Fotografie z přechodu Hillaryho schodu v roce 2009

Fotografie z přechodu Hillaryho schodu v roce 2009 | foto: Profimedia.cz

Poslední překážka na Everestu je minulostí, Hillaryho schod se zřítil

  • 135
Výstup na Mount Everest už nikdy nebude stejný. Horolezci potvrdili, že těsně pod vrcholem se zhroutil takzvaný Hillaryho schod, masivní kus skály, který byl poslední velkou překážkou při výstupu na nejvyšší horu světa. Nové podmínky však dobrodruhům výstup zřejmě neulehčí.

Takzvaný Hillaryho schod (někdy též označovaný jako Hillaryho výšvih, pozn. red.) byl pojmenován podle Sira Edmunda Hillaryho, který v roce 1953 jako první člověk stanul na vrcholu Mount Everestu. Kus skály byl vysoký asi dvanáct metrů a horolezci na něj naráželi těsně pod vrcholem při výstupu jihovýchodní trasou. O kolapsu schodu se spekulovalo několik měsíců, kvůli sněhovým podmínkám se však čekalo na jeho potvrzení až do poloviny května.

Everest mi hodně pomohl, říká 25 let po výstupu jeho první český pokořitel

„Zvěsti o tom panovaly už loni, i já jsem tam tehdy byl. Nebyli jsme si tím ale jisti, protože celá oblast byla zasypaná sněhem. Nyní však mohu potvrdit, že Hillaryho schod už je minulostí,“ sdělil serveru The Guardian britský horolezec Tim Mosedale. Ke kolapsu ikonické překážky zřejmě přispělo zemětřesení v Nepálu v roce 2015 (vše o zemětřesení a jeho následcích zde).

Mosedale na vrchol Mount Everestu vystoupal letos v květnu pošesté. Po návratu do základního tábora na internet umístil snímky zkolabovaného Hillaryho schodu, uvádí server Planet Mountain. Je na něm patrná výrazná změna topografie v porovnání se staršími fotografiemi. „Byl to kus horolezecké historie, který nenávratně zmizel. Dokonce i lidé mimo horolezeckou komunitu Hillaryho schod znali,“ vysvětluje Mosedale.

Připomíná, že schod se nacházel ve výšce 8 790 metrů. Mosedale se obává, že nové podmínky mohou mnoha méně zkušeným horolezcům způsobit problémy. Na jednu stranu už nemusí zdolávat vertikální schod, zároveň se však zmenšil počet možností, jak překážku překonat. Výsledkem mohou být fronty a dlouhý pobyt v extrémní výšce.

Tragický víkend na Everestu

Mount Everest zažil jeden z nejtragičtějších dní od roku 2015, kdy lavina zabila patnáct lidí. O uplynulém víkendu zde zemřeli tři horolezci. V neděli ve čtvrtém výškovém táboře přišel o život Slovák Vladimír Štrba. Do sedla nejvyšší hory světa ho předtím v kritickém stavu a s omrzlinami snesli šerpové. V sobotu Štrba bez použití přídavného kyslíku vystoupil na předvrchol Mount Everestu ve výšce 8 749 metrů nad mořem, na kterém se až pozdě večer místního času otočil a začal sestupovat.

Ztracený turista přežil v Himálaji 47 dní, přítelkyně se záchrany nedožila

V pondělí přišly informace také o smrti Američana Rolanda Yearwooda, který zahynul ve stejné nebezpečné oblasti, takzvané zóně smrti, jako Štrba. Výstup na nejvyšší horu světa se stal osudným i čtyřiapadesátiletému Australanovi Francescu Enricu Marchettimu. Zemřel na tibetské straně 8 848 metrů vysoké hory při pokusu o sestup. Smrt jej zastihla rovněž v neděli, uvádí agentura Reuters.

Záchranáři od soboty pátrají také po Indovi, jehož jméno média neuvádějí. Kontakt s ním byl přerušen krátce poté, co dosáhl vrcholu Mount Everestu. Jeho nepálského průvodce nalezli v bezvědomí a s těžkými omrzlinami v táboře ve výšce těsně pod osmi tisíci metry.

Podívejte se, jak vypadal výstup přes Hillaryho schod:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue