Finský gólman Harri Säteri inkasuje z hole Braydena Pointa /v červeném).

Finský gólman Harri Säteri inkasuje z hole Braydena Pointa /v červeném). | foto: Reuters

Finové prohráli s Kanadou a zůstali za Čechy. Bělorusové porazili Nory

• 15
Finští hokejisté se na mistrovství světa mohli v závěrečném zápase skupiny B posunout před Česko, jenže prohráli s Kanadou hladce 2:5 a končí čtvrtí. Bělorusko se rozloučilo se světovým šampionátem v Paříži těsnou výhrou nad Norskem. O výsledku 4:3 rozhodl obrat v závěrečných minutách.

Hokejisté Finska prohráli na mistrovství světa v Paříži s Kanadou 2:5, skončili ve skupině B čtvrtí a ve čtvrtečním čtvrtfinále je čeká nejlepší tým z ‚áčka‘ Spojené státy americké. Vítězná Kanada narazí na domácí Německo. Oba týmy se budou na play off stěhovat do Kolína nad Rýnem. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci zařídil výhru Kanady útočník Mitch Marner.

„Naše poslední dva zápasy byly dobré. Byl to pro nás dobrý test před čtvrtfinále. Víme, že to bude těžké bez ohledu na to, s kým hrajeme. Tyto zápasy může rozhodnout jeden odraz, takže musíme být v nejlepší formě,“ řekl kanadský obránce Colton Parayko oficiálnímu webu MS.

Kanaďané, hrající s jistotou prvního místa, se dostali do vedení ve třetí minutě, kdy přečíslení dvou na jednoho s Pointem vyřešil Marner individuálně, položil si obránce Ohtamu a střelou na lapačku překonal Säteriho. Hned za 22 vteřin Finové vyrovnali, když Osalovi sklouzl puk z hokejky tak šťastně, že přihrál před prázdnou branku Janimu Lajunenovi a ten snadno skóroval.

Finský gólman Harri Säteri se smutně dívá do své branky po obdrženém gólu.
Finský gólman Harri Säteri po obdržené brance v zápase s Kanadou.
Gólová radost hokejistů Kanady v utkání s Finskem.

Za 58 sekund už Kanada zase vedla. Za pouhých osm vteřin potrestal Järvinenovo vyloučení Parayko, který trefil pravý horní roh Säteriho branky.

Při trestu Mira Aaltonena se sice Finové ubránili, ale při vyloučení Aha, které se Finům vůbec nelíbilo a kapitán Kukkonen dostal za protesty i desetiminutový osobní trest, už Kanada znovu udeřila. Aho se vrátil na led po deseti vteřinách, když Scheifele zadovkou uvolnil Marnera, který dal druhý gól v utkání.

V druhém dějství nevyužili Finové přesilovku při vyloučení Morrisseye. Při Pihlströmově trestu neproměnili další šance Kanady O’Reilly a Scheifele, ale v 29. minutě už upravil Point na 4:1. De Haanův faul také Finové nepotrestali, radovali se však v 37. minutě, kdy zamířil přesně bek Ohtamaa. Vzápětí neuspěli Aho ani Miro Aaltonen.

Hned po 35 vteřinách závěrečného dějství proměnil únik Duchene a první trefou na turnaji pojistil náskok úřadujícího šampiona. Vzápětí Säterimu pomohla po O’Reillyho teči tyč. Výsledek se už nezměnil, Finové nevyužili ani 63 vteřin trvající přesilovou hru pěti proti třem.

Finové se budou snažit napravit reputaci na turnaji proti USA. „Jsou rychlí, hrají severoamerický styl, rychle obracejí hru a chodí do protiútoků. Bude to těžký boj. Musíme mít pevnou defenzivu, hrát dobře a doufat, že se nám začne dařit v útoku,“ řekl finský útočník Valtteri Filppula.

Finsko - Kanada 2:5

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) - 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Reneau - Oliver (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:5, navíc Kukkonen (Fin.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 10.202.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Morrissey, Ch. Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O’Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen, Kukkonen - Rantanen, Aho, V. Filppula - M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä - Savinainen, Pihlström, Sallinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Norové se loučí porážkou s Bělorusy

Dvěma góly se o výhru postaral obránce Jevgenij Lisovec, který v 57. minutě vstřelil i vítěznou branku. Norové skončili celkově jedenáctí a Bělorusové třináctí.

Seveřané v pondělí ztratili po prohře s Kanadou (0:5) šanci na čtvrtfinále a měli možnost se v případě výhry posunout z šestého na páté místo ve skupině před domácí Francii.

V úvodním dějství branka nepadla a největší šanci v ní měli Bělorusové, když v 16. minutě vyřešil Šarangovič přečíslení dvou na jednoho individuálně, ale Haugen zasáhl. Bělorusové se pak ubránili při Volkovově vyloučení.

V úvodu druhé třetiny odolali Norové při trestu Mathise Olimba, ale ve 27. minutě po Haugenově chybě už inkasovali. Norský gólman rozehrál nešikovně puk za brankou a po Stefanovičově přihrávce zakončil do prázdné branky Lisovec.

Norové se nedočkali vyrovnání v přesilovce při Reichenbergově šanci, při které fauloval Pavlovič. Bělorusové se 34 vteřin ve třech proti pěti ubránili, ale přesně s Pavlovičovým návratem vyrovnal střelou od modré čáry do pravého horního rohu běloruské branky obránce Litvínova Sörvik. Ve 38. minutě nejdříve trefil Korobov tyč a vzápětí už vrátil Bělorusům vedení Kulakov.

Po 79 sekundách závěrečné části vyrovnal po individuální akci Reichenberg, nová posila pražské Sparty. Za 142 vteřin otočil stav z mezikruží Holös, ale náskok Norové neudrželi. V 55. minutě smazal ztrátu střelou z levého kruhu Šinkevič a za necelé tři minuty dovršil obrat z dorážky Lisovec. Blízko vyrovnání byl z závěru Martinsen, ale puku v cestě do branky zabránil v brankovišti ležící Reichenberg a následně i tyč.

Bělorusko - Norsko 4:3

Branky a nahrávky: 27. Lisovec (Stefanovič), 38. Kulakov (A. Stas, Děmkov), 55. Šinkevič (Kovyršin, Stefanovič), 57. Lisovec (Pavlovič, Linglet) - 36. Sörvik (K. A. Olimb), 42. Reichenberg (Patrick Thoresen, Ödegaard), 44. Holös (Martinsen, M. Olimb). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:2.Bez využití. Diváci: 3 867. Třetiny: 0:0, 2:1, 2:2.

Bělorusko: Karnauchov - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej - Šarangovič, Linglet, Pavlovič - Kulakov, Děmkov, A. Stas - Stefanovič, Kovyršin, Kogalev - Drozd, A. Volkov. Trenér: Dave Lewis.

Norsko: Haugen - Holös, Lesund, Ödegaard, Nörstebö, Sörvik, Bonsaksen, Johannesen - M. Olimb, Martinsen, K. A. Olimb - K. Forsberg, Patrick Thoresen, Reichenberg - Karterud, Bastiansen, Valkvae Olsen - Olden, Röymark, Roest - Trettenes. Trenér: Petter Thoresen.