Přitahuje filmaře i sebevrahy. Kalifornský Golden Gate slaví 80 let

  • 1
Již 80 let je jedním ze symbolů Ameriky červenooranžový ocelový kolos klenoucí se nad mořským průlivem. Sanfranciský most Golden Gate (Zlatá brána), který byl otevřen 27. května 1937, bývá označován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě a byť již byl co do rozměrů několikrát překonán, stále patří k největším stavbám svého druhu na světě.

Stavbu více než 2 700 metrů dlouhého kolosu si ve 30. letech minulého století vynutila skutečnost, že San Francisco, oddělené mořským zálivem, stálo poněkud v ústraní mohutného rozmachu Kalifornie.

Rozhodnutí o přemostění úžiny padlo již v roce 1930. Stavba, financována dluhopisy, byla zahájena v lednu 1933. Jejím vedením byl pověřen Joseph Baermann Strauss, jeho poradcem byl architekt Irving Morrow.

Strauss se už ve své diplomové práci zabýval záměrem přemostit Beringovu úžinu a projekt mostu přes Sanfranciský záliv připravoval 15 let a po úspěšném završení díla se stal americkou legendou.

Protože šlo o výjimečné místo, měla být i stavba výjimečná. To se bezesporu podařilo. Most Golden Gate ještě dlouho po svém uvedení do provozu kraloval mezi visutými mosty s největším rozpětím pylonů nesoucích nosná lana.

Pylony mají i na dnešní poměry úžasnou výšku 227,4 metru a rozpětí mezi nimi je 1280 metrů. Ve výšce 67 metrů nad vodou je mostovka, která visí na ocelových lanech.

Natěrači s průvodcem

Stavitelé museli překonávat bouře, mlhy a rychle se střídající příliv a odliv. Do rozestavěného mostu navíc narazila nákladní loď. I přesto byl dostavěn v rekordně krátké době 53 měsíců. Spolykal přes milion tun oceli a stál ve své době ohromnou sumu 17 milionů dolarů.

Tisíckrát nafilmovaný ocelový obr, který je kulisou mnoha hollywoodských filmů, přežil bez problémů dvě silná zemětřesení, při kterých se jeho mostovka jen lehce rozhoupala.

Výstavba mostu Golden Gate v San Franciscu. Fotografie z října roku 1935

Po celých 80 let zaměstnává desítky natěračů likvidujících novými nátěry korozi. Pro údržbáře musel být vytištěn průvodce, aby v duté konstrukci pylonů nezabloudili.

Most, který spojuje San Francisco se severní Kalifornií, je nejenom významnou dopravní tepnou, po které denně v šesti proudech za mýtné 6,25 dolaru (150 Kč, platí se pouze ve směru do San Franciska) projíždí přes 100 000 automobilů, ale i turistickou atrakcí nabízející kromě úchvatné přírodní scenérie i pohled na město či bývalou věznici Alcatraz.

Fotografie pořízená těsně po otevření mostu Golden Gate v roce 1937.

Bohužel nepřitahuje pouze návštěvníky s fotoaparáty, ale je vyhledáván i sebevrahy z celého světa (v posledních letech počet sebevražd poklesl díky řadě vybudovaných bariér).

Kromě toho byl po teroristických útocích na Spojené státy vytipován jako jeden z možných cílů teroristů.

Most, který umožnil zkrácení cesty na sever o desítky kilometrů, stále patří k největším a nejkrásnějším stavbám svého druhu. Během posledních desetiletí byl však v žebříčku největších mostů několikrát překonán.

Nyní je nejdelším visutým mostem s rozpětím hlavního pole mez pylony 1991 metrů japonský Akaši Kaikjó, který spojuje města Kóbe na ostrově Honšú a Awadži na stejnojmenném ostrově.

I přes Sanfranciskou zátoku se už klenou další mosty, například téměř sedmikilometrový Bay Bridge otevřený půl roku po Golden Gate.