Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto: Michal Šula, MAFRA

„Šuman“ zveřejnil audit k Čapímu hnízdu. Fajn, že je venku, napsal Babiš

  • 497
Na twitterovém účtu Julius Šuman, kde se v uplynulých týdnech objevily nahrávky bývalého vicepremiéra Andreje Babiše, byla v pátek zveřejněna auditorská zpráva ministerstva financí k projektu areálu Čapí hnízdo. Na rok starý dokument, který analyzovaly již v květnu 2016 například Lidové noviny, zareagovala polemickým stanoviskem firma Imoba, jež patří Babišově společnosti SynBiol.

Auditorská zpráva pochází z května 2016, o jejím obsahu informovaly Lidové noviny před rokem, kdy ji získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Auditoři ministerstva financí tehdy dospěli k závěru, že pochybnosti o naplnění podmínek čerpání padesáti milionů dotací nelze v rámci jejich možností prokázat ani vyloučit. Upozornili však zároveň na řadu skutečností, jež během kontroly zjistili a které podporují možné riziko, že dotace byly čerpány neoprávněně.

26.května 2017 v 10:50, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:11

Priloha MF na vikend. Kdyz se Andrejovi tleskalo na rozloucenou, nekdo chybel. Co na MF vedi, ale boji se rict: https://t.co/gfIlW30DrN

Zprávu auditorů umístil na Twitter uživatel vystupující pod jménem Julius Šuman, který dříve zveřejnil i kompromitující nahrávky rozhovorů mezi šéfem ANO a redaktorem MF DNES (více o nahrávkách najdete zde).

Kontroloři ministerstva financí měli potvrdit, či vyvrátit podezření, že milionové dotace na stavbu areálu byly získány pomocí účelově spravované společnosti Farma Čapí hnízdo. Firma byla totiž v roce 2008, tedy krátce před podáním žádosti o čerpání fondů, převedena z Babišova holdingu Agrofert na neznámého majitele, díky čemuž mohla úspěšně zažádat o dotaci z balíku určeného malým firmám. Po vypršení lhůty, jíž byla dotace podmíněna, pohltila Farmu Čapí hnízdo společnost Imoba, kterou přes firmu SynBiol vlastní Andrej Babiš (více v předhledné analýze).

Auditoři ve zprávě konstatovali, že nedokážou posoudit, zda byla farma Čapí hnízdo nezávislým malým nebo středním podnikem, když o dotaci žádala. „Důvodem je skutečnost, že auditorský tým není schopen posoudit, zda společnost Agrofert Holding, a. s., či nějaká z propojených společností nepůsobily na stejném relevantním trhu či sousedním trhu,“ uvádí zpráva.

„Auditorský tým je přitom přesvědčen, že ostatní znaky propojení (s ohledem na rodinné vazby, obchodní vztahy, hospodářské propojení a přístup k finančním trhům bez typických obtíží malých a středních podniků) byly prokázány,“ napsali auditoři. Podezření podle nich zvyšuje i skutečnost, že auditorský tým nedostal listiny přítomných na valných hromadách Čapího hnízda v letech 2008 až 2010. Auditorská zpráva konstatuje, že konečné posouzení záležitosti podléhá Evropské komisi.

Fajn, že je to venku, napsal Babiš

Na zveřejnění auditorské zprávy zareagoval na Twitteru šéf ANO slovy: „Fajn, že je to venku. Audit tvrdí, že projekt [Farmy Čapí hnízdo] byl OK.“

A přidal odkaz na tiskové prohlášení společnosti Imoba. V něm stojí, že nemožnost potvrdit i vyvrátit spojení Agrofertu s farmou je důsledkem toho, že auditoři nedokončili svou práci.

26.května 2017 v 15:45, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:44

.@skupinasuman Fajn, že je to venku. Audit tvrdí, že projekt FČH byl OK. Mrkněte na odpověď AGF, ať to máte komplet. https://t.co/3MCKHS9Tnh

Imoba rovněž poukázala na další části textu zpávy, v nichž autoři konstatují, že výdaje projektu byly způsobilé pro čerpání dotace, podmínky doby fungování společnosti v oboru cestovního ruchu byly splněny a podmínky dotační výzvy nebyly porušeny. Obsáhle pak polemizuje s výtkami auditorů stran nepřímých dokladů rizika účelového čerpání dotací, přičemž celou záležitost označuje za „pseudokauzu, která je dlouhodobě zneužívána v politickém boji proti bývalému vlastníkovi skupiny Agrofert Andreji Babišovi“.

Čerpáním veřejných prostředků na Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

21. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video