Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík oznamují vznik koalice lidovců a STAN. | foto: Petr Topič, MAFRA

Koalici lidovců se Starosty průzkum nepřeje, do Sněmovny by se nedostala

  • 281
První volební model, který zohledňuje v sobotu stvrzenou koalici KDU-ČSL a hnutí STAN v nacházejících parlamentních volbách, spolupráci lidovců a Starostů příliš nepřeje. Agentura Focus uvádí, že by v květnu získala jen 7,4 procenta hlasů, což by jí pro vstup do Sněmovny nestačilo. Volby by vyhrálo ANO, druhá zůstává ČSSD.

U koalice KDU-ČSL a STAN se tak potvrzuje, že triviální matematika u volebních modelů neplatí. Nedávný průzkum CVVM, který zkoumal oba politické subjekty zvlášť, přisoudil KDU-ČSL zisk 8,5 procenta, hnutí STAN pak dvě procenta (o květnovém volebním modelu CVVM jsme psali zde). Průzkum Focus však také proběhl dříve, než byla koalice definitivně stvrzena lidovci.

O průzkumu

Probíhal ve dnech 11. až 24. května na dospělé populaci České republiky pomocí přímých standardizovaných rozhovorů vyškolených tazatelů s respondenty. Výběrový vzorek tvořilo 1 013 respondentů ve věku 18 a více let, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru na základě pohlaví, věku, vzdělání, velikosti obce bydliště a kraje.

Staronový šéf lidovců Pavel Bělobrádek, jehož o víkendu potvrdil volební sněm v čele lidovců, v sobotu nastínil, co si od koalice se Starosty slibuje. „Už první a velmi precizní průzkum na velkém vzorku nám ukázal, že koalice může získat až dva a půl krát více voličů, než je aktuální součet obou stran jednotlivě,“ řekl (celý komentář Bělobrádka zde).

Jako koalice však potřebuje nový politický subjekt, který spolupráci definitivně stvrdil až tento víkend v sobotu na zmíněném sjezdu (více o schválení spolupráce KDU-ČSL a STAN čtěte zde), překročit desetiprocentní hranici. Lidovci se přitom na sjezdu rovněž usnesli, že budou usilovat o změnu volebních zákonů a snížení této hranice na sedm procent (o záměru KDU-ČSL snížit laťku pro koalice zde).

Zároveň delegáti vyzvali ke změně způsobu přepočtu hlasů na mandáty, aby se víc přiblížil čistě poměrnému. Šance, že se volební zákony podaří do parlamentních voleb v říjnu změnit, je ovšem prakticky nulová. Za aktuálních pravidel by tedy koalice Starostů a lidovců do Sněmovny vůbec nezasedla.

Do Sněmovny by se dostalo pět stran

Průzkum výzkumné agentury Focus, který probíhal ve dnech 11. až 24. května na vzorku 1 013 respondentů, tedy i v době probíhající vládní krize (vše o krizi Sobotkova kabinetu čtěte zde), rovněž potvrdil vůdčí postavení hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta před druhou ČSSD, které přisoudil zisk 17 % hlasů. Do Sněmovny by se podle Focusu v květnu dostalo pět stran, kromě dvou již zmíněných také KSČM (14 %), ODS (10,8 %) a TOP 09 (9,8 %).

Volební model podle průzkumu agentury Focus z 11. až 24. května 2017

Volební model Focus vychází z odpovědí 407 respondentů, kteří vyjádřili ochotu jít k volbám a zároveň měli vybranou stranu, které chtěli dát svůj hlas, Podle agentury se květnová vládní krize patrně promítla i do ochoty voličů zúčastnit se voleb. „Ochotu jít volit deklarovalo v květnovém výzkumu 49 % respondentů, což představuje 11% pokles ve srovnání s obdobným výzkumem z přelomu března a dubna 2017,“ uvádějí v dokumentu výzkumníci.

Zmíněný nedávný průzkum volebních preferenci agentury CVVM přisoudil ANO zisk 33 procent hlasů, druhé ČSSD 14 procent a třetí ODS 13 procent. Podle průzkumu Medianu by pak ANO mělo 26 procent a ČSSD 14 procent. Ani jeden ze zmíněných průzkumů spolupráci KDU-ČSL a STAN nezkoumal.

Jako dva malí skauti. Lidovci a STAN mají nový spot:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue