Dubajská firma chce těžit kry u Antarktidy, vyrobí z nich vodu i atrakce

  • 163
Dubajská firma se hodlá pustit do odvážného obchodního plánu, který zní na první pohled jako aprílový žert. Podle agentury AP hodlá u břehů Antarktidy těžit velké úlomky ledovců, které následně dopraví k Arabskému poloostrovu. Tam z nich chce vyrábět pitnou vodu a ráda by je využila také jako turistické atrakce.

V tání ledovců a gigantických krách plujících v mořích a oceánech vidí mnozí známky globálního oteplování. Najdou se však i tací, kteří v tomto fenoménu hledají příležitost k výdělku. Dubajská společnost National Advisor Bureau Limited podle agentury AP plánuje tyto kry využít. V nejjižnějších vodách Indického oceánu je hodlá „těžit“. Takto ulovené ledovce plánuje táhnout až k pobřežnímu městu Spojených arabských emirátů Fudžajra.

„Ledovce jen tak plují v Indickém oceánu. Jsou k dispozici všem, kteří o ně mají zájem,“ tvrdí výkonný ředitel společnosti Abdulláh al-Šehí. Doufá, že jeho firma začne ledovce sbírat už v roce 2019. Narazit však může na celou řadu problémů od právních, přes logistické až po otázky životního prostředí.

U kanadského městečka zakotvil masivní ledovec, přilákal zástupy turistů

Plán firmy je zdánlivě jednoduchý. Její lodě poplují okolo Heardova ostrova, který je australskou přírodní rezervací, a následně se propletou ledovcovým polem. U pobřeží Antarktidy budou hledat ledovce o velikosti nákladních automobilů. Pomocí sítí je upevní k lodi a poplují s nimi zpět k Dubaji.

Technici společnosti věří, že když zůstane většina ledovcové kry pod hladinou, zabrání se jejímu rychlému odtání, píše The Independent. Po dopravení do Dubaje z nich vyrobí pitnou vodu bez nákladného odsolování, na které jinak bohatá arabská země musí spoléhat. Kry mohou sloužit také jako turistická atrakce. O výrobu vody z ledovců a ledovcových ker se zajímá také společnost Masdar, která je dotována ze státní kasy Spojených arabských emirátů.

Al-Šehí upozorňuje, že projekt je nyní ve fázi příprav. Společnost dosud nezveřejnila odhady nákladů a neprovedla ani studii dopadů na životní prostředí. Spoluzakladatel think-tanku Mitidaption Robert Brears uvádí, že vstupní investice do projektu by se pohybovaly okolo 500 milionů dolarů. Varuje však, že led z Antarktidy je považován za jeden z nejsušších na světě. „Po roztátí velkého množství takového ledu získáte překvapivě velmi málo vody,“ vysvětluje.

Dopady na životní prostředí a nízká výtěžnost

Vysoké náklady však nejsou jedinou překážkou využití ledu z Antarktidy. Výzvou bude překonání vod okolo Heardova ostrova. Austrálie zde proplouvání lodí omezuje na naprosté minimum kvůli ochraně vzácných druhů mořských živočichů. I kdyby se dubajské firmě podařilo vyjednat potřebná povolení, čeká na plavidla nebezpečné kličkování mezi ledovými krami.

Gigantická kra v Antarktidě visí na vlásku, ukazují snímky NASA

„Jsou tam tisíce driftujících ker, které se mohou bez varování hýbat. Bouře jsou v tomto regionu navíc brutální,“ popisuje Christopher Readinger z National Ice Center.

Ochránci životního prostředí tvrdí, že nedostatek pitné vody na Blízkém východě lze řešit mnohem jednoduššími způsoby. Navrhují například nasazení modernějších typů závlah a opravy děravého vodovodního systému.

Využívání ledu z ledovců není v menším měřítku výjimečné. Zejména na severu Kanady se v tomto odvětví pohybuje celá řada podnikavců. Malé úlomky ker prodávají vinařům, pivovarům a výrobcům vodky. Norská firma Svalbardi letos na trh uvedla luxusní řadu vody, která pochází výhradně z ledovcových ker. Za lahev o objemu 750 mililitrů si účtuje 70 eur (více než 1800 korun).

Ledovcové kry by měly putovat od Heardova ostrova (červeně) až  k městu Fudžajra (modře).

Ledovcové kry by měly putovat od Heardova ostrova (červeně) až k městu Fudžajra (modře).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video