Ze seriálu Mars

Ze seriálu Mars | foto: National Geographic

Emiráty mají plán: do roku 2117 chtějí kolonizovat Mars. Nejsou bez šance

  • 304
Na Mars se chystá proniknout kdekdo. Americká NASA, Evropská kosmická agentura, pochopitelně Čína, Indie, či soukromé společnosti jako Mars One či Space X. Ve srovnání se Spojenými arabskými emiráty však tyto „těžké váhy“ ve svých vizích troškaří. Do sta let postavíme na rudé planetě plně funkční město pro 600 tisíc lidí, tvrdí tamní vizionáři.

Předseda vlády Spojených arabských emirátů šejk Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm nyní zopakoval šokující kosmické plány své země (poprvé tak učinil letos v únoru): Za sto let vybudujeme na rudé planetě plně funkční město pro 600 000 lidí. Proslýchá se, že by se mohlo jmenovat Město moudrosti. Celé to vypadá jako těžké sci-fi, bohatí šejkové však své záměry berou velice vážně.

Možná si řeknete: Jednou věcí jsou bombastické proklamace, druhou - a o poznání důležitější - je jejich realizace. Kdo však může dnes říci, co bude za sto let?

Kosmické ambice Emirátů jsou jistě nezměrné. Však se jim dnes také mnozí posmívají. Napadlo by však před sto lety vůbec někoho, že dnes se jakýsi arabský pouštní státeček bude pyšnit nejvyšší budovou světa, největším umělým ostrovem světa či největším nákupním centrem (které mimochodem zahrnuje i kolonii tučňáků)? Určitě ne.

V každém případě to vypovídá přinejmenším o tom, že země od Perského zálivu má fantazii a neradno ji podceňovat. Navíc má finance a dlouhodobý plán svého rozvoje. Už v roce 2021 se chce dostat mezi „tahouny“ leteckých a kosmických technologií. Co se však týče konkrétních kroků, je postup kolosálního projektu Mars 2117 zatím více než nejasný.

Vize pro celé století

Cosi snad může napovědět plánovaná vesmírná sonda Hope, kterou chtějí šejkové vypustit za tři roky. Další tři roky poté má obíhat kolem Marsu.

Na druhou stranu - předseda vlády Al Maktúm se netají tím, že projekt Mars 2117 má především inspirovat a přinést vizi, jejíž naplňování budou v rámci mezinárodní spolupráce postupně zajišťovat budoucí generace konstruktérů i snílků v tom nejlepším slova smyslu. A především u toho nechtějí Spojené arabské emiráty chybět. Už nyní pro to dělají mnohé.

Tady přistaneme. Radar objevil na Marsu led pod povrchem

„Chceme v tomto století rozvíjet vědu, špičkové moderní technologie a touhu mladých lidí po poznání,“ prohlásil Šejk Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, když projekt zveřejňoval. „Náš projekt je prodchnut právě touto vizí,“ dodal.

„Mars 2117 chápeme jako nadnárodní snahu, vznik koalice zemí, jež bude společně postupovat k cíli,“ uvedl pro agenturu Reuters Sajíd Gergáví, programový ředitel marsovského projektu.

Smělý plán odráží nekonečné ambice tamních vůdců, které už delší dobu odlišují Spojené arabské emiráty od většiny jeho sousedů na Blízkém východě. Ambice umožněné oceánem ropy. „Usilujeme o nové úspěchy. Lidstvo nemá žádný limit ani hranice, jen svou představivost,“ hlásá básník a vizionář Al Maktúm.

Země dlouhodobě věnuje značnou pozornost výchově vědců a inženýrů, mladým umožňuje studia na nejšpičkovějších světových univerzitách. Už tato snaha může přinést své ovoce, i kdyby se plán na kolonizaci Marsu náhodou nakonec nezdařil.

Podívejte se na test rakety NASA, která má dopravit lidi na Mars:

3. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue