Hokejisté Nashvillu slaví postup do finále Stanley Cupu.

Hokejisté Nashvillu slaví postup do finále Stanley Cupu. | foto: AP

Gól Kašeho nestačil, první účast ve finále Stanley Cupu slaví Nashville

• 18
Poprvé ve finálové sérii Západní konference dokázal jeden z účastníků zvítězit podruhé za sebou a hned z toho byl postup. Premiérovou účast ve finále Stanley Cupu si vybojoval Nashville, když v pondělí udolal Anaheim výsledkem 6:3 a v sérii tak uspěl 4:2 na zápasy. V dresu Ducks se gólem rozloučil s play-off i poslední Čech, útočník Ondřej Kaše.

Anaheim v rozhodující bitvě o trofej Clarence S. Campbell Bowl svého soupeře v jeho Bridgestone Aréně jednoznačně přestřílel 41:18, přesto to na výhru nestačilo. Po jasném výsledku 6:3 slavili postupový triumf hráči Nashvillu, které tak v pondělí 29. května bude čekat premiérový start v klubové historii ve finále Stanley Cupu.

O jejich soupeři se rozhodne v sérii mezi Pittsburghem a Ottawou, v níž je aktuálně blíže zopakování finálového souboje za stavu 3:2 na zápasy soubor Sidneyho Crosbyho.

První hvězdou šestého souboje mezi Predators a Ducks byl zvolen domácí útočník Colton Sissons, jenž ve veledůležité partii zazářil hattrickem. Dvougólovým střelcem byl Austin Watson a již tradičně v letošním play-off Nashville hodně podržel gólman Pekka Rinne. Odchovanec finské brankářské školy naposledy vytáhl 38 zákroků.

To hostující Jonathan Bernier, jenž stejně jako v průběhu páté bitvy zastoupil za svého zraněného kolegu Johna Gibsona, se svým výkonem naopak spokojen být rozhodně nemohl. Inkasoval čtyřikrát z 16 střel a o čisté konto přišel už ve 2. minutě z prvního pokusu Nashvillu. Po vyhraném buly v útočném pásmu od pravého mantinelu zakončoval Watson a puk při cestě do sítě nechtěně tečoval bránící Andrew Cogliano.

Podruhé domácí diváci slavili v 9. minutě. Anaheim chybně rozehrál a Colton Sissons přesnou střelou, teprve třetí domácích v utkání, z mezikruží otevřel svůj gólový výčet večera. V 25. minutě přišla velká chvíle posledního českého zástupce v boji o stříbrný pohár. Kapitán Ducks Ryan Getzlaf po vyhraném buly v útočném pásmu a střele obránce vydoloval ve skrumáži před bránou puk a poslal jej na volného Ondřeje Kašeho, jenž zakončoval do odkryté klece. Pro českého nováčka to byla druhá trefa v letošním play-off.

Stav 2:1 pak vydržel až do úvodu třetí dvacetiminutovky. Běžela 43. minuta, když v prostoru před bránou dostal trestuhodně volnost Sissons a natřikrát dotlačil puk za Berniera. Ducks se ovšem nepoložili a ze své pokračující střelecké převahy vybojovali vyrovnání na 3:3. V 45. minutě se po odrazu puku od zadního mantinelu šťastně prosadil Chris Wagner a v 49. minutě od modré čáry vše propálil bek Cam Fowler.

Rozhodující akce se tak zrodila až v 54. minutě. Calle Järnkrok v útočném pásmu vybídl k zakončení všudybyla Sissonse a ten bez váhání završil svůj hattrick. Anaheim se záhy na to pokusil o obrat hrou bez brankáře, do prázdné klece ale zamířili Filip Forsberg a Austin Watson. Po výsledku 6:3 tak v Nashvillu vypukly postupové oslavy.

Play-off NHL - 3. kolo

Finále Západní konference - 6. zápas:

Nashville - Anaheim 6:3 (2:0, 0:1, 4:2)
9., 44. a 55. Sissons, 2. a 59. Watson, 58. Forsberg - 25. Kaše, 46. Wagner, 49. Fowler. Střely na branku: 18:41. Diváci: 17 352. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Watson, 3. Aberg (všichni Nashville). Konečný stav série: 4:2.