Milost Kajínkovi žádá vysvětlení, řekl v Rozstřelu europoslanec Pospíšil

  • 568
Prezident Miloš Zeman má právo udělit Jiřímu Kajínkovi milost, ale měl by jasně vysvětlit, proč tak činí. V diskusním pořadu Rozstřel to řekl bývalý ministr spravedlnosti a nynější europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Prezident by měl říct jasné důvody, proč tak činí. Jestli je to proto, že pan Kajínek je populární a blíží se volby, tak je to velký problém a facka spravedlnosti,“ řekl Pospíšil, přičemž uznal, že mezi prezidentovými důvody může být i pocit, že trestat Kajínka i po dvaceti letech za mřížemi je příliš přísné nebo že jeho vina nebyla dostatečně prokázána.

Pospíšil se ale kvůli absenci vysvětlení ze strany Hradu kloní k verzi, že prezident došel k závěru, že Kajínek je populární, což u voličů Zemanovi v prezidentských volbách může pomoci.

Prezident podle Pospíšila v posledních letech opakovaně říkal, že milost Kajínkovi (odsouzenému za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu, pozn. red.) neudělí.

„Případ byl přezkoumáván na základě podnětů tří ministrů spravedlnosti, byl dvakrát u Nejvyššího soudu, u Ústavního soudu, u Vrchního soudu. Žádná kauza v České republice nebyla tolikrát přezkoumávána. Všechny soudy řekly, že tam vina je,“ zrekapituloval bývalý ministr spravedlnosti v diskusním pořadu Rozstřel.

Pospíšil, který se chce na přelomu června a července rozhodnout, zda se zúčastní lednové volby prezidenta ČR, Zemana dále kritizoval za to, že „poškozuje pozici ČR“.

Země kvůli němu podle Pospíšila odstraňuje politiku akcentování lidských práv i orientaci na Západ. „Pan prezident se nejraději fotí s prezidenty Ruska, Číny či Kazachstánu, kde jsou lidská práva potlačována. Pak to vede k absurdnímu výroku, že někomu, jako je Putin, říká, že je třeba likvidovat novináře,“ řekl Pospíšil s dovětkem, že právě v Rusku čelí novináři tlakům, mnozí zmizeli a byli nalezeni zavražděni. „Není to dobré ani jako vtip,“ odsoudil europoslanec prezidentovu poznámku (více o ní čtěte zde).

„Sobotka neuspěl“

Premiér Bohuslav Sobotka si u Pospíšila za řešení vládní krize kladné body nepřipsal. „Nejdříve se snažil dostat ANO z ministerstva financí, na konci sice Andrej Babiš je pryč, ale má čas na kampaň a politik ANO dál řídí ministerstvo. Sobotka v této věci neuspěl,“ řekl Pospíšil.

Premiér podle něj měl postupovat tvrději, trvat na demisi či odvolání Babiše a případně podat žalobu, pokud by prezident nekonal. „Když se do toho rozhodl jít takto tvrdě, tak to měl dohrát,“ soudí jednačtyřicetiletý Pospíšil.

Europoslanec patřil v poslední době v Bruselu k výrazným odpůrcům směrnice omezující držení zbraní. „Nejsem držitel žádné zbraně, ale zakazovat lidem legálně držet střelnou zbraň a myslet, že tím bojuji proti terorismu, ta myšlenka mi přijde úplně špatná,“ řekl Pospíšil. Podotkl, že jeho právníci zpracovali teze, které by mohl využít ministr vnitra Milan Chovanec při případné žalobě k Evropskému soudnímu dvoru.

„Myslím, že pokud to ministerstvo napíše dobře, je velká šance u soudu uspět. Je tam například porušení principu rovného zacházení, kdy někdo, kdo už určitou zbraň vlastní, si ji bude moci ponechat, ale kdo ne, ten ji nebude už moci nabýt. Právě na tomto porušení principu dvojího zacházení bych to koncipoval já,“ řekl Pospíšil, který je krom jiného absolventem právnické fakulty.

Celý Rozstřel s Jiřím Pospíšilem:

K otázce brexitu podotkl, že se EU musí s Brity domluvit. „Nejsem příznivcem šprajců, že to Britům osladíme, aby jiná země nemohla odejít. Lidé nejsou ovce, aby na nějaké oslazování přistoupili. Británie je náš klíčový obchodní i politický partner, důležité je vyjednat podmínky pro lidi, kteří tam chtějí studovat či pracovat, aby to pro ně bylo pořád atraktivní - a vyřešit byznys a obchodní vztahy,“ nastínil europoslanec.

Jiří Pospíšil je od roku 2014 poslancem evropského parlamentu za TOP 09, a současně je také členem plzeňského zastupitelstva. V letech 2006 až 2009 působil jako ministr spravedlnosti za ODS ve vládě Mirka Topolánka, posléze byl opět ministrem spravedlnosti v letech 2010 až 2012 ve vládě Petra Nečase.

Přímý přenos od rýnovické věznice


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video