Jaylen Brown (vlevo) z Bostonu atakuje LeBrona Jamese z Clevelandu.

Jaylen Brown (vlevo) z Bostonu atakuje LeBrona Jamese z Clevelandu. | foto: AP

Oslabený Boston heroicky zvrátil duel v Clevelandu, James se trápil

• 55
Míč neposlušně poskakoval po obroučce, pak přece jen propadl skrz a basketbalisté Bostonu mohli slavit. Ve třetím finále Východní konference NBA vyhráli v Clevelandu zásluhou trojky Averyho Bradleyho v poslední sekundě 111:108 a v sérii snížili na 1:2 na zápasy.

Basketbalisté Clevelandu tak v jedenáctém utkání letošního play-off poprvé prohráli. Nevylepšili ani rekordní sérii v počtu vítězství v rámci vyřazovací části NBA. Spolu s posledními třemi finále 2016 se zastavili na čísle 13.

Boston předvedl nečekané zmrtvýchvstání poté, co v předchozím utkání na vlastní palubovce podlehl o 44 bodů a ještě kvůli zranění přišel o svého lídra Isaiaha Thomase - patrně do konce sezony.

I v nedělním zápasu se dlouho zdálo, že si úřadující šampioni v poklidu dojdou za další výhrou. Ještě v průběhu třetí čtvrtiny totiž vedli až o 21 bodů.

Celtics ale posledních 18 minut zápasu ovládli 55:31. Marcus Smart, který v základní pětce nahradil Thomase, v tomto úseku nastřílel 18 bodů. Domácím se přestala dařit střelba trojek a navíc si poprvé v letošním play-off vybral slabší chvilku LeBron James. Ten utkání dokončil s 11 body a poprvé od února 2006 se mu stalo, že na domácím hřišti odehrál celou poslední čtvrtinu a neskóroval.

„Je jen člověk, proto vždycky někdy takový zápas přijde,“ řekl o výpadku domácí hvězdy její trenér Tyronn Lue. „Pokud se to mělo stát, tak je možná dobře, že se to stalo teď. Trocha bídy bývá součástí play-off. Neměl jsem den. Zapomeňme na ten zoufalý basketbal z dneška, je jasné, že musíme hrát líp,“ konstatoval James, který v předchozích osmi zápasech dal vždy alespoň 30 bodů.

Po velkém bostonském obratu utkání dospělo do vyrovnané koncovky, v níž deset sekund před koncem vyrovnal na 108:108 domácí Kyrie Irving. Hosté měli k dispozici poslední útok, při němž dokázali najít úplně volného Bradleyho, jehož trojkový pokus chvíli poskakoval po obroučce, ale nakonec spadl do koše.

Bradleyho vítězná střela proti Clevelandu

„Byla to velmi otevřená střela. Dostal jsem v pravý čas přihrávku a musel jsem to jen proměnit,“ řekl Bradley. „Páteční zápas byl katastrofa, ale byl to jen jeden zápas. Vzchopili jsme se,“ prohlásil bostonský kouč Brad Stevens. „Nikdy nás nenapadlo, že bychom už byli odepsaní,“ dodal Bradley.

Nejlepším střelcem Bostonu byl s 27 body Smart, který přidal i sedm asistencí a pěti doskoků, 20 bodů zaznamenal hrdina koncovky Bradley, 16 bodů nastřílel Al Horford a 15 náhradník Kelly Olynyk a double-double za 14 bodů a 11 doskoků dosáhl Jae Crowder.

Cavaliers nestačilo 29 bodů Irvinga ani 28 bodů a 10 doskoků Kevina Lovea. Tristan Thompson nasbíral 18 bodů a 13 doskoků a J. R. Smith 13 bodů. James tak byl paradoxně nejhorším střelcem poražených, na 11 bodů potřeboval 45 minut a 13 pokusů; doplnil je šesti doskoky a šesti asistencemi, ale i šesti ztrátami.

Marcus Smart ve třetím zápase s Clevelandem trefil sedm trojek

Lídr Clevelandu aktuálně ztrácí jen 61 bodů na Michaela Jordana a pozici hiustoricky nejlepšího střelce v play-off NBA (5 987 bodů). Další možnost dotáhnout se bude mít James opět doma, čtvrtý zápas finále Východní konference NBA se hraje v úterý.

Play-off NBA - výsledek

Finále Východní konference - 3. zápas

Cleveland - Boston 108:111 (35:24, 66:50, 87:82)
Nejlepší střelci:
Irving 29, Love 28, Thompson 18, Smith 13, James 11, Shumpert 6 - Smart 27, Bradley 20, Horford 16, Olynyk 15, Crowder 14, Jerebko 10. Stav série: 2:1.