Jonas Brodin ze Švédska (vpravo) a Juhamatti Aaltonen z Finska v souboji v...

Jonas Brodin ze Švédska (vpravo) a Juhamatti Aaltonen z Finska v souboji v semifinále mistrovství světa | foto: Reuters

Švédsko si poradilo s Finy a v souboji o zlato vyzve Kanadu

• 72
Hokejisté Švédska zvládli s přehledem semifinálový souboj s finským rivalem a postoupili do souboje o titul mistrů světa. Ve finále vyzvou Kanadu, vítěze z posledních dvou let. Finsko bude hrát o bronz s Ruskem.

Švédové o postupu do finále rozhodli ve druhé třetině, kdy se dvakrát prosadili v přesilových hrách a získali klíčový dvougólový náskok.

V ̈boji o zlato se představí po čtyřech letech, v roce 2013 triumfovali na šampionátu ve Stockholmu. Finsko nenaváže na loňskou účast ve finále, v němž prohrálo s Kanadou. Ta bude v Německu usilovat o vítězný hattrick.

Zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

Severské derby řídila dvojice českých hlavních rozhodčích Jeřábek, Hribik.

Úvod se vydařil Švédům. Již po 109 sekundách se dostali do vedení, když bezprostředně po Bäckströmově vyhraném buly prostřelil brankáře Sateriho obránce Edler.

Švédsko mělo sice více ze hry, Finsku se však z první vážnější akce podařilo vyrovnat. Aktivitu Juhamattiho Aaltonenena využil Kemppainen a prostřelil Henrika Lundqvista ve švédské brance. Více práce však měl Sateri, ve 14. minutě si ale poradil i s nepříjemnou střelou Nylandera.

Ve 25. minuté hráli Švédové první přesilovou hru v zápase a již po sedmi sekundách ji využili. Zpět do vedení posunul favorita Klingberg, jehož střelu od modré čáry Sateri přes clonící hráče neviděl. Následně gólman ruského Podolsku zlikvidoval slibný pokus Lindberga, ale ve 35. minutě opět kapituloval. Na trestné lavici seděl Puljujärvi a Švédy přiblížil k finále Nylander.

I při dvoubrankovém vedení bylo Švédsko výrazně střelecky aktivnější a Finové jen těžko hledali cestu, jak se prosadit. Ve 48. minutě vyzkoušel pozornost Lundqvista Lajunen, hvězdný gólman Rangers, který na šampionát přijel až v jeho průběhu, byl ale pozorný. V 54. minutě překonal Sateriho Nordström a o vítězi bylo jasno.

Finové více než dvě minuty před koncem odvolali brankáře a odhodlali se k power play, zdramatizovat duel však nedokázali. Savinainen trefil jen tyč. Švédsko tak bude mít šanci v neděli oplatit Kanadě čtvrtfinálovou porážku z loňského MS v Petrohradu a zastavit její cestu za třetím zlatem v řadě.

Švédsko - Finsko 4:1

Branky a nahrávky: 2. Edler (Bäckström), 25. J. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander), 35. W. Nylander (Bäckström), 54. Nordström (Krüger) - 5. Kemppainen (J. Aaltonen). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek (oba ČR) - Otmachov (Rus.), Vanoosten (USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 11.242. Třetiny: 1:1, 2:0, 1:0.

Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, W. Karlsson, Nordström - Krüger, J. Lundqvist, Eriksson Ek. Trenér: Rikard Grönborg.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Kukkonen, Hietanen, Lehtonen, Jaakola - Rantanen, V. Filppula, Savinainen - Puljujärvi, Aho, Pyörälä - Pihlström, Kemppainen, J. Aaltonen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.