Jonathon Simmons (v bílém) ze San Antonia zakončuje na koš Golden State přes...

Jonathon Simmons (v bílém) ze San Antonia zakončuje na koš Golden State přes Draymonda Greena. | foto: AP

Golden State krok od finále NBA. San Antonio nevzdorovalo ani doma

• 22
Basketbalisté Golden State Warriors jsou jedinou výhru od třetí účasti ve finále NBA za sebou. V San Antoniu uspěli 120:108 a v sérii vedou 3:0. Vítězná šňůra kalifornského celku v play-off už čítá jedenáct zápasů. O postupu může rozhodnout už v Texasu v noci z pondělí na úterý.

Stejně jako obhájci titulu z Clevelandu zůstávají i hráči Golden State v play-off neporaženi, takže se schyluje ke stejnému obsazení finále jako loni i předloni.

Domácí Spurs znovu nemohli vsadit na svého vůdce Kawhiho Leonarda, který má pochroumaný kotník, a bez něj nemohou plejádě Golden State konkurovat po celý zápas.

Ve třetím finále Západní konference se drželi až do poloviny druhé čtvrtiny a takřka smazali i první velký nástup hostů, když dvanáctibodový rozdíl z přelomu poločasů zredukovali na čtvrtinu. Ještě ve třetí čtvrtině však přišla razantní odpověď favorita, který navýšil odstup na 18 bodů a zbytek duelu kontroloval.

Hlavní postavou děje byl tentokrát Kevin Durant, který si v dresu Warriors celkově zapsal 33 bodů, z toho 19 právě v klíčové třetí dvanáctiminutovce. Připojil k nim i 10 doskoků.

„Měl jsem pocit, že každá moje střela musí skončit košem,“ komentoval Durant extrémně vydařený úsek hry.

„Našel svůj rytmus v rychlém přechodu do útoku a rozhodl,“ konstatoval kouč Gregg Popovich z poraženého San Antonia. „Myslím, že jsme odvedli dobrou práci, bojovali jsme. Nemůžu svým hráčům vytknout, že by nechtěli vyhrát,“ dodal domácí trenér.

Stephen Curry pomohl k výhře 21 body, šesti zisky a pěti doskoky a už teď je nejproduktivnějším hráčem ve vyřazovacích bojích v klubové historii Golden State, když překonal člena Ricka Barryho, hvězdu 70. let.

Do dvouciferných čísel v kolonce body se dostali i zbývající členové základní pětky - Klay Thompson dodal 17 bodů, JaVale McGee 16 bodů a Draymond Green zvládl 10 bodů, sedm doskoků a sedm asistencí.

Kevin Durant ve třetím zápase proti San Antoniu

McGee tentokrát v úvodní sestavě nahradil zraněného Zazu Pačuliju. Gruzínský pivot si tak nemusel vyslechnout nenávistnou reakci domácího publika, právě on je totiž zodpovědný za zranění Leonarda (více si o reakcích na Pačulijův faul si přečtěte zde). Do sestavy hostů se naopak vrátil Andre Iguodala, jeden z uchazečů o cenu pro nejlepšího náhradníka sezony.

Nejlepším střelcem San Antonia byl argentinský veterán Manu Ginóbili, který se dostal na 21 bodů, když trefil sedm z devíti pokusů. Napodobil tak Kareema Abdul-Jabbara. Legendární pivot byl do té doby jediným devětatřicetiletým hráčem v historii soutěže, který v konferenčním finále dal víc než 20 bodů.

LaMarcus Aldridge s dostal na 18 bodů, Jonathon Simmons coby člen základní pětky dodal 14 bodů a pět asistencí a Pau Gasol zvládl double-double za 12 bodů a 10 doskoků. A další rána pro Spurs - ke zraněným oporám Leonardovi a Tonymu Parkerovi se už v první čtvrtině přidal pivot David Lee.

Play-off NBA - výsledek

Západní konference - 3. zápas

San Antonio - Golden State 108:120 (33:29, 55:64, 88:100)
Nejlepší střelci:
Ginóbili 21, Aldridge 18, Simmons 14, Gasol 12, Murray 10, Danny Green, Mills a Dedmon po 7 - Durant 33, Curry 21, Thompson 17, McGee 16, Draymond Green 10, Clark 7. Stav série: 0:3.