Kyle Turris z Ottawy střílí na branku Pittsburghu, jeho ránu blokuje Carter...

Kyle Turris z Ottawy střílí na branku Pittsburghu, jeho ránu blokuje Carter Rowney, připraven zasáhnout je i gólman Matt Murray. | foto: AP

Ottawa pěti góly Pittsburghu nedala šanci a ujala se vedení v sérii

• 42
Po dvou těsných výsledcích z úvodních dvou zápasů na ledě Pittsburghu, kdy se radovaly v jednom případě oba tábory, hokejisté Ottawy po přesunu do svého prostředí urvali jasný výsledek 5:1 a ujali se vedení ve finále Východní konference 2:1 na zápasy. O svém triumfu Senators rozhodli už v zahajovací třetině, v níž nastříleli čtyři góly.

Na rozrůstající se marodce Pittsburghu po odstoupení ze druhého zápasu finále Východní konference zůstali jak obránce Justin Schultz, tak i útočník Bryan Rust. Společně s dlouhodobějšími absencemi Patrice Hörnqvista či hlavně Krise Letanga je to pro Penguins už velké oslabení.

Do akce se tak poprvé v letošním play-off dostal švýcarský veterán Mark Streit. Právě 39letý nerozehraný obránce se při nedorozumění s Ianem Colem podepsal ve 13. minutě pod jednu z inkasovaných branek. Ottawa, která měla v zápase jen mírnou střeleckou převahu 29:26, se však poprvé ujala vedení už po 48 vteřinách hry od zahajovacího buly.

Z bezprostřední blízkosti brány se nástřelem do couvajícího gólmana Marc-Andre Fleuryho prosadil Mike Hoffman. Klíčovou fází celého zápasu byla tříminutovka v rozmezí 11. a 13. minuty. Navýšení náskoku Senators odstartoval bek Marc Methot, následně zmiňovanou chybu v obraně hostů potrestal Derick Brassard a výpadem zpoza brány upravil už na 4:0 Zack Smith.

Po jeho trefě nahradil Fleuryho, jenž inkasoval čtyřikrát z pouhých devíti střel, uzdravený Matt Murray. Ani on však utkání nedokončil s čistým štítem, když jej v 39. minutě překonal Kyle Turris. Alespoň o čestný úspěch Pittsburghu se postaral v 47. minutě kapitán Sidney Crosby. Gólmana Craiga Andersona připravil o čisté konto při přesilové hře, kdy tečoval zakončení Phila Kessela.

Výsledek, 3. kolo play-off:

Finále Východní konference - 3. zápas:

Ottawa - Pittsburgh 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)
Branky: 1. Hoffman, 11. Methot, 13. Brassard, 13. Z. Smith, 39. Turris - 47. Crosby. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.615. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Ryan, 3. Phaneuf (všichni Ottawa). Stav série: 2:1.