Pontus Aberg z Nashvillu se raduje ze svého gólu proti Anaheimu.

Pontus Aberg z Nashvillu se raduje ze svého gólu proti Anaheimu. | foto: AP

Nashville zvítězil na ledě Anaheimu a je krok od finále Stanley Cupu

• 8
Ve finálové sérii Západní konference hokejové NHL se vítězové střídají zápas od zápasu. Naposledy v sobotu uspěl Nashville 3:1 na ledě Anaheimu a ujal se vedení v sérii 3:2 na zápasy, díky čemuž v případě navazujícího úspěchu bude již slavit premiérovou účast ve finále Stanley Cupu.

Hokejisté Nashvillu zažívají historickou sezonu. V pořadí teprve osmnáctém ročníku NHL v mladé historii klubu, v níž se desetkrát probojovali do play-off, jsou poprvé ve finále Západní konference a po sobotním triumfu 3:1 v Anaheimu navíc jen krok od senzační účasti ve finále Stanley Cupu. Postup můžou zpečetit v pondělí na domácím ledě, pokud jako první v sérii dokáží zvítězit ve dvou navazujících duelech. Doposud se oba finalisté ve výhrách pravidelně střídali.

Predators v sobotu slavili úspěch, přestože jim vinou zranění chyběl elitní centr Ryan Johansen a také kapitán Mike Fisher. Absence se nicméně v pokročilé fázi play-off již nevyhly ani na straně Ducks. Ti nastoupili bez kanonýra Rickarda Rakella, zkušeného Patricka Eavese a navíc po první třetině ztratili i brankáře Johna Gibsona.

Jako první v pátém duelu skórovali hostující Ducks. Na otevírací gól se čekalo až do 33. minuty. Z mezikruží tvrdě pálil obránce Brandon Montour, jehož pokus Pekka Rinne vykopl betonem a dorážející Chris Wagner již tak neměl složitou pozici.

Nashville ovšem vrátila do hry využitá přesilovka ze závěru druhé dvacetiminutovky. Přes P. K. Subbana a Coltona Sissonse se puk dostal až před bránu Jonathana Berniera, který od druhé hrací části nahradil zraněného Gibsona, a neobsazený Colin Wilson jej bekhendem dokázal odrazem o tyč překonat.

Ve třetí třetině se oba týmy střídaly ve velkých šancích. Rozhodnutí přinesla až 52. minuta. Skvělé napadání v útočném pásmu v podání Mattiase Ekholma připravilo střeleckou pozici v levém kruhu pro Filipa Forsberga. Jeho pokus dokázal Bernier jen vyrazit, což potrestal na dorážku číhající Pontus Aberg. 23letý Švéd, jenž letos v základní části odehrál jen 15 zápasů a většinu sezony působil na farmě, ve svém devátém startu v play-off oslavil premiérový gól.

Anaheim, v sestavě s českým nováčkem Ondřejem Kašem (8:44, +/-: 0), se v závěru pokusil o hru bez brankáře, což Nashville zužitkoval v pojistku z hole Austina Watsona. Následná šarvátka mezi Corey Perrym a Vernonenm Fiddlerem už na výsledku nic nezměnila.

Výsledek, play-off NHL

Finále Západní konference - 5. zápas:

Anaheim - Nashville 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
33. Wagner - 40. Wilson, 52. Aberg, 60. Watson. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 307. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Aberg (oba Nashville), 3. Wagner (Anaheim). Stav série: 2:3.