Prezident má mstivé metody směrem k premiérovi, řekl Štěch v Rozstřelu

  • 413
Senát připravuje žalobu na hlavu státu pro případ, kdy by musel konat a chránit ústavu. Nejedná se o vyhrožování, řekl v Rozstřelu předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Zeman se podle něj nečinností ve věci odvolání ministra financí Andreje Babiše mstí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

„Podání musí být precizně zpracované. Poté, co začne Senát jednat, už do něj nemůže nikdo zasahovat. Přípravy už běží, návrh se píše. Ale budu rád, když se tím organizační výbor ani plénum Senátu nebude muset zabývat,“ prohlásil Štěch s odkazem na přípravu ústavní žaloby.

Mezi politiky se o tomto krajním prostředku ochrany ústavního pořádku začalo uvažovat ve chvíli, kdy Pražský hrad zpochybnil návrh premiéra Sobotky na odvolání ministra Babiše. Jestliže by prezident návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl během deseti či čtrnácti dnů, „podmínky pro podání žaloby jsou na místě“, prohlásil Štěch minulý týden (více čtěte zde). Zeman však oznámil, že se záležitostí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května (více čtěte zde).

„Miloši Zemanovi do hlavy nevidím. Samozřejmě se s ním znám mnoho let a znám i jeho povahové rysy. Řekl jsem mu, že už před třemi a půl roky měl velmi tvrdé přístupy. Až takové, které bych považoval za trochu mstivé k osobě Bohuslava Sobotky,“ naznačil šéf Senátu.

„I kdyby Sobotka zajistil, aby zde slepice snášely zlaté vejce. I kdyby tady zajistil růst o 50 procent, tak nebude pro Zemana dost dobrý,“ doplnil Štěch.

Nevyhrožujeme, ale musíme být připraveni konat

Podle Štěcha Senát prezidentovi ničím nevyhrožuje. „Senát má ve svých povinnostech chránit ústavu a článek 64 mluví opravdu jasně. Pokud bude prezident otálet s odvoláním, tak to bude hrubým porušením ústavy. Proces ústavní žaloby musí zahájit Senát. Musíme být připraveni konat,“ vysvětlil šéf horní komory parlamentu.

Žalobu připravuje i premiér Sobotka

Na případné průtahy se připravuje také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ten novinářům řekl, že chce mít pro případ, že prezident nebude akceptovat odvolání Babiše, připravenou kompetenční žalobu. „Doufám, že potřeba nebude, že prezident bude respektovat ústavu, ale pro případ, že by k tomu nedošlo, tak chci mít tu kompetenční žalobu připravenou,“ uvedl.

Text žaloby bude podle místopředsedy Senátu za klub Starostů Jiřího Šestáka připravený během tohoto týdne. „Ústavní žaloba je krajní možnost,“ zdůraznil Šesták. „Pan prezident přijede z Číny, může hned rozhodnout a bude to bezpředmětné,“ podotkl k přípravám v Senátu. Pokud by se však záležitosti kolem vlády nepohnuly, příští týden by začal sběr podpisů pod text.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na konci minulého týdne potvrdil, že žalobě na hlavu státu jsou nakloněni senátoři za KDU-ČSL. „Bude záležet na tom, jak bude postupovat prezident republiky. Já bych uvítal, kdyby postupoval podle úzu i výkladu většiny ústavních právníků a tak jako jeho předchůdci i on sám,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz (více zde). Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL je pro žalobu až 34 členů horní komory.

Návrh ústavní žaloby může předložit podle jednacího řádu nejméně jedna třetina senátorů. Text musí obsahovat přesné vylíčení jednání, kterým se prezident podle navrhovatelů dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, i důkazy. Návrh žaloby se dává organizačnímu výboru, který ji může předkladatelům vrátit k dopracování. Organizační výbor také vydává k návrhu žaloby stanovisko pro plénum.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Ústava České republiky uvádí, že „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Nestanoví ale žádný termín, do kdy se tak má stát. Z judikatury Ústavního soudu vyplývá, že prezident má konat bez zbytečného odkladu.

Rozstřel: Celý záznam s Milanem Štěchem najdete zde:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue