Vladimír Patera v pořadu Rozstřel

Vladimír Patera v pořadu Rozstřel | foto: iDNES.cz

Nevidomý chce zpět peníze, které ho stála obrana proti smyšleným pokutám

  • 435
Nevidomý Vladimír Patera loni uspěl u Ústavního soudu se stížností proti smyšleným pokutám za jízdu načerno. Dopravní podnik v Praze poté nechal exekuce zastavit a Paterovi naznačil, že je ochoten mu vynaložené peníze zaplatit. Dosud mu však uhradil jen malou část požadované částky a s dalším placením váhá.

Dopravní podnik měl na Paterovo jméno evidováno 15 pokut. A to přesto, že muž je nevidomý a jako takový má nárok na bezplatnou přepravu. Kvůli pokutám se Patera ocitl v exekuci a ubránil se až stížností k Ústavnímu soudu (podrobnosti o případu čtěte zde). Dopravní podnik poté slíbil, že exekuce nechá zastavit a vzniklé náklady Paterovi zaplatí.

Náklady na právní zastoupení, bez něhož by se Patera nemohl nespravedlivým exekucím řádně bránit, dosahují zhruba 120 tisíc korun. Část Dopravní podnik Paterovi uhradil, u většiny peněz ale váhá. „Mému klientovi bylo na nákladech prozatím uhrazeno 35 172 korun,“ sdělil iDNES.cz jeho právní zástupce Miroslav Jirák.

Vysvětlil, že problémem je i to, že soudy a exekutoři určují náklady podle tarifu, který se počítá podle výše původní pokuty. Ta je v Paterových případech malá a skutečné náklady na právní pomoc byly vyšší, než kolik by určil tarif. „V současné době jednáme o úhradě těchto nákladů s druhou stranou,“ řekl advokát.

Patera chce řešit kromě vynaložených nákladů také takzvanou nemajetkovou újmu. Dopravní podnik však podle advokáta zatím o této otázce nechce jednat. Jenže právě tuto věc považuje nevidomý muž za zásadní.

„Asi nikdo by se necítil dobře, kdyby proti němu bylo vedeno 15 exekucí, které jsou navíc nespravedlivé. Vznikl tu výrazný psychický diskomfort a velký pocit křivdy a nespravedlnosti,“ uvedl advokát a dodal, že podle něj je to učebnicový případ nemajetkové újmy.

Dopravní podnik již dříve uvedl, že zaplatí ty náklady, které vznikly na vymožení údajného dluhu, to znamená exekutorovi či advokátní kanceláři, které dopravce záležitost svěřil. Nechal také zastavit všechna exekuční řízení proti Paterovi.

„Ostatní náklady jsou předmětem jednání s právním zástupcem pana Vladimíra Patery, přičemž konkrétní dohoda nebyla uzavřena,“ shrnula současný stav jednání Aneta Řehková z tiskového oddělení Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Nevidomý muž popisuje, jak se dozvěděl o pokutách od dopravního podniku:

19. února 2017

Údajné pokuty za jízdu načerno jsou z let 1998 až 2003. Patera má průkaz ZTP/P, který ho opravňuje k bezplatné přepravě, již od roku 1994. Sám se domnívá, že někdo zneužil jeho rodný list, který kdysi ztratil. Podle Patery se jím někdo prokázal při jízdě načerno a tyto údaje se potom přepisovaly na další a další pokutové bloky.

„Já jsem se o tom dozvěděl, až když byla exekuce,“ uvedl pro iDNES.cz a dodal, že to bylo až poté, co si v roce 2012 zřídil datovou schránku.

Patera má spolu s partnerem v pěstounské péči dvě děti, obě s vážnými zdravotními postiženími. Kvůli exekucím měl obavy například i z toho, aby jim úřady děti nevzaly. O svých zkušenostech pěstouna mluvil otevřeně i v pořadu Rozstřel na iDNES.tv (více čtěte zde).

Bez dětí jsme nebyli úplná rodina, řekl Patera v Rozstřelu:

23. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue