Na propuštěného Jiřího Kajínka čekal před rýnovickou věznicí dav fanoušku i...

Na propuštěného Jiřího Kajínka čekal před rýnovickou věznicí dav fanoušku i novinářů. (23. května 2017) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Kajínek byl blízko milosti už za Havla, navrhovali ji právníci Hradu

  • 493
Udělení milosti Jiřímu Kajínkovi bylo blíž, než se dosud myslelo. Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi ji navrhl právní odbor Hradu, píše čtvrteční MF DNES. Havel však milost odsouval a záležitost nakonec „odkázal“ svému nástupci Václavu Klausovi. Milost Kajínkovi nakonec udělil až Miloš Zeman.

„Udělení milosti navrženo bylo,“ sdělila ve středu MF DNES právnička Lenka Marečková, která byla za Havlova posledního funkčního období vedoucí oddělení milostí na Pražském hradě.

Bývalý prezident byl tedy k osvobození daleko blíž, než bychom si mohli myslet.

Jiří Kajínek se k tomu, že mu „Havel slíbil milost“, vyjádřil ihned po svém úterním propuštění z rýnovické věznice, kde si odpykával trest (čtěte zde).

Marečková, ale Kajínkovo tvrzení poupravila. „Mohu vyloučit, že by mu udělení milosti sliboval,“ vysvětlila.

Doplnila ale, že Kajínkem se v době Havlova úřadování v kanceláři právního oddělení opravdu intenzivně zabývali.

Bývalá Havlova úřednice ve své knize o milostech z roku 2007 dokonce popisuje situaci, kdy přímo do kanceláře prezidenta dorazil svědek z Kajínkovy kauzy.

Pan A. H. tehdy prý prohlásil, že byl ke své pro Kajínka nepříznivé výpovědi donucen. Na Hradě naopak tvrdil, že se Kajínek činu dopustit nemohl. Podle svědka totiž ke kontaktu mezi ním a objednavatelem vraždy vůbec nedošlo. Z knihy vyplývá, že oním svědkem byl Alexandr Hegedüse, který byl při najmutí Kajínka prostředníkem.

Havel odkázal Kajínka Klausovi

Václav Havel odsouval nejen udělení milosti pro Kajínka, ale také dalším lidem. Bylo tomu tak především proto, že čelil kritice, jak s milostmi zachází a z celé situace byl unaven.

Kajínek se tedy nakonec za Havla odchodu z věznice nedočkal. Podle Marečkové bývalý prezident na udělení jeho milosti už skutečně „neměl sílu“. Balík odložených milostí tak předal svému nástupci, Václavu Klausovi.

Ani za jeho vlády ale Kajínek neměl štěstí.

Také Klaus byl velmi blízko ke Kajínkově omilostnění. Petr Macinka z Institutu Václava Klause též potvrdil, že i Klaus o milosti pro Kajínka silně uvažoval, jenže pokaždé našel naléhavější případ. Současný prezident Miloš Zeman tedy vlastně udělením milosti pro Kajínka pouze „dokončil“ práci, kterou rozdělali jeho předchůdci.

Kajínkova milost bude mít ale ještě dohru ve Sněmovně, kde v červnu proběhne seminář na téma milostí. „Chceme se dobrat toho, jestli institut milosti takto ponechat, nebo ho nějak měnit,“ říká exministryně spravedlnosti Helena Válková, která seminář svolala.

Jiří Kajínek po propuštění mluvil s novináři:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue