Němec David Wolf se raduje ze vstřelené branky proti Loyšsku.

Němec David Wolf se raduje ze vstřelené branky proti Loyšsku. | foto: Reuters

Němci postoupili přes Lotyše. USA přehrály Rusy, Slováci padli se Švédy

• 226
Němci postupují do čtvrtfinále mistrovství světa, poté co vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech nad Lotyšskem. Kolínskou skupinu ovládli Američané, proti Rusku třikrát vyrovnali a nakonec zvítězili 5:3. Vítězný gól vstřelil Anders Lee. Slovensko se loučí se světovým šampionátem prohrou 2:4 se Švédskem. Dvakrát překonali Henrika Lundqvista.

Hokejisté Německa si na domácím mistrovství světa, které pořádají společně s Francií, zahrají vyřazovací boje. Jako poslední tým si účast ve čtvrtečním čtvrtfinále, v němž se utkají s obhájci titulu Kanaďany, zajistili díky výhře 4:3 po samostatných nájezdech v přímém souboji o postupovou příčku s Lotyšskem.

Němci přitom zachránili zápas v power play v čase 59:27, kdy vyrovnal Felix Schütz. Nájezdy pak rozhodl další útočník Frederik Tiffels.

Příznivý výsledek pro Německo rozhodl také o tom, že čeští hokejisté sehrají čtvrtfinálový duel v dosavadním působišti v Paříži a nebudou za ním muset cestovat do Kolína nad Rýnem.

Němci v úvodu nevyužili dvě početní výhody, i když v té druhé pálil nebezpečně Ehliz. Tentýž hráč zkusil štěstí i ve 13. minutě, jeho pokus však Merzlikins zneškodnil maskou. Za hosty, kteří stihli v první části pouhé čtyři rány mezi tyče oproti 19 domácím pokusům, odpověděl Sprukts, jenže minul. Těsně před přestávkou se třemi zákroky v krátkém sledu blýskl Merzlikins a bezbrankové skóre se nezměnilo.

Po velkých příležitostech na obou stranách v první polovině druhé třetiny, při nichž zářili dobře chytající gólmani, šli Němci v 32. minutě do trháku. Nejprve otevřel v přesilovce skóre bekhendovou dorážkou Wolf a už o 27 sekund později zvýšil obránce Dennis Seidenberg. Jenže Lotyši měli ke kapitulaci daleko a ve 32. minutě snížil Skvorcovs.

Ba co víc, Lotyšsko posléze dokonalo velký obrat z 0:2 na 3:2 góly Spruktse a Džerinše, který úspěšně tečoval nahození od modré čáry při početní výhodě v čase 56:08. „To byl hrozný pocit, když potřetí skórovali,“ připustil útočník Yasin Ehliz.

Jenže zápas Lotyši do postupového konce nedovedli. Obrovské drama tímto okamžikem vlastně teprve začalo. V končící 58. minutě musel na trestnou lavici Kulda, Němci po necelé minutě sáhli ke hře bez gólmana a po obrovském závaru dorazil puk zblízka Schütz.

Němec Dominik Kahun při samostatném nájezdu lotyšského gólmana Elvise...
Radost německých hokejistů. Do hloučku přijíždí kapitán Christian Ehrhoff.
Německý gólman Philipp Grubauer se ohlíží za lotyšskou střelou. Přihlížejí...

„V těch posledních momentech zápasu jsme se soustředili je na to, abychom do toho dali všechno a pokusili se o vyrovnání. Celý tým tomu věřil. Vážně tam nebyla žádná pochybnost. Všichni jsme cítili, že to všechno máme ve svých rukách,“ řekl kapitán Němců Christian Ehrhoff.

Prodloužení ve třech hráčích na obou stranách dávalo hodně prostoru k akci na rozhodující trefu. Přesto přišla jediná velká příležitost, kterou měl Girgensons, jeho pokus o bekhendový blafák ale vykryl Grubauer levým betonem. A Němce udržel ve hře až do nájezdů i vteřinu před koncem, kdy ostře vypálil od modré čáry Galvinš.

Nájezdy začínali Lotyši. Indrašis neuspěl, stejně si pak vedli i Kahun, Daugavinš a Draisaitl. Roberts Bukarts byl blízko, ale Lotyšům dnes nebylo přáno - trefil břevno. Tiffels pak střelou mezi betony rozjásal německou střídačku i většinu zaplněného hlediště.

„Když šel Frederik na nájezd, jen jsem si pomyslel, že to pro něho může být velká noc, když skóruje,“ řekl obránce Moritz Müller. „Tento mladý hráč tady zažívá průlomový turnaj a myslím, že tohle může být jedinečná chvíle německého sportu. Jsem šťastný za něho, že skóroval, že to pro nás udělal,“ doplnil Müller.

„Nedostali jsme se, kam jsme chtěli. Nás postoj byl takový, že chceme jet do Paříže. A bolí, když nepojedeme. Ale od doby, co jsem v mužstvu, nepamatuji partu, jakou jsme tady měli. Jsou to dobří kluci, kteří věří, že mohou hrát s kýmkoliv. Snad nám tohle dlouho vydrží. Je třeba poděkovat Bobu Hartleymu, že tuto novou kulturu přinesl do lotyšského hokeje,“ ocenil celý tým přes porážku útočník Kaspars Daugavinš.

Německo - Lotyšsko 4:3n

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Branky a nahrávky: 32. D. Wolf (Ehrhoff, Reimer), 32. D. Seidenberg (Kink, Müller), 60. Schütz (Draisaitl), rozhodující sam. nájezd Tiffels - 39. Skvorcovs (Sotnieks), 49. Sprukts (Indrašis, Sotnieks), 57. Džerinš (Balinskis, Roberts Bukarts). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Öhlund (Švéd.) - Ritter (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. Diváci: 18.797. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:2 - 0:0.

Německo: Grubauer - Ehrhoff, Hördler, Reul, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Krueger - Plachta, Kahun, Kink - Fauser, Schütz, Tiffels - Hager, Draisaitl, D. Wolf - Reimer, Ehliz, Y. Seidenberg - Macek. Trenér: Marco Sturm.

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, A. Kulda, Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinskis - Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts - Indrašis, Sprukts, Rihards Bukarts - Skvorcovs, Girgensons, Keninš - Meija, Blugers, Bičevskis - Pavlovs. Trenér: Bob Hartley.

Rusové na MS poprvé prohráli

Hokejistům USA vyšel přímý souboj o prvenství v základní skupině A mistrovství světa. V Kolíně nad Rýnem porazili Rusko 5:3, přestože v utkání třikrát prohrávali. Rozhodl útočník Anders Lee v přesilovce na konci 53. minuty. Po dvou gólech dali ruský forvard Nikita Gusev a v dresu vítězů Kevin Hayes.

Pokud Finové neporazí ve skupině B v základní hrací době Kanadu, budou soupeřem Američanů ve čtvrtfinále, zatímco sborná vyzve český tým.

První třetina měla velmi překvapivý průběh. Rusové v ní stihli dostat pět dvouminutových trestů a i proto ji prohráli na střely mezi tyče drtivým poměrem 3:16.

Jenže Vasilevskij odolával, při Bjugstadově zakončení mu pomohla tyč a o jediný gól do první přestávky se tak postarali paradoxně Rusové, když ve 13. minutě ujel Gusev a překonal Howarda. Ten se poté vyznamenal při Těleginově šanci.

Gólová smršť přišla v druhém dějství. Američané nejprve dohrávali přesilovku, v níž nejprve Vasilevskij zneškodnil dobře mířenou Gaudreauovu ránu, ale jen chvilku poté inkasoval z Hayesovy hole.

Sborná byla v porovnání s úvodní dvacetiminutovkou mnohem aktivnější a po inkasované brance přišly během rychlého hokeje její velké chvíle. Namestnikov napálil tyč, v polovině 28. minuty už ale vrátil Rusku vedení Bělov.

Gólman Howard se poté vyznamenal proti Andronovovi a Plotnikovovi, Larkin tak mohl střelou z mezikruží vyrovnat na 2:2. Jenže Američané pak ztratili kotouč v útočném pásmu při vlastním oslabení a nezachytili ruský kontr, na jehož konci byl při přečíslení tří na jednoho Gusev. Gólová přetahovaná pokračovala a zblízka opět dorovnal skóre neobsazený Hayes.

Ve 44. minutě napřáhl Copp a rozezvučel brankovou konstrukci, na což reagoval po chvilce stejným způsobem Orlov. Jenže pak se provinil proti pravidlům Kuzněcov a sbornou to přišlo draho, neboť už po 11 sekundách využil přesilovku Lee po nabídce od Gaudreaua. Panarin ze sóla neuspěl, Rusové tak sáhli k power play, v níž definitivně rozhodl Nelson.

Rusko - USA 3:5

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Branky a nahrávky: 13. Gusev (Kiselevič), 28. Bělov (Plotnikov, Andronov), 37. Gusev (Šipačov, Dadonov) - 21. Hayes (Nelson, Keller), 33. D. Larkin (Nelson), 38. Hayes (Gaudreau, Bjugstad), 53. A. Lee (Gaudreau, Eichel), 60. Nelson (D. Larkin). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Stricker (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 8:4. Využití: 1:2. Diváci: 18 756. Třetiny: 1:0, 2:3, 0:2.

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Bělov, Provorov, Orlov, Zub - Tělegin, Andronov, Plotnikov - Gusev, Šipačov, Dadonov - Kučerov, Namestnikov, Panarin - Ničuškin, Kuzněcov, Barabanov - Tkačov. Trenér: Oleg Znarok.

USA: Howard - C. Murphy, Hanifin, DeKeyser, Trouba, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk - A. Lee, Eichel, Keller - Nelson, D. Larkin, Schmaltz - Bjugstad, Hayes, Gaudreau - Compher, Dvorak, Copp. Trenér: Jeff Blashill.

Slováci se loučí porážkou

Švédové mohli prohrávat po šanci Miklíka, jenže ten nepřekonal Henrika Lundqvista. Vzápětí sami gólově udeřili, když znovu prokázal šikovné ruce Nylander a zblízka zavěsil pod horní tyčku.

Brankář Lundvist se pak vyznamenal proti Kudrnovi a místo vyrovnání Slováků si v 9. minutě dojel od zadního hrazení odraženou střelu Ekman-Larsson a přidal zblízka druhý gól. Kudrnovi pak znovu sebral radost pozorný Lundqvist.

Zkraje prostředního dějství přišel kuriózně již třetí trest v utkání pro hráčskou lavici Švédska. Hned po jeho skončení fauloval Lindholm, výběr Tre kronor sice ubránil i toto oslabení, ale šest vteřin po Lindholmově návratu na led snížil Matoušek.

Švédové však rychle odpověděli, když se záhy po vhazování prosadil Everberg a vyhnal Hudáčka z branky. Poprvé na turnaji tak šel do akce Janus, ještě v minulé sezoně gólman Litvínova. V polovině utkání našel Nylander skvěle Bäckströma, který z úhlu zamířil pouze do tyče odkryté branky. Zvýšit mohl Joel Lundqvist, ale stavem 3:1 nepohnul.

Po 94 vteřinách závěrečné třetiny se dostal do úniku útočník Sparty Kudrna a překonal Henrika Lundqvista. Janus pak pochytal šance Švédů, ale vyrovnání se tým kouče Zdena Cígera nedočkal. Výsledek zpečetil 32 sekund před koncem při power play do prázdné branky Karlsson.

Švédsko - Slovensko 4:2

Branky a nahrávky: 5. W. Nylander (Bäckström, J. Klingberg), 9. Ekman-Larsson (Everberg, W. Karlsson), 26. Everberg (W. Karlsson), 60. W. Karlsson (Edler) - 25. Matoušek (Skalický, Zigo), 42. Kudrna (Cingel). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Odinš (Lot.) - Kohlmüller (Něm.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 10.259. Třetiny: (2:0, 1:1, 1:1)

Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, Karlsson, Söderberg - Krüger, J. Lundqvist, Eriksson Ek - Nordström. Trenér: Rikard Grönborg.

Slovensko: J. Hudáček (26. Janus) - Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Šedivý - Miklík, L. Hudáček, Dravecký - Haščák, Bližňák, Šťastný - Kudrna, Cingel, Hrnka - Matoušek, Zigo, Skalický. Trenér: Zdeno Cíger.