K radikálnímu islámu se nehlásil, uvedl otec útočníka z Manchesteru

  • 522
Salman Abedi, který je považován za pachatele teroristického útoku v Manchesteru, se nehlásil k radikálnímu výkladu islámu a ani k radikálnímu hnutí Islámský stát. Podle agentury Reuters to prohlásil Salmanův otec Ramadan, kterého policie zadržela v Libyi. Podle amerického kongresmana Mika McCaula nebyl Abedi „vlk samotář“.

Ramadan Abedi rovněž řekl, že rodina o Salmanově cestě do Británie nevěděla, neboť jim řekl, že se vydává na náboženskou pouť do Mekky. „Mluvil jsem s ním před pěti dny. Nepozoroval jsme nic špatného, všechno bylo normální,“ prohlásil otec útočníka.

V tom, že Salman nebyl členem Islámského státu, který se k atentátu přihlásil, si je Ramadan jistý. „Nebyl členem žádné organizace,“ uvedl ve středu v rozhovoru, během kterého ho podle Reuters zadržela libyjská protiteroristická jednotka. „Rodina je nyní zmatená, protože Salman tuto ideologii nezastával, k této víře se nehlásil,“ dodal s tím, že rodina teroristický útok vůči civilistům a nevinným lidem odsuzuje.

Sestra Abediho Jomana v rozhovoru pro The Wall Street Journal uvedla, že čin jejího bratra mohl být odplatou za diskriminaci muslimů. „Myslím si, že viděl, jak všude umírají muslimské děti. Viděl bomby, které USA shazují na syrské děti. Chtěl pomstu,“ sdělila. Dodala, že Abedi byl vždy laskavý a hodný člověk, který měl rád své okolí.

V Manchesteru zadrželi další dva podezřelé

Britská policie zatkla v Manchesteru podle nejnovějších informací další dva muže, celkově tak už zadržela osm lidí, uvedla BBC.

Policisté už od pondělního útoku provádějí razie na různých místech v Británii. Už v úterý měli zadržet staršího bratra pravděpodobného útočníka Ismaila Abediho. Ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly šest mužů a jednu ženu, kterou ale záhy propustily na svobodu.

Razie probíhají i v Libyi. Tamní policie zadržela Abediova mladšího bratra Hashema, který podle informací médií předem znal podrobné plány atentátu v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 lidí a také útočník.

K útoku v Manchesteru se už dříve přihlásil takzvaný Islámský stát. Islamisté ve svých prohlášeních naznačovali, že jde o společnou akci více lidí. Na sociální síti Telegram psali o tom, že nálož byla „nastražena na shromáždění křižáků“.

Nešlo o vlka samotáře, tvrdí americký kongresman

Teror v Manchesteru

Americký kongresman Mike McCaul je přesvědčen, že výbušnina použitá při útoku v Manchesteru vykazuje jistou úroveň propracovanosti, z čehož lze usuzovat, že výrobce nálože podstoupil výcvik v zahraničí. Kdo výbušninu vyrobil, však policie zatím neví.

Zároveň je McCaul stejně jako britští vyšetřovatelé přesvědčen o tom, že sebevražedný atentátník nebyl žádným vlkem samotářem.

„Je tady síť, buňka inspirovaná (teroristickým hnutím) Islámský stát,“ řekl v rozhovoru s agenturou AP republikán McCaul, který předsedá výboru Sněmovny reprezentantů pro záležitosti vnitřní bezpečnosti.

Kongresman rovněž prohlásil, že použitá nálož je typická pro teroristy. Upřesnil, že jako výbušnina byl použit triaceton triperoxid (TATP), se kterým atentátníci udeřili i v listopadu 2015 v Paříži či v březnu 2016 v Bruselu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video