zobrazení reklamy na interaktivním displeji se pro ně změní třeba osvětlení a zahraje jim jiná hudba. I tímto se chtějí odlišit od konkurence,“ popsal Havránek.

Analytika pracuje s různými informacemi. Senzory umí spočítat zákazníky (i ty, kteří se venku dívají do výlohy), poznají frontu a dají signál k otevření nové pokladny, poznají emoce, pohlaví i věk nebo čas strávený v obchodě.

„Dnes prodejny vůbec nevědí, co jim tam chodí za segment lidí. Třeba banky zajímá, zda přicházejí studenti, aby mohly více propagovat studentské půjčky,“ míní Havránek. Připouští však, že když si někdo zakryje obličej, systém nebude fungovat. A pokud nemá být sběr dat anonymní, musí dát zákazník svolení. Některé ze senzorů využívají pro identifikaci zákazníka wi-fi nebo bluetooth. Pokud tedy nechce být dotyčný obtěžován, neměl by si toto rozhraní na svém chytrém telefonu zapínat.