Chris Kunitz, Sidney Crosby a Jevgenij Malkin (zleva) z Pittsburghu s trofejí...

Chris Kunitz, Sidney Crosby a Jevgenij Malkin (zleva) z Pittsburghu s trofejí pro vítěze Východní konference NHL. | foto: AP

Pittsburgh v prodloužení udolal Ottawu a přiblížil se obhajobě poháru

• 26
Hokejisté Pittsburghu uspěli v rozhodujícím sedmém zápase finále Východní konference, když na domácím ledě udolali Ottawu 3:2 gólem až z šesté minuty druhého prodloužení. Maratonský zápas rozhodl útočník Chris Kunitz a Penguins tak mají šanci obhájit loňský triumf. Jejich posledním soupeřem bude překvapivý vítěz Západu - Nashville.

Po hladkém triumfu 4:1 na zápasy z úvodního kola proti Columbusu a následné úspěšně zakončené sedmizápasové bitvě proti vítězům základní části z Washingtonu se hokejisté Pittsburghu ve finále Východní konference nečekaně nadřeli i proti mocně vzdorující Ottawě.

O druhém postupu za sebou do finále Stanley Cupu Pittsburgh rozhodl až ve druhém prodloužení sedmé partie. Penguins se tak přiblížili obhajobě stříbrného poháru, což v historii NHL naposledy dokázala dynastie Detroitu v letech 1997 a 1998.

V rozhodujícím klání měli domácí střeleckou převahu 42:29 a šli také poprvé do vedení. Po bezbrankové zahajovací třetině se v 25. minutě zastřeloval hrdina zápasu Chris Kunitz. Zcela sám před Craigem Andersonem však díky skvělému reflexu jedničky Ottawy ještě neuspěl. Jen o pár minutě později již ale zvedal ruce nad hlavu, když jej při brejku 2 na 1 vybídl k zakončení do odkryté části brány přesunujícího se Andersona útočník Conor Sheary.

Stav 1:0 nicméně vydržel jen 20 vteřin. Přesně za tak krátkou dobu totiž hostující kapitán Erik Karlsson v útočném pásmu podržel kotouč a chytrým pasem uvolnil v pravém kruhu Marka Stona, jenž chladnokrevně zamířil nad rameno brankáře Matta Murrayho.

Na další gól se čekalo až do 52. minuty. Pittsburgh po faulu Diona Phaneufa dostal poprvé početní výhodu a hned jí zužitkoval, když se od modré čáry prosadil navrátilec z marodky - obránce Justin Schultz. Asistence si připsali Phil Kessel a Chris Kunitz, jenž figuroval u všeho podstatného.

Senators si však dokázali vynutit prodloužení opětovným vyrovnáním, na které tentokrát potřebovali tři minuty hry. Kyle Turris na sebe manévrem v útočném pásmu navázal bránící hráče a klíčový muž Ottawy Erik Karlsson tak dostal po jeho zpětném pasu na modré čáře dostatek prostoru a času. Příklepem tvrdě vypálil a rozezvučel levou tyč za překonaným Murraym, v brankovišti se pak nejlépe zorientoval dorážející Ryan Dzingel - 2:2.

V 57. minutě mohl rozhodnout nejproduktivnější muž play-off Jevgenij Malkin, puk se však po zakončení z bezprostřední blízkosti brány jen odrazil od pravé tyče. Také v prodloužení byli blíže gólu aktivní Penguins. Z řady šancí byla nejvážnější ta od Phila Kessela, který v 77. minutě po zákroku skvělého Andersona trefil horní tyč.

Za svou aktivitu ale byli domácí nakonec přeci jen odměněni. Běžela 86. minuta, když po chytrém zpětném pasu od kapitána Sidneyho Crosbyho z prostoru mezi kruhy propálil vše co mu stálo v cestě hrdina Kunitz. S bilancí (2+1) byl u všech branek Penguins a právem byl zvolen první hvězdou rozhodujícího duelu před spoluhráčem Schultzem (1+1) a brankářem Ottawy Andersonem (39 zákroků). Domácí gólman Murray v den svých 23. narozenin kryl 27 z 29 střel Senators.

Hokejová NHL, finále Východní konference

7. zápas

Pittsburgh - Ottawa 3:2 ve druhém prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
30. a 86. Kunitz, 52. Schultz - 31. Stone, 55. Dzingel. Střely na branku: 42:29. Diváci: 18 604. Hvězdy zápasu: 1. Kunitz, 2. Schultz (oba Pittsburgh), 3. Anderson (Ottawa). Konečný stav série: 4:3.