Hokejisté Nashvillu se radují z výhry ve čtvrtém finálovém souboji s...

Hokejisté Nashvillu se radují z výhry ve čtvrtém finálovém souboji s Pittsburghem. | foto: AP

Nashville doma porazil Pittsburgh i podruhé a srovnal finálovou sérii

• 22
Můj dům, můj hrad. Po dvou domácích triumfech Pittsburghu v letošním finále hokejového Stanley Cupu slavili před svými fanoušky podruhé i hráči Nashvillu. Na 2:2 na zápasy vyrovnali finálovou sérii pondělní výhrou 4:1, o níž na startu druhé dvacetiminutovky rozhodl útočník Frederick Gaudreau.

Pondělní čtvrté pokračování finále Stanley Cupu bylo pro hokejisty Nashvillu letošním desátým startem v play-off na ledě domácí Bridgestone Arény, v níž se jim nebývale daří. Dominanci před svými fanoušky Predators opět potvrdili, když po výsledku 4:1 srovnali sérii na 2:2 na zápasy a ze zmiňovaných deseti startů si připsali už devátý triumf.

Třetí a čtvrtý duel se od sebe v mnohém nelišil. Za stavu 0:2 na zápasy stále sebevědomí hráči Predators v sobotu porazili Pittsburgh 5:1 a o dva dny později slavili jen o jeden gól méně. Znova za podpory skvělého publika rozhodli ve druhé dvacetiminutovce. Rozdílem bylo jen, že jako první v zápase neslavili hosté.

Skóre doznalo první změny v 15. minutě a zasloužil se o to kompletně třetí útok Nashvillu. Od levého mantinelu nahazoval puk na bránu Austin Watson. S tečí Craiga Smitha si publikem těžce zkoušený gólman Matt Murray ještě poradil, dorážející Calle Järnkrok již ale měl snadnou pozici. Pittsburghu nepomohla ani následná žádost kouče Mikea Sullivana o přezkoumání situace na videu, rozhodčí nicméně počínání Smitha na brankovišti jako nedovolené neshledali.

Radost v domácích řadách však dlouho netrvala. Přesně o 66 vteřin později se dostal za obranu Predators kapitán Penguins Sidney Crosby a únik proměnil kličkou do bekhendu - 1:1. Kanadská hvězda NHL tak umlčela nedávnou kritiku médií ohledně své nižší gólové produktivity z finálových duelů. Naposledy v bitvě o Stanley Cup skóroval v ročníku 2009 a na další gól čekal dvanáct finálových startů.

Na přelomu první a druhé dvacetiminutovky mohli hosté vývoj otočit na svou stranu. Nastartovala je přesilová hra, ve dvou dobrých příležitostech ale tentokrát neuspěl se 13 zásahy nejlepší střelec play-off Jake Guentzel. Co se nepodařilo Penguins ovšem dokázali domácí. Běžela 24. minuta, když se po výpadu zpoza brány prosadil Frederick Gaudreau. Murray sice puk holí dokázal vyrazit zpět do hry, v níž se ještě chvíli pokračovalo. Rozhodčí vše ale přezkoumali na videu a dodatečně ohlásili Gaudreaovu třetí trefu kariéry v NHL - všechny z letošního finále.

V 29. minutě se krátce po vypršení přesilovky Nashvillu podruhé v zápase dostal do brejku aktivní Crosby. Napodruhé ale na Pekku Rinneho nevyzrál a domácí navíc o chvíli později své vedení pojistili. V 34. minutě kapitán Mike Fisher v pádu vybídl do samostatného úniku Viktora Arvidssona, který se ve velké šanci střelou nad Murrayho lapačku nemýlil - 3:1. Třetí gól domácí nastartoval k ještě vyššímu tlaku a od dalšího navýšení skóre ve finiši druhé třetiny uchránil Pittsburgh jen pozorný Murray.

Ve třetím dějství se obraz hry příliš nezměnil. Penguins v závěru sáhli ke hře bez brankáře, což v 57. minutě potrestal čtvrtým gólem zakončením přes celé kluziště útočník Filip Forsberg - 4:1. Následně si ještě Penguins zahráli dvojnásobnou přesilovku, snížení skóre se ale nedočkali. Stav finálové série je tak smírný 2:2 na zápasy. Páté pokračování bude po dvoudenní pauze ve čtvrtek hostit Pittsburgh.

Play-off hokejové NHL

Finále Stanley Cupu, 4. zápas

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
15. Järnkrok (C. Smith, Watson), 24. F. Gaudreau (Ellis, Zolnierczyk), 34. Arvidsson (Fisher, Neal), 57. F. Forsberg (Ekholm, P. K. Subban) - 16. Crosby (Dumoulin). Rozhodčí: O'Halloran, Pollock - Kovachik, Heyer. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Střely na branku: 26:24. Diváci: 17.260. Hvězdy zápasu: 1. Pekka Rinne, 2. Mike Fisher, 3. Frédérick Gaudreau (všichni Nashville). Stav série: 2:2.

Nashville: Rinne - Ellis, Josi, P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Aberg, Sissons, F. Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - C. Smith, Järnkrok, Watson - Parenteau, F. Gaudreau, Zolnierczyk. Trenér: Peter Laviolette.
Pittsburgh: M. Murray - Cole, Daley, Määttä, Schultz, Dumoulin, Hainsey - Rust, Crosby, Guentzel - Hörnqvist, Malkin, Hagelin - Kessel, Cullen, Kunitz - Sheary, Rowney, Archibald. Trenér: Mike Sullivan.