Jakub Vágner s bratry Konopáskovými učili, jak si poradit s plavanou

  • 0
Plavaná patří k nejrozšířenějším metodám lovu ryb na prut. Slavní rybáři a šampioni bratři Konopáskové představili Jakubu Vágnerovi tuto rybolovnou techniku v novém pořadu S Jakubem na rybách.

Nástraha při plavané může být v pohybu unášena proudem vody, anebo i v klidu na stojaté vodě, nastavena v libovolné výšce vodního sloupce. V tomto díle se trio vydalo k rybníku v obci Stojice. „Na plavané je úžasné, že touto metodou můžeš chytit cokoliv. S tímto jemným nářadím nechytáme trofejní kapry, ale spíše menší kousky a taky bílou rybu. Hlavně tu jde o zážitek z lovu,“ popisuje Richard Konopásek a hned komentuje úlovek bratra Josefa, když mu zabral pěkný cejn.

Hned popisuje základ, kterým by se měl řídit každý začínající rybář. „My jsme tu na návětrné straně. Je tu sice zima a stín, ale kam jde vítr, tam žene potravu a tím pádem tam asi budou ryby,“ popisuje strategii.

A shrnuje strategii základů plavané. „Je to chytání u břehu, chytáme jenom s jedním prutem, protože víc se jich obtížně hlídá, lehké splávky, menší háčky, slabší vlasce,“ vyjmenovává.

Podle něj je v plavané absolutním základem splávek. Ale montáží a způsobů chytání je hodně druhů. „Já mám třeba splávek lehčí než olůvko. Je to obyčejná montáž s průběžným olůvkem a fígl je v tom, že to olůvko je těžší než splávek a ten pak slouží jako čihátko,“ vysvětluje.

Richard, Josef a Ladislav

jsou výjimeční bratři, které spojuje láska k rybám. Patří mezi českou rybářskou špičku.

Na jaře používá na plavanou háček č. 10, jako nástrahu si oblíbil červíky s kukuřicí, kterou před napíchnutím mírně rozplácne, aby pustila šťávu. „Vždycky používám nástrahu úměrnou háčku, kterou se tím snažím skrýt,“ popisuje.

Celý díl S Jakubem na rybách najdete na youtubovém profilu Jakuba Vágnera.