Pittsburský obránce Brian Dumoulin (8) sráží Bobbyho Ryana z Ottawy.

Pittsburský obránce Brian Dumoulin (8) sráží Bobbyho Ryana z Ottawy. | foto: AP

Ottawa náskok Pittsburghu nedotáhla, série je tak opět vyrovnaná

• 1
Stejně jako ve finále Západní konference mezi Anaheimem a Nashvillem je i na Východě série po úvodních čtyřech zápasech vyrovnaná 2:2 na zápasy. Rozhodla o tom páteční venkovní výhra Pittsburghu 3:2, když hosté vedli už o tři branky a Ottawa postupně snížila na nejtěsnější rozdíl. Autorem rozdílové trefy byl ve 32. minutě obránce Penguins Brian Dumoulin.

Svůj premiérový start v letošním play-off si připsal gólman Matt Murray, jehož na začátku vyřazovacích bojů vyřadilo zranění a šance se pak chytil Marc-Andre Fleury. Ve třetím konferenčním finále jej však po čtyřech gólech nahradil již uzdravený Murray a v následující partii dostal příležitost od úvodní minuty. Pochytal 24 z 26 střel.

„Matt zachytal dobře. Když to bylo potřeba, tak nás podržel,“ komentoval výkon mladšího z dvojice brankářů Pittsburghu kouč Mike Sullivan, jenž si rovněž pochvaloval aktivitu kapitána Sidneyho Crosbyho: „Byl vzorem pro všechny, odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů letošního play-off. Nebylo tomu tak ale jen u něj, takových hráčů dnes bylo víc.“

Právě za asistence Crosbyho padl první gól utkání. Pittshurgh šel do vedení v závěru zahajovací třetiny, když brankáře Craiga Andersona zaskočil střelou z ostrého úhlu bek Olli Määttä. V 28. minutě hráli hosté přesilovou hru. Jake Guentzel našel přihrávkou u levé tyče Andersona volného Crosbyho, jenž natřikrát dotlačil puk za brankovou čáru.

Třetí gól Pittsburghu přinesla 32. minuta. Obránce Brian Dumoulin zakončením zpoza levého kruhu nemířil ani mezi tři tyče, od brusle Diona Phaneufa se však puk odrazil za bezmocného Andersona. Nulu na kontě vstřelených branek Ottawy umazal až těsně před druhým odchodem do kabin útočník Clarke MacArthur, jenž těžil ze skvělého pasu Bobby Ryana od pravého mantinelu.

Na nejtěsnější rozdíl se Senators dostali v 55. minutě. Od modré čáry pálil obránce Eric Karlsson, jehož ránu postupně tečoval Mike Hoffman a pak ještě bruslí Tom Pyatt. V samotném závěru pak Ottawa zkoušela štěstí i při hře s šesti hráči v poli, víc než nastřelenou tyč Kyla Turrise však ze svého tlaku nevytěžila. Pittsburgh tak slavil vyrovnání série na 2:2 na zápasy, další partie je na programu v neděli a budou jí hostit Penguins.

Výsledek, play-off NHL

Finále Západní konference - 4. zápas:

Ottawa - Pittsburgh 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
39. MacArthur, 55. Pyatt - 20. Määttä, 28. Crosby, 32. Dumoulin. Střely na branku: 26:35. Diváci: 19 145. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Pyatt (Ottawa). Stav série: 2:2.